Foto> Pixabay
Neka autistična deca imaju samo blage poremećaje, dok druga imaju velike prepreke tj. svako dete sa autizmom ima probleme i to u:
- verbalnoj i neverbalnoj komunikaciji,
- odnosima s drugima i svetom oko njih,
- u razmišljanju i ponašanju
Postoje razna mišljenja među doktorima, roditeljima i ekspertima o uzrocima autizma, ali u jednom se svi slažemo da rana i intenzivna intervencija pomaže. Roditelji su u najboljoj poziciji za rano otkrivanje znakova autizma jer prate svoje dete i uočavaju njegovo ponašanje i pokrete.
Svako dete se razvija drugim tempom, što znači da malo kašnjenje govora i motorike nije razlog za paniku. Kad se radi o zdravom razvoju postoji široki raspon u definiciji što je “normalno”. Ipak ukoliko vaše dete kasni u postizanju ciljeva za svoj uzrast , ili posumnjate da postoji problem, odmah podelite vašu zabrinutost sa lekarom. Ne treba čekati !
Često zabrinutim roditeljima okolina i prijatelji sugerišu, “Ne brini” ili “Sačekaj progovoriće”, a zapravo čekanje je najgora stvar koju možete učiniti. Čekanjem gubite dragoceno vreme u uzrastu deteta kad postoji najveća šansa da nešto uradite u govorno jezičkoj stimulaciji i ponašanju.
Slušajte vaše instinkte budite uporni i redovno kontrolišite svoje dete!
Svaki gubitak govora, pokreta, ili socijalnih veština treba ozbiljno shaviti.
Što se tiče socijalnog funkcionisanja, kod dece (2-3 godine) može se primetiti da ne uspostavljaju kontakt očima, ne imitiraju radnje drugih (npr.ne tapšu rukama), ne pokazuju interes za drugom decom ili odraslima, više vole biti sami (ne maze se), ne reaguju na tuđi smeh ili plač. Kod dece od 6 godina, primjećuje se da se loše uklapaju u grupu vršnjaka, npr. ne žele da igraju društvene igre, ili ne mogu da shvate pravila. Sa odraslima su preemotivni, ili ne pokazuju interes za njih.
U govoru i jeziku prisutne su poteškoće ili ne brbljaju (12 mesec) ili ne govore nikakve reči (18 mesec). Nemaju fraze od dve reči (24 mesec), ne odazivaju se na ime, čini se da ne razumeju govor. S druge strane, moguća je pojava stalnog ponavljanja jedne reči ili fraze umesto normalne govorne komunikacije.
Važno je uočiti pojavu stereotipija – ponavljanih, uvek istih, radnji i ponašanja. Ponekad autistična deca mogu biti toliko zavisna da svako, i najmanje, odstupanje od dnevnog rasporeda, bilo kakvo menjanje, dovodi do frustracija i nepredvidivih reakcija. Mogu biti izražene i motorne stereotipije – konstantno klaćenje , pljeskanje rukama i slično.
Neka deca nemaju razvijen govor, ali svima nedostaje sposobnost da vode obostranu dvosmernu komunikaciju. Stil i sadržaj njihovih jezičkih veština uključuje izmišljanje reči, i eholaliju koja se ispoljavaju kroz ponavljanje reči ili kraćih rečenica npr. Na pitanje „Jesi li gladan?“ dete ogovara „Jesi li gladan?“. Emocionalne reakcije na verbalno i neverbalno obraćanje su neodgovarajuće. Razvoj govora kod autističnih osoba može biti prekinut ili u regresiji.
Tretman deteta sa autizmom sprovodi tim stručnjaka. Ishod zavisi i od nivoa sposobnosti svakog pojedinca i porodične atmosfere u kojoj dete živi.
