Šta je to bljuckanje?
Na kraju jednjaka, pred ulazom u želudac, nalazi se kružni mišić (sfinkter) koji ne dozvoljava da se mleko iz želuca tokom varenja vraća unazad. Kod beba je normalno ovaj sfinkter labaviji, što dovodi do vraćanja manjih količina mleka iz želuca u usta i u spoljnu sredinu. Značajno je da se radi o manjim porcijama mleka, a ne o celom obroku. Bljuckanje je normalna pojava kod preko 90% novorođenčadi. Osim što posmatranjem zaključujemo da li je u pitanju bljuckanje ili povraćanje, jedan od dokaza da je bljuckanje u pitanju je i uredno napredovanje bebe (150-200 g nedeljno). Ako beba ne napreduje onda to znači da se izbacuju veće količine mleka, odnosno ukupna količina popijenog mleka je manja od potrebne za napredovanje. Ovo je, svakako, trenutak kada treba otići na pregled kod pedijatra.
Kakav režim se sprovodi kod bljuckanja?
Postoje standardna pravila vezana za ishranu bebe koja između ostalog doprinose da beba manje bljucka. Uobičajeno je držanje bebe preko ramena 15-ak minuta posle obroka. Tada beba podrigne, odnosno izbaci višak vazduha. Treba obratiti pažnju i na položaj bebe u krevecu. Glava treba da je u istoj ravni kao i stomak. Pelene (pogotovo ako se stavlja i švedska), mogu da uzdignu donji deo tela, tako da se glava nalazi niže od stomaka. Ovakav položaj ne odgovara ni jednoj bebi. U tom slučaju treba dušek na kome beba leži lako iskositi (podići), tako da su glava i stomak u istoj ravni. Kod beba koje mnogo bljuckaju, glava treba da bude lako iznad stomaka prilikom ležanja.
Kako prepoznati povraćanje i kako postupiti ?
Povraćanje se od bljuckanja razlikuje po tome što beba izbacuje ceo obrok mleka. Kod bljuckanja se manja količina mleka izaci neposredno pored usta, a kod povraćanja znatno dalje od bebinih usta. Jedno povraćanje dnevno ne mora biti znak bolesti, ali ako beba povraća dva ili više puta, odmah se treba obratiti pedijatru. Postoji mnogo uzroka povraćanja, a potreba za medicinskom intervencijom se može javiti vrlo brzo ako je povraćanje uporno. Nemojte primenjivati nikakve terapijkse postupke ! Najvažnije je da bebu odmah odnesete na pregled !
Postovani, beba ima mesec dana, 2 dana za redom je jednom u danu povracala u mlazu posle obroka. Koristimo hipp combiotik. Rodjena je sa 4250. Za tri nedelje napredovala je 500gr. U petak se merimo kod doktorke ponovo, a da li je potrebno otici ranije?
Mislim da.nema potrebe za hitnim.pregledom
Poštovani moja beba ima 3 meseca rodjen je sa 2670g. 11.10.2018 je bio na vakcinu imao je 5050g jutros sam ga merila ima.5450g dali je to dovoljno? Juče uvece posle sisanja je podrignuo i povratio bilo je sluzavo posle toga nije povraćao jutros isto jedni posle sisanja kad je podrignuo je povratio.. Samo sisa. Jutros kad sam se izvukla mleko mi je bilo tačnije nego inace
Kad je stolica normalna – ovo NIJE za brigu i NE treba davati antibiotik…jiš par nedelja probiotika i da se prati.
Imam bebuesec ipo dana zbog bljucsnja sam je wodila u bg i hirurug je rekso da je za sada see ok sli ako se desi powracanje da je dovedemo da joj rade rutinsku operaciju. Inace za mesec dana dobila 800 g. Jel to swe ok a za deset dana dobila 350 jer sad ima 40 dana.
Kao ovako lepo napreduje – nije za brigu. Da se prati i da se drzi uspravno 15 min. POSLE obroka.
Poštovani,moja beba ima 5 dana i moze da doji po 3h i za to vreme da se uspava pa da se probudi,da bljucne par puta i da ima stolicu odmah posle dojenja i trazi jos. Kada je podignem da podrigne trazi jos. A kada se najede moze da spava i po 4-5h jedva je probudim da je nahranim. Stolica nije cvrsta nego retka i cesta,ali zuta. I cesto stuca. Da li treba dohrana ? Ja imam mleka ali ne smem da se izmuzem da mi se ne probudi posle pola h i trazi jos. Unapred zahvalna
NE TREBA DOHRANA!!!
Samo da.sisa!
Moja beba 10 oktobra puni 2 meseca, neki put povrati a neki put ima samo napone ali ne povrati, inace dobro napreduje. Da li je to opasno?
Kad lepo napreduje – NEMA razloga za brigu!
Samo da se uobroći (hrani na oko 3 sata) i da se drži uspravno 15-tak minuta posle podoja.