Foto>: Savvy
Sa uspostavljanjem pozitivnih navika za spavanje treba početi od prvog dana po dolasku iz porodilišta. Razlog za to je potreba da dete samo postepeno stiče sopstvenu sposobnost smirivanja i uspavljivanja. Ukoliko dete stalno prima poruku da može da zaspi samo ako ga neko uspavljuje, ono će postepeno to prihvatiti i bez toga jednostavni ni kasnije neće umeti drugačije da se ponaša.
1.Smirenost
U osnovi sticanja pozitivnih navika za spavanje, uostalom kao i u celokupnom vaspitavanju deteta leže dve osnovne reči – smirenost i doslednost. Tako i kada je spavanje deteta u pitanju, roditelji moraju pre svega da mu prilaze smireno i da istraju u svojoj nameri. Ukoliko se ne ponašaju dosledno, već menjaju svoje stavove, oni detetu šalju poruku, da ono što je juče bilo pravilo, to već danas nije. Kako onda može da se očekuje od malog deteta da to prihvati?
2.Doslednost
Na prvom mestu je nedoslednost roditelja. Rešenje je da se beba u krevetac stavlja od prvog dana po dolasku iz porodilišta, i to dok je još budna. Nosanje, ljuljanje u naručju ili stavljanje bebe u krevet roditelja da bi se uspavala, zapravo šalje poruku detetu da ono nije u stanju da samo sebe uspava, da bez mame ne ume da zaspi. Ako se ovome doda i činjenica da se problemi ove vrste najčešće događaju noću, u trenucima nemoći, a u želji da dete što pre prestane da plače, majka detetu stavlja dojku u usta, pa se kreira i poruka da je samo uz dojku moguće da se ono umiri.
3.Rutina
Poremećaji spavanja bilo kog člana porodice, veoma utiču na funkcionisanje čitave porodice. Dolaskom bebe u kuću poptuno se menja funkcionisanje porodice. Ako dete noćima plače, a danju spava, nakon više nedelja i meseci, odnosi u kući će vrlo verovatno postajati sve zategnutiji. Sve će manje biti međusobnog razumevanja, a takva napeta atmosfera će se svakako preneti i na malo dete, pa će situacija postajati još napetija.
4.Pravo vreme
Nikada nije prekasno započeti sa uspostavljanjem pozitivnih navika za spavanje kod svog deteta. Problem je u tome, što pogrešno stečene navike za spavanje, uostalom kao sve druge loše navike, traže mnogo više vremena da bi se iskorenile i učvrstile pozitivne navike. Smatra se da je potrebno približno dvostruko više vremena da bi se pozitivna navika, kada je spavanje kod dece u pitanju, u potpunosti sprovela.
Prim. dr sci med. Veroslav Marinković, pedijatar, neonatolog, nefrolog i stručni saradnik „Škole roditeljstva Nada Lazić“
Sve o Škola roditeljstva Nada Lazić saznajte OVDE.
Postovani, kako kod bebe od nepuna tri meseca izgraditi naviku da ranije spava uvece, posto za sada dosta kasno spava? Hvala.
Nije to lako, ali vredi probati sa setnjom oko 19h, pa kupanje, pa „večerica“ pa spavanje.
Hvala na odgovoru 😉
Dobro jutro ! Od kako smo dosli iz porodilista moja beba uvek je lepo spavala i danju i nocu i uvek u krevetac …nego sad se sve promenilo danju retko kad zaspi zaspi po nekada za dva ili tri sata a ponekada samo 5minuta ovde i mozda svekrva malo uticala jer uvek kad je zaspala ona znala necim da lupa ili sa se dere dok je nije probudila i uvek mi pricala da dete ako nece da spava da je ne uspavljijam i ako joj se spavalo i traljala okice i bila nervorzna….e sada pocela i nocu da zeza posto smo preko dana bili u setji ona je vise puta tako i zaspala u kolicima i odjednom nece vise u krevetac ni nocu sve u kolica a i san nije joj vise kako je bio budi se svaki sat vremena ponekad malo vode i zaspi a ponekada pocne da place i dok joj ne das da jede nece da prestane al ne place kao obicno kad je gladna ili kad joj nesto fali nego kao da place na silu samo da joj das ono sto trazi i kad joj dam nikad ne popije do kraja sve na rate …neznam vise sta da uradim a i smeta mi kad vidim kako spava u kolica nzm kako joj moze vise odgovarat u kolicima gde ima manje mesta nego u krevetac i svi kazu ostavi je mala je jos znam ja da je mala nego ovako nije dobro ni za nju a ni za mene … lp mirjana
Nije dobro da beba spava u kolicima!
To je veoma loša navika i odmah je treba ukinuti! Beba u krevecu mora da spava, a moraćete da izdržite period negodovanja bebe, koga će sigurno bitim zato se naoružajte strpljenjem.
Postovani
Imam nedoumicu u vezi sa nacinom uspavljivanja bebe pa me interesuje Vase strucno misljenje.
Beba ima 4 meseca i nocu spava od 21h do 8h sa jednim budjenjem za podoj. Najcesce zaspi uvece tokom dojenja pa je samo spustim u krevetac. U suprotnom spustim je u krevetac i budem uz nju dok ne zaspi, nudeci joj varalicu. Zelela bih da je naucim da se uspava sama u krevecu, medjutim kako ostane sama u sobi ona negoduje, kenjka i plac se pojacava.
Nailazila sam na razlicita misljenja ali uglavnom podeljena, posredna i nestrucna: od onih da bebu niposto ne treba pustati da place jer joj se time salje poruka da nema od koga da dobije paznju – sto moze lose da se odrazi na njen emocionalni razvoj, do onih da ce nakon par veceri plakanja beba na ovaj nacin nauciti sama da se uspava i time olaksati i sebi i nama roditeljima.
Interesuje me Vase misljenje o navedenom, hvala unapred!
Tu nema dileme – beba treba da se SAMA uspava u krevecu!
Spustite je u krevetac (čistu i nahranjenju), a Vi ste tu, blizu – da Vas beba oseti, ali BEZ uzimanja u ruke ili podoja! Varalica može,,kao i maženje, priča, nežnno pevušenje – pa ako malo otplače, neće smetati.
Postovani,
Imam bebu straru 3 meseca i nedelju dana. Do pre nedelju dana spavala je uglavnom lepo u toku dana, ali sada se skroz poremetila. Preko dana jako malo spava i san ne traje duze od pola sata. Cesto je nervozna, stavlja u usta sve sto joj se nadje pri ruci i imam utisak da je stalno gladana. Ranije je obozavala da se igra na krevetu i na krevetu sam je uspavljivala, a sad cim je spustim place. Pocne da guce i da se smeje i odjednom iz smeha krece u plac. Da li je ovo samo faza i sta bi mogao biti uzrok tome? Nocu lepo spava. Budi se samo za podoj.
Hvala
Porpuno normalna i uobičajena pojava – zaista nema razloga za brigu.