Ovo su zapravo sinonimi i ne utiču na našu dalju priču.
- Kako nastaje ekcem
Atopijska konstitucija znači da je dete predisponirano (ima skolonost) za alergijske bolesti. Ovo je zapisano u genetskom kodu, najčešće se nasleđuje, ali ima dece koja su prva u porodici započela „liniju“ ekcema. Ekcem je zapravo kombinacija ove genetrske predispozicije i spoljašnjih faktora koji „provociraju“ nastanak bolesti. Suština ekcema, na nivou same kože, je zapravo suva i osetlljiva koža. Ova koža je sklona svrabu i osipu. Alergolozi vole da kažu da je ekcem u stvari „svrab koji se osipa“ što je u velikoj meri tačno .
- Zašto nastaje crvenilo kože
Kada se pojavi crvenilo, jasno je da je nastalo zapaljenje – ono je primarno (u početku) alergijsko (uz faktore sredine koji doprinosi reakciji), ali se kasnije može nadovezati sekundarna infekcija – bakterijska, ali nažalost i gljivice se mogu „uvaliti“ u ranjenu kožu. Ovo prilično komplikuje lečenje, ali se često dešava u prvom „ataku“ dermatitisa, dok se još ne zna od čega dete zapravo boluje.
- Da li deca sa ovom bolešću mogu dobiti i druge alergijske bolesti
Nažalost da!
Ne nasleđuje se bolest nego sklonost ka oboljenju. Sklonost ka alergijskim bolestima znači da dete, pored ekcema može oboleti i od astme, polenkse kijavice, alergija na hranu…Sve se ovo može destiti, ali i NE MORA! Treba biti oprezni optimista.
- Kada se otkriva i kako izgleda
Obično već u prvoj godini života kada se prvo uočavaju „ostrva“ suve i hrapave kože koja postaje crvena (eritematozna), a ako se dete drapa, mogu se videti i znaci infekcije (žućkaste „ogebotine“, ljuspice, kao i brzo širenje promena). Može se pojaviti bilo gde, ali se obično vidi na obrazima, pregibima, ali i na spoljašnjoj strani ruku i nogu. Ima i „podmuklih“ formi atopijskog dermatitisa koje mogu da zavedu roditelje, ponekad i lekare, pa da se zakasni sa postavljanjem dijagnoze.
Neretko su bebe sa ekcemom sklona i čestim ojedima.
Može se javiti i kod starije dece, ali se kod većine mališana javi relativno rano.
- Da li često kupanje bebe pogoršava ekcem
Voda je „neprijatelj“ za bebe koje imaju sklonost ka atopijskom dermatitisu! Paradoksalno, ali istinito – voda, koje nema u koži (koja je suva) smeta! Smeta jer kupanje ISUŠUJE kožu i tako pogoršava problem suve i osetljive kože. Zato bebe ne treba kupati više od dva do tri puta nedeljno, naravno uz detaljni negu i pranje genitalnog regiona.
ODMAH posle kupanja bebu treba nežno osušiti mekim pamučnim peškirom, pa namazati hidrantnom kremom.
- Kako se leči
Najvažnije je da se dijagnoza atopijskog dermatitisa postavi što pre! Kada se zna sa čime se borimo, navažnija je adekvatna nega suve i osetljive kože. Osnov nege su hidrantne kreme kojima se koži „dotura“ ono što joj nedostaje – voda! Hidrantne kreme „hrane“ suvu kožu i tako joj pomažu da bude jača i zdravija. Uz izbegavanje onog što detetu „pojačava“ ekcem (alergeni) ovo je osnov prevencije!
Pročitajte i: Ekcem kod beba
Kada se pojave svi znaci dermatitisa (crvenilo koje se širi, ljuspice – deskvamacija kože…) onda kreme za negu NISU dovoljne. Tada lekar prepisuje lekovite kreme. Pošto je atopijski dermatitis zapaljensko stanje kože preporučuju se anti-inflamatorni preparati (lekovi koji smiruju zapaljenje).
Postoje dve vrste antiinflamatornih lekova koje se koriste u terapiji atopijskog dermatitis.
