Borba za roditeljsku pažnju - Portal Moj pedijatar

Borba za roditeljsku pažnju

Mama, rodi mi brata ili sestru! – rečenica je koju je bar jednom izgovorilo svako dete. A, onda, kada se to i dogodi, pa u porodicu stigne nova beba, život dojučerašnjeg jedinca se neretko izvrće naglavačke.

Mama, rodi mi brata ili sestru! – rečenica je koju je bar jednom izgovorilo svako dete. A, onda, kada se to i dogodi, pa u porodicu stigne nova beba, život dojučerašnjeg jedinca se neretko izvrće naglavačke. Želeo je da ima seku ili batu, ali nije računao da će od tog trenutka sa njima morati da deli i roditeljsku pažnju. Prvi simptomi ljubomore uglavnom se rađaju čim se beba rodi, tako da na njih, kaže psiholog Sanja Tomić, mama i tata treba da računaju.

– To je za starije dete u neku ruku velika prekretnica – navodi sagovornica „Života plus“. – Ono je do tog trenutka bilo centar sveta, a onda se pojavljuje neko ko mu „krade“ roditelje. Majka je po ceo dan posvećena „toj“ bebi, a ni otac nije ništa bolji, jer stalno pomaže mami, umesto da se igra sa njim. Prvorođeno dete počinje da se oseća zapostavljeno, pogotovo ako ga, što se često dešava, „pošalju“ kod babe i dede. Taj čin često shvata kao izdaju.

Beba sve menja

Dečja ljubomora se, međutim, ne manifestuje samo kada na svet dođe beba, nego i u kasnijem dobu. I nisu samo mlađa deca „žrtve“ zavisti starije braće i sestara. Ljubomora je moguća i u suprotnom smeru.

Stručnjaci kažu da rođenje novog člana menja čitavu klimu u domu, što ne može da se ne odrazi na prvorođeno dete:

– Ljubomora može da bude otvorena ili prikrivena. U prvom slučaju, starije dete priznaje i pokazuje da mu beba smeta, dok se u drugom povlači u sebe, počinje da gricka nokte, čupa kosu, uništava igračke, mokri u krevet, ponaša se agresivno. Ponekad su nagle alergije ili osip na koži posledica ovakve ljubomore – objašnjava Tomićeva.

Sagovornica savetuje roditeljima da pokušaju da razumeju svog mališana, jer mu se život trese iz temelja. Dobro bi bilo, kaže, da pronađu vreme samo za njega, da ga maze, razgovaraju sa njim, naglas izgovaraju ljubav i objasne mu da mu beba nije „pretnja“.

– Nemojte samo na silu da pokušavate da ga zainteresujete za sestru ili brata, jer će ga to još više udaljiti od vas. Umesto toga, suptilno mu predložite da vam, s vremena na vreme, pomaže oko bebe. To će ga učiniti važnim i od pomoći, što bi moglo da ublaži osećaj rivalstva – savetuje psiholog.

Manja kada je starosna razlika veća

Prvorođeno dete sestru ili brata može da doživljava kao konkurenciju i kada prođe „bebeći“ period:

– Mališani imaju potrebu da budu najbolji u očima roditelja, a prvi konkurent im je – brat ili sestra. Nije važno da li je mlađi ili stariji, nego koliko im „smeta“. To stalno međusobno poređenje može da bude „zalivano“ roditeljskim nemarom, koji zapravo otvoreno porede svoju decu i od njih prave neprijatelje. „Nikada nećeš biti kao tvoja sestra“, „Zašto ona dobija petice, a ti četvorke?“, „On je sposobniji“ – neke su od čestih, opasnih šablon rečenica – kaže Tomićeva.

Ljubomoru upravo pospešuju mama i tata kada u dečjim svađama zauzimaju stranu, uporno brane jedno dete, čineći ga žrtvom, a drugog nasilnikom. Dešava se i da je mlađe ljubomorno na starije zato što mu roditelji stalno govore da je malo i da ništa ne zna. U porodici sa više dece, borba je još intenzivnija, jer je više „konkurenata“. Na početku se manifestuje kroz otimanje igračaka, a onda kreću žustre svađe, spletke, pa i tuče.

Ovo je obeležje gotovo svakog detinjstva, ukoliko je razlika manja od pet godina.

– Što je ona veća, manji je rivalitet među decom, jer, recimo, učeniku šestog razreda sigurno ne smeta sestra koja još nije krenula u školu. On već ima svoj život, obaveze, društvo, interesovanje i potrebu za slobodom, a ona je još mala da bi mu bilo šta remetila – objašnjava psiholog.

PUSTITE IH DA SE „UDRUŽE“ PROTIV VAS

Da bi se stišala ljubomora među mališanima, potrebno je pravilno roditeljsko vaspitanje.

– Pravite od svoje dece prijatelje, a ne neprijatelje. Nikako ne tražite od njih da jedno cinkari drugo. Uvek je bolje da, ako je već potrebno, oni budu na jednoj strani, a vi na drugoj, jer to neguje njihovu solidarnost i briše rivalstvo – objašnjava psiholog Sanja Tomić.

Novosti

0
Ostavi komentar

Povezani članci