Moj sin od 2 God. I 3 meseca : ima kontakt očima kada to želi… Sedne i klati se napred nazad ali kada ga opomenem sa Ne on prestane. Priča reči GIGI (za gic gic. Golicanje I diže ruke u vis). Kaže Mama obično kada plave. Često ima običaj da se lupe po ušima na 2 sekunde ili ih kao ceška. Odaziva se na ime u većini slučajeva, ali nekada i nece. Voli da se mazi, ali izbegava drugu decu (voli da ih posmatra i smeška se, ali se nikada ne igra sa njima), ako neko sedne pored njega on se sklanja.
Mislim da je vreme da se obavi pregled logopeda i da se napravi prava procena.
Imam cerku napunila je tri god.do pre sest meseci je lepo pricala i recitovala.u zadnje vreme samo ponavlja zadnje reci koje cuje i na pitanje odgovara pitanjem.vuce me za ruku da pokaza sta hoce,kroz igru se desi da neizgovori ni jednu rec.Molim vas za savet.
Da se zakaže i obavi pregled logopeda – to je prvi korak, pa da se onda vidi šta dalje treba raditi.
Postovani…sin ima 26 meseci…ne govori…kaze mama kada je ljut te mu nesto treba…za sve nas voda i tako komuniciramo…jednom je samo uspelo sto nismo hteli nesto da mu damu i od besa uz suze rekao je daj baba tad i vise nikada…Dovede me do case i ja insistiram da kaze daj sok…i posle nekog vremena kada je raspolozen nasmeje se i ode…jer jednostavno razume sta mu govorim a nekada to zavrsi suzama..Nije histerican…vrlo je drustven i umiljat…ali smo primetili kada negde odemo i narocito roditelji dece koja govore…kako ga gledaju jer on kada je veseo ispusta non stop mmmmmmmm i radi rukicama…vec mi bude jako neprijatno…Sada smo zakazali sistematski posle praznika..pa cemo sa pedijatrom videti da odemo kod logopeda…Iskreno me strah od dijagnoza jer danas po knjizi dete ako ne radi ovo ili ono u datom periodu ima „autizam“…Ja vidim posmatrajuci drugu decu da kod njega nesto stigne kasnije…Pre nije okretao stranice knjige nego samo okrece sad sve lista jedno po jedno…imamo igracke za montesorijev razvoj..igra se sa svim….danas mu je stigao drveni vozic sa prugom jednom mu pokazemo i on sve radi sam posle…Ono sto ga zanima tu problema nema..i kada mu trazim da doda nesto hoce ali ako je to predmet njegovog interesovanja a ako nije..mogu da radim i trazim koliko hocu samo me zaobidje…e zbog tih stvari ima strah od „dijagnoza“ sto ako njemu logoped kaze pokazi ovo ili ono a on ne pokaze jer inace to ne radi…odmah smo u problemu…
Prvi korak je logoped, a drugi pregled psihologa…to je jedini put da se ovo ispravno proceni.
Moj sin I’ma3 godine normalno se ponasa igra ide u vrtic slusa zaista sve ok Ali nece ds prica nego samo kad njemu dodje kaze recenicuao da namerno nece i smeje see jednostavno ne mogu da ga nateram da prica ponasa see kao da je beba
Nema dileme – Vase dete MORA da pregleda LOGOPED! Taj pregled NE treba odlagati.
Dobar dan!
Imam sina od 17 meseci. Ne Prica. Zapravo, po celi dan Prica na svom nekom jeziku. Ne odaziva se na svoje ime. Kad mu se obraćam, ne gleda me u oci. Nema osećaj za drugu decu.
Vrlo je aktivan, obazriv kada hoda.
Kad nesto zeli, uzme me za ruku, odvede do zeljenog i pokaze mi prstom sta zeli. Reaguje na zvuk, sam pali gasi TV, svetlo, vrlo je vispren s tabletom, ume sam da pusti crtani kad zeli…
Planiramo da posetimo decijeg psihologa.
Kako Vama on deluje?
Hvala unapred na odgovoru!
Mislim da to zaista treba da.proceni psiholog…ovako je moguće samo da se nagađa, a to nije u redu.