Šta je to bljuckanje?
Na kraju jednjaka, pred ulazom u želudac, nalazi se kružni mišić (sfinkter) koji ne dozvoljava da se mleko iz želuca tokom varenja vraća unazad. Kod beba je normalno ovaj sfinkter labaviji, što dovodi do vraćanja manjih količina mleka iz želuca u usta i u spoljnu sredinu. Značajno je da se radi o manjim porcijama mleka, a ne o celom obroku. Bljuckanje je normalna pojava kod preko 90% novorođenčadi. Osim što posmatranjem zaključujemo da li je u pitanju bljuckanje ili povraćanje, jedan od dokaza da je bljuckanje u pitanju je i uredno napredovanje bebe (150-200 g nedeljno). Ako beba ne napreduje onda to znači da se izbacuju veće količine mleka, odnosno ukupna količina popijenog mleka je manja od potrebne za napredovanje. Ovo je, svakako, trenutak kada treba otići na pregled kod pedijatra.
Kakav režim se sprovodi kod bljuckanja?
Postoje standardna pravila vezana za ishranu bebe koja između ostalog doprinose da beba manje bljucka. Uobičajeno je držanje bebe preko ramena 15-ak minuta posle obroka. Tada beba podrigne, odnosno izbaci višak vazduha. Treba obratiti pažnju i na položaj bebe u krevecu. Glava treba da je u istoj ravni kao i stomak. Pelene (pogotovo ako se stavlja i švedska), mogu da uzdignu donji deo tela, tako da se glava nalazi niže od stomaka. Ovakav položaj ne odgovara ni jednoj bebi. U tom slučaju treba dušek na kome beba leži lako iskositi (podići), tako da su glava i stomak u istoj ravni. Kod beba koje mnogo bljuckaju, glava treba da bude lako iznad stomaka prilikom ležanja.
Kako prepoznati povraćanje i kako postupiti ?
Povraćanje se od bljuckanja razlikuje po tome što beba izbacuje ceo obrok mleka. Kod bljuckanja se manja količina mleka izaci neposredno pored usta, a kod povraćanja znatno dalje od bebinih usta. Jedno povraćanje dnevno ne mora biti znak bolesti, ali ako beba povraća dva ili više puta, odmah se treba obratiti pedijatru. Postoji mnogo uzroka povraćanja, a potreba za medicinskom intervencijom se može javiti vrlo brzo ako je povraćanje uporno. Nemojte primenjivati nikakve terapijkse postupke ! Najvažnije je da bebu odmah odnesete na pregled !
Postovana,
Moj sin je napunio mesec dana. Napredovao za prvi mesec 1kg i 160gr.
Halapljivo sisa sa flasice pa me zanima kako izbeci pojavu da se cesto zagrcne?
Drzim ga uspravno dok jede, kako mi je pokazala patronazna sestra, kupila sam i flasicu sa delom iznutra koji sprecava gutanje vazduha, inace jede iz Aventovih koje imaju dudu poput bradavice, sve smo probali. I sta tacno raditi u slucajevima kad se zagrcne?
Srdacan pozdrav, hvala 🙂
Beba se najverovatnije naguta vazduha.
Samo ga uspravite i potapšajte po ledjima nakon obroka.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovani,
Imam bebu staru 5 nedelja. Sinoc je, posle hranjenja, krenula da bljucne bas u momentu kada sam je ja podizala da podrigne. Obicno je podizem okrenutu sa strane, ali sinoc sam je podigla iz polozaja sa ledja i glavica joj nije bila okrenuta na stranu. Zagrcnula se i rekla bih da se sadrzaj bljuckanja vratio. Da li to moze da bude opasno? Da li taj sadrzaj moze da dodje u pluca? Da li je potrebno da je vodim kod lekara?
Hvala najlepse
Ako dete ne kašlje, nije uznemireno, uobičajeno se ponaša, nemate razloga za brigu.
Verovatno je sav bljucnuti sadržaj beba izbacila.
Molimo Vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra