Zagrcnjavanje
Beba može ponekad da se zagrcne prilikom sisanja, ali ako je ova pojava česta potreban je pregled. Zagrcnjavanje ustvari predstavlja poremećaj gutanja i disanja istovremeno. Ponekad, ako potraje duže, beba pomodri. Treba je uhvatiti za grudni koš i okrenuti stomakom i licem na dole kako bi se izbacio sadržaj iz disajnih puteva. Duži poremećaj (prekid) disanja zahteva pregled pedijatra, ali povremeno zagrcnjavanje sa brzim uspostavljanjem normalnog disanja je uobičajena pojava.
Proliv ili normalna tečnija stolica ?
Zdravo novorođenče može imati stolicu posle svakog obroka, ali i jednom na nekoliko dana (do 7 dana). Stolica bebe je nešto tečnija nego starijeg deteta i dešava se da roditelji pomisle da se radi o prolivu. Naravno, uvek kada nisu sigurni, pedijatar će im pomoći da razreše tu dilemu.
Kod pravog proliva stolica je jasno tečna, česta i obilna. Ako beba više gubi tečnosti nego što unosi (mleko), dolazi do dehidracije i tada je svakako potreban pregled, i odgovarajuće lečenje.
Normalna boja stolice novorođenčeta je žućkasta. Zelena boja stolice se javlja zbog sledećih razloga: takozvane stolice gladi su zelene boje, i u malim količinama. Javljaju se ukoliko beba unosi nedovoljno mleka. Normalizuju se kada se uspostavi normalan unos mleka. Ove bebe izgledaju zdravo, ali su gladne. Nakon dužeg perioda neprepoznavanja glavnog problema u prvi plan dolazi slabije napredovanje.
Drugi razlog je promena bakterijske flore u crevima. Bakterije koje su uzrokovale zelenu boju stolice obično ne izazivaju nikakav drugi štetan efekat. I ove bebe imaju potpuno zdrav izgled. Ređe se ponekad dešava da su u pitanju patogene bakterije, izazivači proliva, kada se ispolje i drugi simptomi (suva koža i sluznice, mlitavost, povišena temperatura, slabo mokrenje itd.) koji jasno ukazuju da je beba bolesna.
Doc.dr Miloš Ješić, pedijatar-neonantolog
Postovana,
Moj sin je napunio mesec dana. Napredovao za prvi mesec 1kg i 160gr.
Halapljivo sisa sa flasice pa me zanima kako izbeci pojavu da se cesto zagrcne?
Drzim ga uspravno dok jede, kako mi je pokazala patronazna sestra, kupila sam i flasicu sa delom iznutra koji sprecava gutanje vazduha, inace jede iz Aventovih koje imaju dudu poput bradavice, sve smo probali. I sta tacno raditi u slucajevima kad se zagrcne?
Srdacan pozdrav, hvala 🙂
Beba se najverovatnije naguta vazduha.
Samo ga uspravite i potapšajte po ledjima nakon obroka.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Poštovani,
Imam bebu staru 5 nedelja. Sinoc je, posle hranjenja, krenula da bljucne bas u momentu kada sam je ja podizala da podrigne. Obicno je podizem okrenutu sa strane, ali sinoc sam je podigla iz polozaja sa ledja i glavica joj nije bila okrenuta na stranu. Zagrcnula se i rekla bih da se sadrzaj bljuckanja vratio. Da li to moze da bude opasno? Da li taj sadrzaj moze da dodje u pluca? Da li je potrebno da je vodim kod lekara?
Hvala najlepse
Ako dete ne kašlje, nije uznemireno, uobičajeno se ponaša, nemate razloga za brigu.
Verovatno je sav bljucnuti sadržaj beba izbacila.
Molimo Vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra