Foto: Freepik
- Kako se leči?
Lakši oblici bolesti mogu da se leče ambulantno – dakle, bez prijema u bolnicu.
Naravno, o tome odlučuje pedijatar posle pregleda deteta. Stub terapije su inhalacije. Postoje posebni aparati – nebulizatori (inhalatori), koji stvaraju male čestice pare, u kojoj se nalazi i lek. One pod pritiskom ulaze u detetova pluća, pa dete na najbolji način dobija neophodnu terapiju.
Dve vrste lekova pomažu kod bronhiolitisa. Prvi su lekovi koji smanjuju stvaranje i nagomilavanje sekreta u bronhiolama, koji tako oslobađaju dete glavnog problema – sekreta. Kod većih beba (obično posle četvrtog meseca), u inhalacije mogu da se uključe i lekovi koji šire sužene disajne puteve – bronhodilatatori, a postoji i veoma efikasna kombinacija ovih lekova.
Pokazalo se da inhalacija slanim rastvorom (3% NaCl) sama po sebi pomaže detetu da se izbori sa nagomilanim sekretom u plućima, tako da se beba može inhalirati ovim „pojačanim“ fiziološkim rastvorom između inhalacija sa lekom. Ima beba koja se mogu SAMO ovim inhalacijama pepo izlečiti!
Teške forme bronhiolitisa se obavezno leče u bolnici, a najteži oblici bolesti se zbrinjavaju na odeljenjima intenzivne terapije i nege. Srećom, to su izuzetno retke situacije.
- A komplikacije?
Ono čega se pedijatri najviše pribojavaju, jeste izraženo slabljenje (popuštanje) disajne funkcije. To se stručno naziva respiratorna insuficijencija.
Ona nastaje kada dete više nije u stanju da „progura“ vazduh u pluća, ali ni da izbaci vazduh iz pluća, koji tamo ostaje zarobljen. Ovo je najteža, ali srečom i veoma retka komplikacija bronhiolitisa.
- Da li je bronhiolitis „rizik faktor“ za nastanak astme?
Jedan broj dece ima naslednu (genetsku) sklonost ka alergijskim oboljenjima (atopijska konstitucija). Zna se da kod takve dece, kada obole od bronhiolitisa (naročito u prvih šest meseci života), postoji veća mogućnost da kasnije obole od astme.
Ako se bronholitis ponavlja, tada su izgledi za razvoj astme veći. Ovaj podatak je važan, jer pravovremenom dijagnozom astme može da se započne adekvatna terapija i spreče kasnije komplikacije.
- Da li se može sprečiti?
Teško je pobeći od virusa, ali moramo učiniti sve da zaštitimo bebu.
Kada beba stigne iz porodilišta, treba je maksimalno poštedeti od poseta i kontakata sa starijima. Čak i kada prođe četrdeset tradicionalnih dana, posete bebi (tokom ovih hladnih dana) treba svesti na razumnu, a to znači MINIMALNU, meru. SVIMA koji su bolesni, treba zabraniti dolazak u bebin dom!
Neka se ljuti ko nema razumevanja – bolje ljuti prijatelj, nego bolesna beba!
Poštovani.
Molim vas za mišljenje.
Dete 7 g.stalno curi nos,brisevi negativni.
Dobro jede,pije imunoglukan,vesela je…ali nos curi ide od bezbojne do zelene boje sekret.
Razmišljamo o moru,sledeće godine.
Crna Gora Bokokotorski zaliv,Bijela.
Gde vi preporučujete?
Hvala
Vaše dete ima virusne infekcuje koje se smenjuju.
Svaka klimatska promena je odlična za detetov imunitet.
Devojcica 2,5 godine bila je prehladjena nedelju dana curio nos i bio zapusen kijala, sekret iz nosa od providnog do poslednjih dana zutog i gusceg. Imala je prvih par dana malo povisenu temperaturu a posle ne, nije kasljala, samo ponekad ono kao da je pokusavala da ispljune slajm tako je izgledalo ali naravno nije umela. svi simptomi su prosli ali sada u toku dana cujem kada dise kao da malo skripi tj hrci. Ima li razloga za brigu treba li da je vodimo kod pedijatra da joj poslusa pluca.
Nismo koristili nikakve lekove samo ispirali nos fizioloskim i izvlacili sekret jedino sto smo joj davali bile su kesice fluimicila za razlaganje slajma.
Unapred zahvaljujem
Pozdrav
Najbolje bi bilo da pedijatar posluša dete.
Jedan od simptoma koje ja nisam mogao da nadjem nigde po internetu je konstantno blago stenjanje bebe pri izdisaju, samo dok je budna. Valjalo bi dodati za buduce uplasene roditelje 🙂