Foto: Flickr
Nećemo ih pojedinačno obrađivati, iako imaju specifičnosti, već sledi opšta priča o bakterijskim infekcijama creva kod dece.
- Kakva je veza poplava i crevnih bakterijskih infekcija
Poplave su ostavile pustoš u mnogim mestima, a jedan od najopasnijih problema su izlivanja fekalnih materija koje se mešaju sa vodom koja je stigla iz reka. Kanalizacione cevi su oštećene u poplavama, kolektori razvaljeni pa je put fekalijama otvoren. Zato je ta voda PREPUNA crevnih bakterija (ali i virusa, a neretko i parazita) i zaraze su zaista moguće.
- Kako izbeći infekcije crevnim bakterijama u poplavljenim područjima
Zato je važno APSOLUTNO izbegavati kontakt sa zagađenom vodom, ali i SVE namirnice koje rastu na poplavljenom području, ili su došle u kontakt sa poplavljenom vodom se MORAJU uništiti jer nisu za upotrebu, pa čak ni za ishranu životinja!
Poštovanje naloženih higijenskih mera (od strane odgovornih državnih organa) je neophodno da bi se izbegle potencijalno opasne epidemije.
- Kako se još mogu „zaraditi“ crevne bakterije
Infekcije crevnim bakterijama se dešavaju i kad nema elementarnih nepogoda!
One se, nažalost, mogu naći u svim vrstama hrane – mesu i mesnim prerađevinama, mleku i mlečnim proizvodima, ali na voću i povrću. Kada se ne poštuju striktni higijenski principi pripreme i distribucije hrane u kolektivnima – eto infekcija! Zato smo svedoci povremenih epidemija crevnih bakterijskih infekcija po vrtićima i školama – velika je sramota da se to dešava u 21. veku!
Dete se može zaraziti crevnim bakterijama i prljavim rukama, ali i direktno od bolesnog deteta. Zagađena voda (važi i za vodu koja NEMA veze sa poplavama), pogotovo bunarska, ili iz neproverenih izvora, može biti uzrok veoma teških proliva. Nisu retke manje epidemije, ali se one češće javljaju u prigradskim i nehigijenskim naseljima.
- Zašto su crevne bakterije opasne za decu
Zato što mogu izazvati veoma opasne crevne infekcije!
Crevne bakterije oštećuju creva na više načina, direktnim razaranjem crevne sluznice, ali mogu stvarati toksine (veoma štetne materije) koji brzo oštećuju creva.
- Kako posumnjati da dete ima bakterijsku infekciju creva
Proliv (dijareja) je osnovni pokazatelj infekcije creva. Naravno, može se javiti i povraćanje, a neretko i povišena telesna temperatura.
Kada su bakterije uzrok proliva, deca obično imaju veoma česte, prolivaste – vodenaste stolice, veoma neprijatnog mirisa, koje nekada mogu imati i tragove sveže krvi.
Ako je dete mlađeg uzrasta skoro uvek se javlja i visoka temperatura, veoma loš apetit, muka i ponavljano povraćanje. Kod beba i male dece se češće javljaju tragovi krvi u stolici.
Veća deca mogu proći i bez visoke temperature problema, ali se mogu javiti neprijatni bolovi u trbuhu.
Ono što se izuzetno često javlja, bez obzira na uzrast, deca su neraspoložena, gube svakodnevnu živost, a apetita praktično nema.
- Kako se postavlja dijagnoza
Posle pregleda pedijatar brzo posumnja na bakterijsku infekciju creva, pa se uradi mikrobiološki pregled stolice – koprokultura. Tako se otkrije tačan uzrok infekcije, pa je i plan lečenja jasniji.
Kod dece koja imaju veoma visoku temperaturu se obično uradi i krvna slika, kao i parametri koji pokazuju stepen infekcije (CRP).
Postovani, decak star dve godine, us gasove prvu stolicu , punu sluzi , kasnije jos dve neprijatnog mirisa . Ima Cesto naduven stomacic. Inace , je ok , veseo , aktivan, normalno jede. U kuci se nalazi I pas Maltezer ,I nije zavidna higijena u kuci… Molim Za odgovor , sta znaci sluz I sekrecija u stolici kod dece…?
