Foto: Freepik
„Truljenje mozga“ – Oksfordova reč godine oslikava vreme u kome živimo
Ako mnogo surfujete po internetu i gledate različite video-sadržaje, rilse i tik-tokove, moguće je da u jednom trenutku dobijete truljenje mozga. Tako kažu psiholozi, ali i Univerzitet Oksford koji je pojam trulež mozga – brain rot – proglasio za reč godine. A truljenje, kažu, jednako pogađa i mlade i stare.
„Kada se osvrnemo na Oksfordovu reč godine u protekle dve decenije, može se videti sve veća preokupaciju društva time kako se naši virtuelni životi razvijaju, način na koji internet kultura prožima toliko toga ko smo i o čemu pričamo. Truljenje mozga govori o jednoj od uočenih opasnosti virtuelnog života i o tome kako koristimo svoje slobodno vreme“, navodi Kasper Gretvol, direktor Oksford izavaštva.
„U pitanju je reč koja označava neku vrstu kognitivne dekadencije, odnosno negativan uticaj društvenih mreža, prekomernog korišćenja interneta u neadekvatne svrhe koja utiče na kognitivne sposobnosti korisnika, na društvo uopšte“, navodi Jovana Jovanović iz Instituta za srpski jezik SANU.
Reč koja obeležava truljenje mozga masovno je korišćena na društvenim mrežama ove godine, čak dva i po puta više nego 2023. Popularnost te reči i ne čudi – oslikava vreme u kom živimo.
„Izbori za reči godine nisu samo jezička manifestacija, to je jedan širi društveno-kulturni fenomen koji ima za cilj da odslika realnost u kojoj živimo, i način na koji se te društvene, kulturne, pa i šire političke i razne druge promene manifestuju u jeziku i utiču na jezik kojim govorimo“, dodaje Jovanovićeva.
Brain rot jeste reč ove 2024. godine, ali je prvi put korišćena mnogo pre pojave interneta. Bi-Bi-Si piše da je prva zvanična upotreba zabeležena 1854. u knjizi Valden Henrija Dejvida Toroa.
Komentari 0