Kontroverzna knjiga pod nazivom „Zbogom, pelene“ autorke Ingrid Bauer je, kada se pojavila, izazvala mnogo polemika. Ona, naime, govori o veoma izraženom trendu na Istoku, gde mame svojim bebama ne stavljaju pelene, a one su, ipak, čiste i suve. Kako je to moguće?
Kako Bauerova objašnjava, dok je čekala svoje drugo dete, tragala je za najzdravijim rešenjem za povijanje dece i naišla je na podatak da većina majki u nezapadnom svetu neguje svoje mališane bez povoja. Pitala se znači li to da se mališani olakšavaju „gde stignu“, a mame za njima čiste. Ipak, prisetila se da je u Indiji putovala s ženom čija je beba bila nepovijena, a ipak čista. Kada je autobus stao, ona je iznela bebu, koja je potom urinirala kao odrasla.
Pročitajte i: Skidanje pelena na zabavan način
Zbog toga se Bauerova odlučila za ovakav metod nege deteta, a svoje iskustvo je opisala u knjizi „Zbogom, pelene“, gde je, takođe, navela brojne primere iz naučne literature koji izvode iznenađujući zaključak: mališani su od rođenja spremni za korišćenje noše ili ve-ce šolje jer su svesna svojih fizioloških potreba i u stanju su da ih kontrolišu.
Pročitajte i: Odvikavanje od pelena
Tako je rođeno „bespelenaštvo“, pristup koji se zasniva na komunikaciji između roditelja i beba. On pomaže da se dete nauči da kontroliše svoje potrebe. Kako Bauerova objašnjava, kao što su bebe u stanju da nam plačem saopšte jesu li gladne ili umorne, tako će nam dati znak da osećaju fiziološku potrebu, a roditelji imaju nekoliko sekundi vremena da reaguju i odnesu ih do posude za vršenje nužde.
Pročitajte i Neobično odvikavanje od pelena
Ona, dalje, navodi glavne prednosti ovakvog principa nege. To su, veruje, Ingrid Bauer, sledeće:
- ušteda novca
- manje zagađenje životne sredine
- odsustvo grčeva
- koža bez pelenskog osipa
- osamostaljivanje u korišćenju toaleta
- bolja higijena genitalija
- bolja komunikacija između deteta i roditelja itd.
Yumama
Komentari 0