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,
Molim Vas za savet ..Dete je bilo kod lekara sa simptomima: povracanje, temperatura 37, 8 ( samo 1 dan , koliko je i povracanje trajalo ), bol u stomaku i mucnina ( 3 dana ), jaka glavobolja , u periodu od 2 dana- stolica 1, mokrenje ucestalo..lekar nije uradio analizu stolice, urina , krvi, nego je merenjem krvnog pritiska utvrdio “ virusnu infekciju stomaka „.Dete je prestalo da povraca, prestali su svi bolovi ali je jos na rezimu umerene ishrane ( 4.dan )
Da li smatrate da je potrebno uraditi , pole svega, adekvatnu analizu i detaljniji pregled ?
* Napomena : detetova stolica nije bila proljev ali je bila redjeg malo redjeg sastava .Od 3.Dana je cvrstog.
Unapred zahvalna
Natasa
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postovani,
Molim Vas za savet dok analize ne odnesem kod lekara.
Upravo sam dobila rezultat koprokulture ( radjeno je za dete od 17 meseci)
Izolovana je Salmonela Entereditis
Izolovana je Candidaspp. (znatan broj).
Inace dete nema dijareju, a anazlizu sam radila jer smo bili u Egiptu i tamo je imala stomacni virus.( visoka temperatura, dijareja. Od lekova njihov probiotik, antbiotik i infuzija. Sve ovo je bilo pre mesec dana.)
Hvala unapred
Kad je stolica normalna – ovo NIJE za brigu i NE treba davati antibiotik…jiš par nedelja probiotika i da se prati.
Postovani, beba od 20 meseci je pre 13 dana imala kontakt sa detetom od 11 godina koje je tada imalo proliv. Dan kasnije je imala 4-5 stolica, a jos jedan dan kasnije ukupno 9. U tom danu smo je odveli kod pedijatra koji je rekao probiodrops da joj dajemo. Ja sam joj u medjuvremenu tri vezana dana umesto toga dala probiotik forte, nakon cega su se stolice svele na 2, najvise 3 dnevno. Posle toga sam nastavila sa probiodrops. Kako je stolica i nakon 7 dana bila cesta i neprijatnog mirisa, u sredu sam odnela uzorak na rota i adeno virus (po uputu pedijatra je sve radjeno) i to je negativno, ali danas je stigao drugi nalaz, gljivica nema, ima salmonelu. Apetit je sve vreme ocuvan, jede inace „zdravo“, tako da je redukcija bila da ne jede sveze voce i povrce, ostalo sve isto i da pije mleko bez laktoze. Da li ima potrebe za antibiotikom? Da li je moguce da je dobila salmonelu od zarazenog deteta s kojim je bila, jer u kolektiv ne ide i hrana koju jede je uvek oprana i termicki obradjena?
NEMA potrebe za antibiotikom! U ovoj situaciji antibiotok ODMAŽE, a NE pomaže, jer se pokazalo da davanje antibiotika PRODUŽAVA kliconoštvo!
Tesko je utvrditi put zaraze, ali je moguće (ali se to NE može sigurno znati) direktan kontakt sa pomenutim detetom, ali i neka namirnica…a to je manje verovatno.
Svakako je probiotik ovde najvažniji, a treba ga davati 3 do 4 nedelje POSLE normalizacije stolice.
Sin Maksim je u utorak ( pre 3 dana) dobio temperaturu 37,6 uz jedno povracanje i konstantan proliv i bolove u stomaku . U srijedu crp bio 73 , u cetvrtak 49 dok je danas 20 . Ostali parametri nalaza krvne slike su normalni.Dobili smo u srijedu od pedijatra da pijemo ampicilin bez rezultata nalaza stolice . S obzirom na pad crpa i formiranu stolicu nismo poceli davati ampicilin . Dijete je zainteresovano za igru i vise se ne zali na bolove . Zanima me da li treba ipak da damo ampicilin pre nego sto stignu rezultati analize stolice?
Ma kaka antibiotik – to je BESMISLENA terapija u ovoj situaciji!