Foto: Freepik
Istina je da može biti neverovatno teško da kontrolišemo sopstvene emocije, a kamoli da shvatimo kako najbolje da podržimo svoje dete u ovakvim situacijama. Ipak, upravo u nezgodnim i zahtevnim trenucima svesnost i pažljivo roditeljstvo nam mogu dobro doći. Primenom mindfulness tehnika možemo bolje pripremiti i sebe, ali i dete, za svaku sledeću neizbežnu stresnu okolnost.
Svesnost je korisna za efikasno roditeljstvo, a najlakše se može opisati kao obraćanje pažnje na sadašnji trenutak bez osuđivanja ili pokušaja da se promeni. Kada smo fokusirani i prihvatamo sve što je „sada“ i „ovde“, možemo da stvorimo distancu i upravljamo mislima i emocijama. Pročitajte o specifičnim prednostima koje dolaze sa svesnim roditeljstvom.
Mindfulness i veća kontrola sopstvenog ponašanja
Kao roditelji se neretko možemo naći u nezgodnim ili izazovnim situacijama. Bilo da je naše dete palo i povredilo se, doživljava neprijatnosti u vrtiću /školi ili možda ima napad plača i besa usred tržnog centra – moguće je vrlo da ćemo reagovati impulsivno. Kada nismo svesni svojih jakih emocija, očekivano je sasvim da ćemo vikati ili se povući, ljutiti se na sebe ili dete. Nad tim talasima osećanja nemamo kontrolu i rezultat je, nažalost, ne baš lepo ponašanje.
Međutim, ako smo u stanju da budemo svesni svojih emocija i primetimo ih bez prosuđivanja, možemo sebi dati vremena da zastanemo i da razmislimo. Primera radi, ako osetimo da smo ljudi, primetimo da nam srce lupa ubrzano ili da nam se ruke tresu, zaustavićemo se i pokušati da odgovorimo na efikasniji način od vikanja i svađanja. Ne samo da sebe štedimo nepotrebnog stresa na ovaj način, već smo uzor i detetu kako treba da se nosi sa velikim emocijama.
Kada smo pažljivi, postajemo zadovoljniji i manje patimo
Vežbanjem svesnosti i fokusiranjem na sadašnji trenutak oslobađa nas tereta negativnih i optužujućih misli iz prošlosti, pa i onih zabrinutih o budućnosti. Možda sebi zameramo što smo vikali na dete ili pak unapred strepimo od nekih obaveza („Nikad neću preživeti ovu napornu nedelju“, „Ja sam loš roditelj, ništa ne postižem“).
Mindfulness pomaže najpre da uočimo, a onda i da otpustimo negativne i osuđujuće misli. Sledeći korak je upravljanje bolnim osećanjima kao što su krivica ili anksioznost, čime se povećava verovatnoća da ćemo izvući maksimum iz života. Bez osuđivanja ili razmišljanja o prošlosti ili budućnosti koje lebde u našem umu, možemo u potpunosti uživati u filmskoj večeri sa svojom decom ili pak izletu u prirodi i šetnji parkom. Fokusirajući se na sadašnjost, možemo primetiti i mala zadovoljstva kao što su sve boje zalaska sunca ili osećaj tople šolje kafe i čaja u rukama. Mi stalno zaboravljamo da je je povećanje zadovoljstva koje dobijamo od života važan deo brige o sebi, što je ključno da bismo bili dobri roditelji. Kada je mama dobro – svima je dobro.
Svesno roditeljstvo pomaže da budemo ljubazniji i prema sebi i prema detetu
Uočavanjem sadašnjeg trenutka bez osuđivanja, kritikovanja i procenjivanja je dobar početak da sve kritičke izjave pretvorimo u jednostavno zapažanje činjenica. Primera radi, ako nam se desi da se ujutro uspavamo za posao i vrtić, nećemo pomisliti: „ja sam nemarna majka“, već zapaziti bez osuđivanja: „Podesila sam alarm na pogrešno vreme“ ili „Mora da sam baš preumorna kada nisam čula alarm za buđenje“.
Ako ne osuđujemo sebe, teška situacija može izgledati manje nerešivo. Pored toga, ako ne osuđujemo svoje dete, to mu može pomoći da se oseća voljeno i da bude manje grubo ili kritično prema sebi. Benefiti ove lekcije su brojni, a među glavnim su svakako visoko samopoštovanje deteta i veća sposobnost suočavanja sa izazovima.
