- Kako se dete leči
Većina dece se leči uobičajenim merama borbe protiv infekcija: nadoknada tečnosti (oralna rehidracija) i lagana hrana (dijeta).
Oralna rehidracija
Gubitak telesne tečnosti i sastojaka koji se u njoj nalaze može značajno da ugrozi zdravlje deteta, a nagli gubitak velike količine telesne vode može čak da ugrozi i život. To se, srećom, izuzetno veoma retko dešava, a ako se na vreme počne adekvatna nadoknada tečnosti, opasnosti nema.
Najprirodniji način nadoknade izgubljene vode je na usta (zato se i zove oralna rehidracija)
Detetu se daje tečnost po proncipu često po malo. Dete treba da sedi, ili da bude u polusedećem položaju. U tom položaju treba da bude SVE vreme dok se sprovodi nadoknada tečnosti. Tečnost se najbolje nadoknađuje „specijalizovanim“ rastvorima koji u sebi sadrže sve što detetu nedostaje (elektroliti, minerali, šećer…). Povremeno se može dati i voda (najbolje flaširana) ili ohlađen čaj.
Drugi stub borbe protiv crevnih infekcija je adekvatna dijetalna ishrana, koja se stručno zove antidijaroična ishrana. Podrazumeva laganu, termički dobro obrađenu hranu (koja se veoma lako vari). U nju spadaju bareni pirinač i kuvana šargarepa, sa malo barenog krompira, uz dodatak soli. Prvih dan-dva, dijeta mora da bude striktna. Sa postepenim smanjivanjem broja i količine prolivastih stolica, treba postepeno normalizovati ishranu. Kuvano belo pileće meso ili teletina u supi su najbolji način da se napravi iskorak ka „normalnijem“ obroku.
Treba izbegavati hranu koja sadrži veću količinu ugljenih hidrata (slatkiši, hleb, testenine) – jer šećer „izvlači“ vodu iz crevnog zida i tako razređuje i onako retku stolicu.
- Treba li davati antibiotike
Najveći broj crevnih bakterija kod dece ne zahteva terapiju antibiotikom. Razlog je jednostavan: deca, koja su inače zdrava, uz pomoć odbrambenog (imunološkog) sistema savladaju većinu crevnih bakterija i bez antibiotika.
Sa druge strane, nepotrebno davanje antibiotika širokog spektra dovodi do uništenja korisnih baterija koje normalno žive u crevima, a koje su veoma važne za funkciju creva.
Zvuči neverovatno, ali bespotrebno davanje antibiotika čak može pomoći dužem „ostanku“ bakterija u crevima. Primer je Salmonela (jedna od potencijalno najopasnijih crevnih bakterija) koja se duže eliminiše iz organizma kad se nepotrebno leči antibioticima.
Moj sin ima 10 god.Dobio je stomacni virus sa pretpostavkom na salmonelu.Ujuro tog dana je pojeo domace jaje,ayaboleo ga je stomak uvece .U bolnici je bio 5 dana i nije utvrdjeno koja je bakterija u pitanju,jer mu je stolica prestala nakon 4 dana ,a dok je trajala nije radila nijedna laboratorija u gradu.Sada,nakon 7 dana on je kod kuce ali jos uvek traju temperature i bolovi u stomaku.Sem toga ne jede skoro nista.Prepisan mu je Sumamed azitromicin i lineks.Najvise me brine sto nista ne jede. Ima temp 37,5
Oporavak od Salmonele kod neke dece traje nedeljama.
Važno je da se sprovodi stiktna djeta, da pije Probiotic i dosta tečnosti.
Potrebno je vreme da sesluzokoža creva oporavi.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Moj unuk ima salmonelu duze od mesec dana.reivno mu saljemo stolicu na analize i svaki put je pozitivna na salmonelu uz primedbu da se ne preporucuje lecenje antibioticima lekar je preporucio domaci sok od jabuka i visnje’koja mu bas i ne prija’kaze cerk kako ga leciti
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,sta znace leukociti u stolici? O kojoj vrsti infekcije se radi?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra