U želji da pomognemo roditeljima da usklade očekivanja sa normalnim promenama rasta i razvoja dece u adolescenciji, sledi kratak opis procesa i faza adolescencije, kao i problema sa kojima se roditelji često susreću na trnovitom putu odrastanja dece.
1 – Rana adolescencija
Rana adolescencija najčešće nastupa u uzrastu između devet i 13 godina, kada često nastaju određeni problemi koji su rezultat nekih uobičajenih promena:
- Dete razvija negativan stav.
- Pokazuje povećano nezadovoljstvo ako ga se doživljavate i tretirate kao malo dete.
- Pokazuje manje zanimanje za uobičajene dečje aktivnosti, uz dosadu i nemir jer ne zna koje alternativne aktivnosti su mu dostupne.
- Pojavljuje se novi osećaj odbijanja zahteva i ograničenja koja nameću odrasli u životu.
- Suprotstavlja se autoritetu, postavljajući pitanja, podstičući rasprave, odlažući obaveze i ignorišući uobičajene školske i kućne zadatke.
- Eksperimentiše sa postavljenim granicama, pokušavajući ih pomeriti koliko god mu se dozvoli.
2 – Srednja adolescencija
Faza srednje adolescencije se obično razvija u uzrastu između 13 i 15 godina, a problemi se karakteršu kroz sledeće promene:
- Traži od roditelja više društvene slobode.
- Češće se koristi lažima kako bi izbegao posledice nekih svojih postupaka ili kako bi učinio ono što su roditelji zabranili.
- Povećava se pritisak vršnjaka u smislu preuzimanja rizika, gde je ključni osećaj pripadnosti grupi ukoliko zadovolji određenu vrstu ponašanja (npr. tetovaže, pirsing, konzumiranje alkohola ili narkotika)
3 – Kasna adolescencija
Ova faza se obično razvija u dobi između 15 i 18 godina, a promene koje nastaju su:
- Dobija više samostalnosti jer se uključuje u aktivnosti koje smatra „odraslim“, kao što su obavljanje sezonskih poslova, vožnja automobila, emotivne veze, kao i druženja sa vršnjacima koja su manje kontrolisana od strane roditelja.
- Stiče značajnija emocionalna (često i seksualna) iskustva, te ulazi u romantične odnose.
- Oseća tugu zbog postupnog odvajanja od starih prijatelja (a možda i porodice), kao i teskobu zbog svoje nespremnosti da postane potpuno nezavisan.
4 – Rana nezavisnost
Ova se faza razvija obično u uzrastu između 18 i 23 godine, a problemi se uočavaju kroz promene koje donosi:
- Mlada osoba ima niže samopoštovanje zbog osećaja nesposobnosti, jer ne može adekvatno odgovoriti na sve zahteve i obaveze ove „odrasle“ dobi.
- Oseća teskobu jer više nema jasnu predstavu svog smera u životu.
- Mlade osobe u ovom razdoblju su veoma podložne uticaju vršnjaka (koji takođe tragaju za svojim životnim pravcem), pa često počinju intenzivno izlaziti kako bi zaboravili probleme i nakratko pobegli od odgovornosti. U ovom razdoblju, mladi ljudi su najviše izloženi izazovu konzumiranja alkohola i narkotika.
Izvor: Roditeljstvo
Komentari 0