Svesnost pomaže da usmerimo pažnju
Savremeni roditelji se nose sa jednim sasvim novim stepenom distrakcija koje prethodne generacije nisu imale. Dovoljno je da se osvrnemo na pametne telefone i internet – digitalizacija društva je učinila da nam nastava, druženja i uopšte dan budu nezamislivi bez uređaja. Iako su u mnogim slučajevima korisni, digitalni uređaji mogu da nanesu i mnogo veliku štetu kako deci tako i odraslima. Zbog čestih ometanja, obaveštenja koja pristižu, kratkih video snimaka i sadržaja koji konzumiramo postaje nam teško da se fokusiramo i održimo koncentraciju.
Međutim, ako vežbamo svesnost i usmerimo pažnju na sadašnji trenutak, onda nam postaje lakše da se skoncentrišemo, sposobniji smo da radimo jednu po jednu stvar i ograničimo ometanja. Rezultati su i više nego pozitivni, jer smo efikasniji i produktiviji kakvom god aktivnošću da se bavimo. Dobar primer je kada se uključimo u razgovor ili igru sa detetom bez gledanja televizije ili u ekran telefona. Takođe, to znači i veću usklađenost roditelja sa emocijama dece i prilika da primetimo neke pozitivne stvari/ponašanja kod svog deteta koje bi nam inače promakli.
Svesnost pomaže da se oslobodimo napetosti i stresa
Roditeljstvo je izazovno samo po sebi, a ukoliko smo pod konstantnim stresom i pritiskom, jasno je da će se izazovi učiniti još složenijim no što jesu. Prema tome, jedan od glavnih zadataka koje imamo kao roditelji jeste da pronađemo načine da ublažimo stres i jednostavno brinemo o sebi – svakog dana. Praktikovanje svesnosti ima mnoge pozitivne efekte, uključujući poboljšanje pozitivnih emocija i opšteg zadovoljstva životom. Mindfulness edukacija je od velike koristi kada želimo da smanjimo emocionalnu reaktivnost i povećamo kapacitet upravljanja teškim emocijama. Eksperti sugerišu da praktikovanje pažnje može smanjiti čak i fizičku napetost i bol kod ljudi.
Kako praktikovati pažljivo roditeljstvo?
Odlično je da znamo i razumemo koje su prednosti svesnog roditeljstva. Međutim, podjednako je važno, ako ne i važnije, da preduzmemo korake da izgradimo svesne navike koje nam mogu pomoći da napredujemo. Među glavnim mindfulness praksama kao izuzetno korisne izdvajaju se:
Meditacija
Svakodnevna praksa meditacije može vam pomoći da naučite da posmatrate svoje misli i živite više u sadašnjem trenutku. Ovo će vam pomoći da reagujete na situacije mirno i sa dobrom namerom.
Pokušajte da budete prisutni sa svojom decom
Mnogi roditelji provode vreme sa decom, ali tako da nisu zapravo prisutni. Pokušajte da rezervišete određeno vreme svakog dana da biste bili u potpunosti tu. Dajte im svoju nepodeljenu pažnju i stvorite neke od najdirljivijih i najupečatljivijih uspomena.
Vežbanje zahvalnosti
Ako naučimo da svakog dana izdvojimo malo vremena za vežbanje zahvalnosti, mi zapravo ubrzavamo jedan važan proces – kreiranje života punog radosti i zadovoljstva. Kada smo zahvalni, onda možemo objektivno da sagledamo svoj život, budemo svesniji sadašnjeg trenutka i tako otvoreniji za to da budemo istinski pažljiv i prisutan roditelj.
Stavite se na mesto svog deteta
Deca su u svemu početnici u životu. Bilo da vide pticu u letu, psa kako šeta parkom, autobus ili avion – sve ovo može da im bude novo, pa čak i spektakularno. Setite se samo njihovog uzbuđenog izraza lica za mnoge stvari na koje smo mi jednostavno navikli.
Ako napravimo korak unazad, shvatićemo da naše dete gleda na svet kroz mnogo drugačiju prizmu no mi. Pored toga što ćemo imati više razumevanja za njihova konstantna oduševljavanja, možemo i sami postati ushićeni i naravno – potpuno svesni. Dok otkrivaju svet, deca su isto tako i naši najveći učitelji, a jedna od najdragocenijih lekcija je upravo ova o svesnosti i prisutnosti u sadašnjem trenutku.
Komentari 0