Foto: Flickr
Obično se javlja oko treće godine. Potrebno je informisati se o toj fazi, razumeti je, ali i naoružati se strpljenjem. Deca se u ovom razvojnom periodu bore za svoje ja, ispituju koliko daleko mogu ići u « isterivanju » svoje volje kako bi došla do individualnosti i koraka ka odvajanju od osoba do kojih im je najviše stalo.
Najčešći problemi u ovom periodu vezani su za aktivno ili pasivno dobijanje hrane (kada dete kaže « neću », ili odlaže hranjenje, okreće glavu, pljuje, dugo zvaće ili drži u ustima), otežano navikavanje na nošu (odbijanje, dugo sedenje…) ili za odlaganje spavanja. Roditelje posebno brine izražavanje besa u situacijama kada su drugi prisutni, a to je svima poznata situacija »bacanja deteta » po podu na javnim mestima, što izaziva negativno vrednovanje okoline. Deca se ocenjuju kao « razmažena », a roditelji ovakvo ponašanje doživaljavaju kao lični neuspeh u vaspitanju mališana.
Zato je deci potrebno postaviti jasne zahteve i ograničenja, odnosno objasniti mu šta se od njega očekuje. Ukoliko je potrebno, predstojeću situaciju koja ga čini nervoznim ili uznemirenim, razjasniti i razmotriti svaki deo predstojćceg događaja, korak po korak. Npr. ukoliko idete u goste, a dete nije voljno iz bilo kog razloga, unapred mu objasnite gde idete, ko će sve tamo biti, koliko ćete se zadržati bez obzira što mu je pojam o vremenu još uvek stran, kao i šta sme, a šta ne sme da radi.
Dete uvek mora da zna šta mu je dozvoljeno a šta ne, i da to nije rezultat vašeg hira, već argumentovanog stava. Potrudite se da budete dosledni, kratki i jasni, a naročito jedninstveni u postavljanju granica. Bitno je da roditeljski par ima jednistvene stavove i zahteve pred detetom, jer u suprotnom dete bi veoma brzo naučilo kako da za sebe iskoristi različitosti. kada su u pitanju bake i deke, svi znamo da su oni dobri čuvari, ali loši vaspitači svoji unuka zbog preterane popustljivosti. Ukoliko su oni uključeni u podizanje vašeg deteta, bitno je da sa njima utvrdite pravila vaspitavanja dece.
Ukoliko se susrećete sa situacijama izliva besa kod Vašeg mališana, popuštanje odnosno udovoljavanje zahtevu deteta (« hoću ovaj automobil bas sada »…ili « neću kući »…) upravo predstavlja potkrepljenje (ili nagradu) za takvo ponašanje, tako da možete sa velikom sigurnošću očekivati da se takvo ponašanje ponovi. Zato je ignorisanje besa najdelotvorniji način da pokazete detetu da takvo ponašanje nije prihvatljivo. Neobraćanje pažnje je najbolja kazna, ali kada se smiri dajte mu do znanja da ste ga čuli i razgovarajte.
Kada ste sami, možete i Vi odigrati ulogu « besnog deteta”, tako da će se i samo iznenaditi nimalo lepim prizorom.
Kada ste u mogućnosti da predvidite situaciju u kojoj će dete upotrebiti isti model ponašanja, budite strpljivi i razgovarajte sa njim o tome. Izbegnite polemisanje i pitanja « da li hoće… ? », već mu jednostavno recite da je « vreme za… »
Komunikacija sa detetom je najvažnija. Osećanje da može da izrazi svoje mišljenje ili neslaganje su ključni za razvoj pozitivne slike o sebi. Slusajte dete i uvažite sve ono što dete trenutno « neće », dodajte malo humora, ispričajte da ste i Vi bili mali i da nešto niste voleli.
Pozdrav! Imam bebu od 9 meseci. Izvinjavam se, vidim da se tekst odnosi na trogodisnjake, ali nisam nasla srodniji. Naime, moja beba je od skoro pocela da biva stalno nervozna, kad nesto nije po njenom histericna, zateze se unazad, kad za nesto kazem NE ona jos vise uporno ponavlja zabranjenu radnju i sl. Kako da se postavim? Previse je mala pa se bojim da budem stroga, a opet ne zelim ni da je razmazim. Hvala!
Bez pregleda bebe se ne može proceniti da li uopšte postoji neki problem! Moguće je da se radi o zubićima…
Postovani, imamo klinca od godinu i po. Od prvog dana zivota toliko place da se celo porodiliste cudilo.Uglavnom temperamentna i zivahna beba. Svaka promena, svaki razvojni korak prosao je vrlo dramaticno. Uglavnom vec oko mesec dana je u fazi tolikog vristanja i histerije oko svake sitnice da kad se jednom iznervira ne moze satima da se smiri.Muz i ja smo vrlo mirni sa njim, ne ignorisemo ga, ne vicemo, vec sedimo uz njega, mazimo ga, slazemo kocke npr da mu odvucemo paznju, ali mu ne popustamo.Ali ne popusta ni on. Fizicki je zdrav, napreduje u svakom pogledu. Ne volim rec hiperaktivan, ali njegovo ponasanje u poslednje vreme prevazilazi pojam zivahnog. Istovremeno place i smeje se. Da li se radi o fazi ili bi trebalo da se zabrinemo?
Teško je to proceniti bez preglda i praćenja!
Ipak, ako se ovo ponašanje nastavi, treba obaviti pregled kod psihologa koji se bavi razvojnom patologijom. To NE znači da dete ima problem, ali je to pravi način da se to reši.
Poštovani, moja beba ima 17 meseci. Od pre nedelju dana počela je da jako burno reaguje na neke stvari npr kad joj ne dam da dira neke stvari koje nisu za nju ili kad hoću da je presvučem, promenim pelenu, njene reakcije su za mene vrlo zabrinjavajuće,jer kreću prvo negodovanjem, onda plačem, a onda histerijom i bacanjem po podu krevetu itd… I kad tako počne ne postoji način da je smirim šta god da pokušam ne pomaže i to tako traje po 15-20 min. Ranije nikad nije radila takve stvari, pa me sad baš brine njeno ovakvo ponašanje.
Budite nezni i strpljivi, pa da se vidi kako će se ovo dalje razvijati.
Obično se radi o prolaznoj „fazi“
Postovani. ja sam baka unuke od 8 Godina koja ima obicaj da vristi u skolu ,ne radi domaci -kada joj se kaze ona vristi i porice da nema domaci, .Sva se zarumeni u lice i kada je to prode kao da se nista nije desilo, . Svi smo zabrinuti zasto se to dogada i zelimo da joj pomognemo na pravi nasin . pomozite nam-.
Pravi način da se ovo reši je da se obavi razgovor sa školskim psihologom!
Postovani potrebna mi je pomoc, savet. Imam decaka od 2.5 godine, sto se tice osnovnih stvari da tako kazem za decu u njegovom uzrastu stvarno je sjajan. Problem je u tome sto se u toku noci budi, tada nastaju problemi pocinje nekontrolisano da place, da vice da tera sve od sebe. Ne uspevamo nikako da ga smirimo, nakon nekih sat-dva zaspi sasvim normalno. nakon ustajenja razgovaramo o tome (koliko se moze naravno). Molio bih Vas za savet.
Veliki pozdrav
Osim strpljenja i smirivanja deteta NEMA.šta da se radi – ovo je jedna od „faza“ koja može trajati od par nedelja do par meseci.