„Sine, sećaš li se kada sam ti rekao kako na dosadnim stvarima učimo da se koncentrišemo? Ovaj zadatak je pravi izazov za to. Za ovo će ti trebati sva tvoja koncentracija. Hajde da vidimo da li možeš da se koncentrišeš tokom celog ovog zadatka.”
Nekada deca sama sebe kritikuju i etiketiraju. Ginot nam priča o četrnaestogodišnjem Filipu koji je pomagao ocu i slučajno prosuo eksere po podu.3 Pogledao je oca sa osećanjem krivice.
Filip: Jao, kako sam nespretan!
Otac: To se ne kaže kada prospeš eksere.
Filip: A šta se kaže?
Otac: Kaže se: „Prosuo sam eksere – pokupiću ih.”
Filip: Samo to?
Otac: Samo to!
Filip: Hvala, tata.
Autor: Kerol Dvek
Odlomak iz knjige „Mentalni stav: Nova psihologija uspešnosti“
Autor: Kerol Dvek
Izdavač: Psihopolis, Novi Sad
Knjiga koja će vam pomoći da bolje razumete svog partnera, šefa, prijatelje i svoju decu i kako da razvijete svoje potencijale, ali i potencijale svoje dece. Važna knjiga vodeće svetske naučnice razvojne psihologije, čije je istraživanje mentalnog stava (mindset) značajno uticalo na savremene teorije vaspitanja i obrazovanja. Kako naša uverenja o nama utiču na naš razvoj? Šta je trajni, a šta razvojni mentalni stav? Kakav mentalni stav vi imate, a kakav imaju vama važni ljudi? Kakav je mentalni stav vašeg deteta i kako će to uticati na njegovu sudbinu?
KAKO NAS I NAŠU DECU SABOTIRA SLIKA KOJU IMAMO O SEBI?
– Kako nastaju mentalni stavovi i da li se mogu menjati?
– Kako ideja o prirodnom talentu utiče na uspeh i postignuće?
– Šta čini dobrog roditelja, nastavnika, trenera?
Zastrašujuće je kada shvatimo da pohvaljivanje naše dece može potkrepiti njihovo uverenje da su prirodno inteligentni i talentovani, tako da misle da ne moraju da rade i da se trude. Tragično je da naše pogrešno usmerene pohvale doprinose njihovoj životnoj neuspešnosti.
Zoran Milivojević, psihoterapeut
KAKO TRAJNI MENTALNI STAV PRETVORITI U RAZVOJNI?
Kako utiče mentalni stav na postignuće u školi?
Kako promeniti mentalni stav vašeg deteta?
Koje su opasnosti pohvale, a kako funkcionišu negativne etikete?
Mentalni stav za učenje, umetnost, sport, ljubav, posao…
Kako dugoročno održati promenu mentalnog stava?
Uloga mentalnog stava u liderstvu i menadžementu
O autorki:
Profesor dr Kerol Dvek (Carol Dweck) je vodeća svetska naučnica u oblasti razvojne psihologije, socijalne psihologije i psihologije ličnosti. Predaje na najvećim američkim univerzitetima Stanford, Harvard i Kolumbija. Njeno istraživanje mentalnog stava (mindset) značajno je uticalo na savremene teorije vaspitanja i obrazovanja. Autor je nekoliko knjiga i velikog broja naučnih članaka. Dobila je preko dvadeset prestižnih priznanja i nagrada. Član je Američke akademije nauka i umetnosti. Svoj rad približava čitaocima uglednih časopisa kao što su Njujorker, Tajm, Njujork Tajms, Vašington Post i Boston Glob.
Iz predgovora autorke:
Moje polje rada sastavni je deo tradicije u psihologiji i ukazuje na moć onoga u šta čovek veruje. Tih uverenja možemo i ne moramo biti svesni, ali ona umnogome utiču na ono što želimo i da li uspevamo da to i postignemo. Ova tradicija takođe pokazuje kako promene u tim uverenjima čoveka – čak i one najjednostavnije – mogu da imaju dalekosežne posledice.
U ovoj knjizi moći ćete da saznate kako jedno jednostavno uverenje o sebi – uverenje koje smo otkrili kroz naša istraživanja – rukovodi velikim delom našeg života. Zapravo, ono prožima svaki delić našeg života. Mnogo toga što mislite o sebi kao o svojoj ličnosti zapravo nastaje iz ovog „mentalnog stava“. Isto tako, mnogo toga može da vas sprečava da ispunite svoj potencijal, što proizilazi iz istog.
Nijedna knjiga do sada nije objasnila mentalni stav i pokazala ljudima kako da ga primene i iskoriste u svakodnevnom životu. Iznenadićete se kada shvatite kako odlično pomaže – u nauci i umetnosti, u sportu, odnosno u poslu – i kako je mogao da vam pomogne. Razumećete svog partnera, šefa, prijatelje i svoju decu. Videćete kako možete da rasplamsate svoje potencijale, a i potencijale svoje dece.
Izvor: Detinjarije
Komentari 0