Posebno kod jakih upala primenjuju se kreme koje sadrže kortikosterode. Ove masti i kreme prodiru u kožu, sprečavaju inflamaciju i umanjuju svrab. Međutim, dugotrajna upotreba preparata koji sadrže kortikosterode povećava rizik od pojave neželjenih efekata. Atrofija („istanjenje“) kože je jedna od vrlo poznatih neželjenih efekata koja se javlja pri korišćenju preparata koji sadrže kortikosteroid.
Preparati koji ne sadrže kortikosterode (inhibitori topičnog kalcineurina) su dragocena alternativa i mogu se koristiti od druge godine života. Posebno su pogodne za korišćenje na osetljivim delovima tela kao što je lice kao i za korošćenje kod dece i osoba koji nisu tolerantni na preparate koji sadrže kortikosterode. Inhibitori topičnog kalcineurina (pimekrolimus) imaju vrlo specifičan način delovanja. Inhibiraju upravo one ćelije koje su većinom odgovorne za inflamaciju kože kod atopijskog dermatitisa. Oni su posebno efektivni ako se nanesu na kožu pri prvim znacima razbuktavanja bolesti i mogu sprečiti njegovo širenje.
Ove, kao i druge lekove za lečenje ekcema svakako treba davati detetu samo po savetu lekara – terapija „na svoju ruku“ dugoročno predstavlja opasnost za dete.
- Da li je dete sa ekcemom opasno po drugu decu
NIJE!
Ovo nije zarazna bolest, ma kako ponekad grozno izgledala! Zato decu sa atpijskim dermatitisom treba uključiti u igru sa drugom decom i omogućiti im pravilnu socijalizaciju bez bremena „različitog“ deteta!
- Može li se potpuno izlečiti
Dok se genska terapija (zamena „loših“ gena zdravim) ne ustanovi kao rutinska metoda lečenja ekcem se ne može potpuno izlečiti! Zato je nega kože uz izbegavanje faktora koji pogoršavaju atopijski dermatitis suština dobre kontrole ove dosadne bolesti.
Poštovani,
Molim Vas za savjet. Moj unuk Lazar ima mjesec i po dana, a na obraščićima su mu se počeli pojavljivati crveni krugovi i koža mu je na tim mjestima nadražena. Njegov stariji brat je imao slične promjene ,ali tek kad je prestao da sisa, oko 1.rodjendana.
Da li je u pitanju ekcem?
Molim Vas za savjet!
Srdačan pozdrav!
Najverovatnije je ekcem.
Ako samo sisa majka treba na neko vreme izbaci iz ishrane mlečne proizvode.
Ukoliko pije adaptiranu formulu mleka treba savetovati HA formulu.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Dobro vece, postovani, javljam vam se zbog problema na kozi nogu i ruku. Povremeno imam i problem s peruti u kosi. Dolazi do pojave belih ljuspastih fleka, u pocetku sam lecen od gljivicnih oboljenja ali mi je zasejavanjem ovih ljuspica utvrdjeno da je nalaz negativan na gljivice. Posle toga sam lecen u pravcu psorijaze L40 do pre nekoliko dana kada mi je koza ruku bukvalno odreagovala nenormalnim crvenilom, susenjem i jakim zatezanjem koze. Kada sam otisao na kontrolu kod dermatologa receno mi je da vise nije siguran da je psorijaza, da postoji mogucnost da se radi o dermatitisu. UKoliko imate vi neki stav po tom pitanju bio bih vam zahvalan.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,
moja kcerka ima crvene fleke na nogama. Bili smo kod pedijatra i dobila je kremu koju treba da mazem svaki dan posle kupanja. Doktorica je rekla da je obavezno kupam i odmah nakon kupanja da mazem kremu dok je koza jos „otvorena“. Vi kazete da je voda neprijetelj, pa me interesuje da li da nastavim ovako ili da kupanje prorijedimo?
Hvala
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovani imam dete od 2 godine i par meseci već duže vreme imamo problem sa kožom ispod obe potkolenice na samim prevoima jako crvenilo i svrab isušena koža ništa od hidratantnih krema ne pomaže samo trenutno umiri što se više češe crvenilo se širi da li imate neki savet šta bih moglo da pomogne?hvala u napred
Da to vidi dermatolog koji se bavi decom, pa da se prepiše odgovarajuća terapija