Prva tri meseca trudnoće ponekad su pravi šok za ženu. Iako stomak još nije porastao, sasvim vam je jasno da ste u drugom stanju po nekim drugim promenama na telu i po tome kako se osećate. Pospani ste, muka vam je, kosa i koža vam izgledaju drugačije, pa naposletku možete dobiti i bubuljice na licu.
Smatra se da se akne u trudnoći javljaju uglavnom kod žena koje inače imaju problematičnu kožu sklonu ovom problemu. Posebno su ovome podložne one žene koje imaju ovaj problem pred sam menstrualni ciklus i tokom njega. Međutim, to nije pravilo, i može se desiti da dobijete bubuljice i onda ako ste uvek imali besprekorno čisto lice.
Ukoliko se dotaknemo narodnih verovanja, postoje priče da bubljice u trudnoći znače da će majka roditi žensko dete jer navodno ženska beba „krade“ maminu lepotu. No, to su samo verovanja. Iza pojave akni u drugom stanju ipak stoje neki drugi uzroci! Saznajte sve o njima i o tome kako da ih izbegnete.
Zašto nastaju bubuljice u trudnoći
Uglavnom su glavni krivac za sve promene u trudnoći – hormoni . Zbog njih ste umorni, zbog njih vam se spava, zbog njih vam apetiti rastu i razvijaju se najneobičniji prehrambeni prohtevi. Zbog njih i vaša koža počinje da luči više sebuma – prirodnu masnoću koju luče lojne žlezde i koja obezbeđuje vlažnost našoj kosi i našoj koži.
Previše sebuma nije dobro za vaše lice.
Ukoliko imate baš suvu kožu, može se desiti da za vreme prvih meseci trudnoće prosto zablistate i da vam koža izgleda zdravije i lepše.
Ako imate masnu ili kombinovanu kožu, povećana količina sebuma dovešće do toga da vam se lice ospe bubuljicama.
Kako nastaju bubuljice u trudnoći? Kao i svake druge – onda kada dodatna masnoća zatrpa vaše pore i napravi zamke za prljavštinu i mrtve ćelije kože. Tokom dana, na mnogo načina dodirujemo lice omogućavajući bakterijama da se nasele u pore i naprave upale. Ti mali upalni procesi nisu ništa drugo nego bubuljice. A to nije jedini način na koji nastaju bubuljice u trudnoći. Povećana količina androgenih hormona koji se javljaju u ovom periodu učiniće svoje iznutra. I bez spoljašnih uticaja bakterija, možete tako dobiti bubuljice ispod kože.
Akne u trudnoći javljaju se uglavnom u prva tri meseca i ako ih tada ne razvijete, male su šanse da ćete ih dobiti u kasnijim mesecima. Naravno, uvek ima izuzetaka.
A kako protiv njih?
Da li je bezbedno koristiti lekove i kreme za bubuljice onda kada u vama raste novi život?
Ne sasvim.
Kako se rešiti bubuljica u trudnoći
Ovo može biti problem jer sada kada ste u drugom satnju ne možete tek tako ušetati u apoteku ili dogeriju i kupiti bilo lek za akne. Neki od aktivnih sastojaka koji se nalaze u ovim lekovima nisu bezbedni za fetus. Ovo se pre svega odnosi na retinol i na isotretinoin, za koje je utvrđeno da u određenim dozama mogu uticati na noramalan razvoj fetusa. Takođe, valjalo bi da izbegavate proizvode koji imaju salicilnu kiselinu.
Relativno bezbednim za upotrebu smatraju se proizvodi koji sadrže benzoil peroksid, azelaičnu kiselinu i kao i neki antibiotici poput eritromicina i klindamicina. Ipak sve ovo potrebno je da upotrebljavate u skladu sa uputstvom i savetima lekara i nikako ne smete da ih koristite više nego što je preporučeno, čak i ako imate ogroman problem sa aknama.
Iako je količina ovih aktivnih materija koju naša koža upije prilkom tretiranja akni mala, ne postoji dovoljno dokaza i studija urađenih na ljudima koji bi potvrdili da su ove materije potpuno bezbedne za ljude. Zato je bolje izbegavati ih.
Umesto toga, okrenite se alternativi.
Isprobajte prirodne metode za lečenje akni u trudnoći
Sigurno se pitate postoji li išta što je bezbedno koristiti za negu kože?
Uvek je najbolja varijanta da za svoju negu koristite prirodne proizvode, bez obzira da li ste trudni ili ne. Pri tom ne mislimo samo na domaće maske i meleme pravljene u vašoj kuhinji, već generalno na prirodnu kozmetiku. To uključuje prirodne kreme, prirodna ulja i slično. A priroda ima širok spektar lekovitih sastojaka u svom asortimanu!
Naravno, umesto kozmetičkih sredstava, možete isprobati ove maske koje otklanjaju akne. U trudnoći, vodite se onim da ono što ne biste pojeli ne bi trebalo da koristite ni za svoju negu. Prirodne maske protiv bubuljica su upravo takav pristup problemu, a mogu biti veoma efikasan tretman. Evo nekoliko jednostavnih:
- Jabukovo sirće – Bogato je alfa hidroksilnom kiselinom i nekim svojim enzimima i odlično se bori protiv bakterija pa je dobro za čišćenje lica. Uz to, deluje kao prirodan tonik. Pre upotrebe ga razredite. Jednom delu sirćeta dodajte 3 dela vode. Umočite komad vate u ovaj rastvor i nanesite na mesto zahvaćeno bubuljicama.
