Foto: Canva
U organizaciji kompanije 4U pharma, održano je predavanje na temu neracionalnog davanja antibiotika deci i kako se može pomoći deci preparatima iz prirode tokom virusnih infekcija.
Dr Goran Vukomanović, pedijatar podsetio je da se virusne infekcije ne leče antibioticima
NAUČNO POTVRĐENE ČINJENICE
- Antibiotik SLABI imunski odgovor usmeren ka virusnim infekcijama
- Nepotrebna antibiottska terapija dugorčno oštećuje imunitet i dovodi do „neinfektivnih“komplikacija
- Antibiotikom se NE LEČI „pozitivan“bris nosa i žuto-zeleni sekret
- Antibiotska terapija je besmislena kod zdravih kliconoša
- Osim u izuzetno retkim situacijama, antibitok na sprečava komplikacije respiratornih viroza
- NEĆEMO zakasniti sa davanjem antbiotika i sačekamo 2 do 3 dana i ispratimo dete sa respiratornom virozom
Naravno, to ne znači da se antibiotik uopšte ne koristi, naravno treba da se koristi, ali samo kada imamo jasno dokazanu bakterijsku infekciju.
Zašto je štetno davanje antibiotika, kada za to nema potrebe ?
Kada detetu damo antibiotik samo 7 dana, da ga „pokrijemo“ potrebno je 2 godine da se oporavi raznolikost mikrobiote koja je odgovorna za opšti imunitet dece jer se 2/3 imuniteta nalazi u crevima. – kaže dr Goran Vukomanović.
Studija rađena na lab. miševima pokazala je sledeće:
- Miševi su podeljeni u dve grupe od kojih I grupa nije dobijala antibiotik , a II grupa je dobija antibiotik
- Potom su obe grupe zaražene virusom
- Iz I grupe koja nije dobijala antibiotik, preživelo je 80%, a iz II grupe koja je dobijala antibiotik preživelo je 30%
Šta raditi kada se dete razboli?
Najbolje je pratiti dete i lečiti simptome (snižavati temperaturu, hidrirati dete…), ne žuriti sa antibiotikom. Tek kada se urade lab.analize i kada imamo jasnu bakterijsku infekciju može se dati antibiotik prema antibiogramu.
Primenite “wait and see 48-72h” pristup! Sačekajte 2 – 3 dana sa primenom AB. – kaže doc.dr Nevenka Raketić
Upravo u ovom periodu čekanja, možemo primeniti rešenje iz prirode – sirup Viranto, koji treba primenti već u prvim satima od početka infekcije kada je broj virusa mali i nisu još ušli u ćeliju i imunski sistem će bolje i lakše da odregauje na tu infekciju uz pomoć Viranta.
Deca kada krenu u kolektiv imaju 6-8 infekcija godišnje, od čega su preko 85% virusne infekcije. To je je normalno, i tako se stvara imunološka memorija i imunitet.
Potpuno je jasno da se virsna infekcija ne leči antibiotikom i da će virusna infekcija najčešće proći za 5 do 7 dana.
Profesorka dr Milica Bajčetić govorila je o propisivanju antibiotika tokom Covid 19 pandemije u primarnoj zaštiti u Srbiji, gde su se i tokom covida nekritički uzimali antibiotici.
Prof. dr Bajčetić naglasila je da je važno edukovati i širiti svest o štetnosti nepotrebnog uzimanja antibiotika zbog rezistentnosti na AB, narušavanja imunog sistema i dr.
„Duboko verujemo da sve što nam je potrebno kao hrana i lek, možemo pronaći u prirodi“ – Jane Čestovaliev, generalni direktor 4U pharma
Izvor: Redakcija
Komentari 0