U pitanju je infekcija kože oko nokta koja se naziva paronihija. Upala nastaje prvo na površini kože, a brzo se prenosi i na meko tkivo pod kožom pa nastaje bolni, crveni otok. Otoku obično prethodi svrab ili peckanje, ali ima dece kod kojih se ova infekcija desi bukvalno „preko noći“.
- Kako nastaje infekcija oko noktića
Najčešće nastaje zbog prodora bakterija (koje normalno žive na koži) u unutrašnje slojeve kože i potkožno tkivo. To se dešava kroz „mikroranice“ na površini kože pored samog nokta. Nema sumnje da su zanoktice primarni uzrok – „otvorena vrata“ kroz koju je infekcija nastala.
Nevidljive traume (mikroogrebotine) tokom dečje igre, ali i „grickanje“ noktiju može uzrokovati ovu infekciju. Naravno, igranje u pesku zemlji i sa prljavim igračkama su dodatni „rizik“ faktori, jer se i druge bakterije mogu „uvaliti“ u nežnu kožicu pored nokta.
- Kako se leči
Infekcija se leči što pre lokalnom terapijom: antiseptični rastvorima i „lokalnim“ antibiotikom (antibiotska mast).
- Prvo treba dobro oprati ruke, pa „zaliti“ crvenu kožu 3% rastvorom borne kiseline.
Potom se nanesete antiseptički rastvor – odličan izbor je 2% eozin koji se može nabaviti u većim apotekama. Ovo se radi dva put dnevno
- Uveče, pre spavanja treba namazati neku od antibiotskih masti (Gentamicin, Enbecin, Chloramphenicol…)
- Kad je vreme za antibiotske sirupe
Ukoliko se otok i crvenilo naglo povećaju, a dete se žali na bol koji oseća kao „pulsiranje“ na mestu infekcije, potrebna je konsultacija sa pedijatrom. Tada se obično daje je oralna antibiotska terapija (sirup) koju prepisuje lekar.
- Da li je potrebno da dete vidi hirurg
Srećom, to je retko potrebno!
To su situacije kada se problem ne prepozna na vreme, pa se infekcija razbukti i napravi se veliki otok prepun gnoja koga treba „osloboditi“. Tada se obavi „mini“ hirurška intervencija koja rešava problem
- Ima li komplikacija
Nažalost, kad se ne bolest ne otkrije na vreme i kada nema terapije, infekcija se može proširiti!
Bakterije koje uzrokuju infekciju oko nokta su VEOMA opasne kad prodru u krv i mogu izazvati tešku infekciju – sepsu! Srećom, ovo se IZUZETNO retko dešava i to samo kod „zapuštenih“ – nelečenih mališana koji ne stignu danima kod lekara. Zato je važno da se infekcija kože oko nokta prepozna i leči na vreme, a to zaista nije teško.
Dobar dan,moja dvogodisnja devojcica je pre godinu dana imala upalu nokta stafilokokom i tom prilikom je ost
ala bez nokta,bili smo na bolnickom lecenju i rekli su nam da ce za 2 meseca nokat poceti da raste ali jos ga nema..
Zanima me da li ce joj ikada taj nokat porasi ?
Najverovtnije hoće.
Potrebno je dermatolog da vidi nokat.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra