Da pelene ne budu bauk - Portal Moj pedijatar

Da pelene ne budu bauk

Po Montesori učenju, vrlo je važno kako se odvija presvlačenje beba. Ukoliko je pravilno, tvrde stručnjaci, dete će polako postati svesno kada mu je pelena mokra i da će mu biti bolje kada mu majka stavi čistu

Foto: Pixabay

Kada je pelena mokra, beba plače. Ali dok pokušava da je što pre presvuče, često zaplače i majka, jer bebina nervoza i nestrpeljivost umeju da zakomplikuju i oduže ovu radnju. Po Montesori učenju, vrlo je važno kako se ova aktivnost odvija. Ukoliko je pravilna, tvrde stručnjaci, dete će polako postati svesno kada mu je pelena mokra i da će mu biti bolje kada mu majka stavi čistu.

Za početak, roditelji moraju da izbace negativni jezik dok presvlače bebu. Čim kažu da je pelena „kakana“, „smrdljiva“, „fuj“, beba će se osetiti loše, a to će samo usporiti kasniji proces odvikavanja od nje. Stručnjaci preporučuju platnene pelene, jer one pozitivno utiču na razvoj svesnosti mališana, pošto u njima imaju izraženiji osećaj da leže u nečemu što je mokro i treba da se zameni.

Po Montesori pristupu roditelji moraju da uključe bebu u ovu aktivnost, iako ona naravno ne razume previše. Ali oni treba da joj objašnjavaju ceo proces te radnje, pogotovo kada je u pitanju starija beba sa kojom mogu i da se igraju. Ako joj kažu da podigne nožicu ili pridrži donji deo bodija, moći će da razume i ponovi, što će ličiti na jedan pravi timski rad. Na opšte zadovoljstvo.

Novosti

0
Ostavi komentar

Povezani članci