- Soda bikrbona je dobra kao pasta i nju možete naneti direktno na samu bubuljicu. U malo sode bikarbone dodajte vodu tako da napravite pastu i nanesite na bubuljice. Kada se osuši, isperite. Na ovaj način, soda će pokupiti višak sebuma sa vašeg lica.
- Med je još jedan jednostavan i potpuno prirodan i neškodljiv lek u trudnoći . On ima antibakterijska svojstva i sjajno deluje na kožu i omekšava je. Jednostavno se upotrebljava. Nanesite med direktno na bubuljice i ostavite da deluje pola sata. Nakon toga isperite.
- Kokosovo ulje je nešto o čemu se sve više govori ali što još uvek nije nezaobilazan sastojak naših kuhinja. A njegova svojstva su čudotvorna. Ima široku primenu u kozmetici i prirodnoj nezi, jer se odlično bori protiv bakterija, ali isto tako neguje i umiruje kožu i omogućava da se stabilizuje proizvodnja sebuma. Za razliku od nekih masnih krema i ulja koja se koriste u njima, kokosovo ulje je mnogo bolje za kožu i koža ga lako upija, čime se ne remeti proizvodnja sebuma na licu.
- Limunov sok je takođe bogat alfa hidroksilnom kiselinom i ima antibakterijska svojstva. Odlično prodire u pore i uklanja iz njih nečistoće. Potrebno je iscediti sok od limuna i razrediti sa malo vode, pa naneti na lice. Ostaviti 10 minuta, pa kada se ouši, isprati sa lica.
Ovo su potpuno prirodni lekovi koji mogu pomoći da se rešite bubuljica, a da pri tom sasvim sigurno nema posledica po vašu bebu.
Ipak, to nije uvek tako jednostavno i važno je ukloniti uzroke koji stvaraju bubuljice, a ne samo lečiti posledice.
Hormoni su hormoni i na njih ne možemo tako lako uticati. Površinski tretman neće ih vratiti u normalu, pa je možda najbolji način da pomognete sebi da uklonite višak sebuma pravilnom negom kože.
- Ne perite lice previše često, ma kako vam se činilo da je masno i da od njega bujaju bubuljice na vašem licu. Ograničite se na dva puta dnevno i to će biti sasvim dovoljno da skine višak sebuma sa vašeg lica. Preterana nega, a posebno pranje toplom vodom, dovešće do toga da se koža površinski suši i da lojne žlezde dodatnom aktvacijom pokušavaju da nadoknade izgubljenu masnoću.
- Perite lice blagim sapunom, jer oni jaki takođe aktiviraju lojne žlezde. Izbegavjte masne proizvode na bazi ulja, kao i one na bazi alkohola jer remete prirodnu masnoću kože.
- Koristite uvek čist preškir kada brišete lice.
- Redovno perite kosu i trudite se da je sklanjate sa lica. Masna koža i kosa obično idu zajedno, pa jedno dodatno stimuliše drugo.
- Ne dirajte lice rukama. Ukoliko mnogo pričate telefonom, probajte da ga ne naslanjate na lice. Umesto toga koristite slušalice.
- Koristite hidratantnu šminku i izbegavajte onu koju je na bazi ulja.
- Odmarajte se dovoljno. Stres i umor utiču na hormone, a oni, već smo rekli, na proizvodnju sebuma i rad lojnih žlezda.
Osim toga, odličan a posve prirodan način da se izborite sa bubuljicama u trudnoći jeste pravilna ishrana. Iako smo svesni da prvih meseci to može biti veliki izazov, što zbog mučnina, što zbog neobičnih prohteva – pokušajte da se zdravo hranite.
- Izbegavajte trans masti i slatkiše. Trudnoća nije period kada treba da jedete za dvoje, ali možete duplo zdravije da se hranite. POsegnite umesto toga za svežim voćem i povrćem.
- Uvrstite u svoju ishranu više vitamina A koji je značajan za zdravu kožu i uklanjanje bubuljica. Pri tom se držite namirnica bogatih ovim vitaminom, kao što su jaja, šargarepa,mleko, a ne suplemenata. Tako ćete uneti optimalnu dozu vitamina A i nećete preterati. Višak ovog vitamina (baš kao i retinol i izotretinoin koji su oblik vitamina A) mogu imati loše posledice po bebu.
- Unosite dovoljno cinka. Tokom trudnoće, 15mg cinka dnevno je preporučena doza. Najbolje je da ga unesete hranom. Mogu u obzir doći i suplementi, ali nemojte prekoračiti dnevnu dozu unosa. Ovo će biti ujedno i od koristi za rast i razvoj bebe.- Posle porođaja prekinite sa suplementom.
- Pijte dovoljno vode kako bi vaša koža mogla da se pročisti. Izbegavajte gazirana pića i napitke sa kofeinom.
Ukoliko ništa od ovga ne daje rezultata, ne uzimajte ništa na svoju ruku već se o svom problemu posavetujte sa svojim lekarom. Osim prirodnih tretmana, nekad vam i ne preostaje ništa drugo nego da sačekate da se trudnoća završi i da vam „vaša beba vrati vašu lepotu“. Nakon porođaja hormoni se vraćaju u normalu, pa time i proizvodnja sebuma i bubuljice na licu. Ipak, imajte na umu i ovo – budite na sigurnoj strani tokom dojenja i i tada koristite prirodnu negu. O tretmanu bubuljica u tom periodu nekom drugom metodom, antibioticima ili lekovima, porazgovarajte sa svojim lekarom.
Meni mestracija trajala 4 dana Dali Sam trudna Dali postoji mestracija u trudnoci
Najbolje da vas pregleda ginekolog