Foto: Canva
1. Sticanje novih veština i znanja
Verovatno niste imali pojma kada i kako deca uče da koriste nošu, da hodaju i govore, sve dok vi niste postali roditelj. Nova roditeljska uloga nam pruža priliku za širenje vidika i sticanje novih veština: čitanje priča pred spavanje, organizovanje druženja sa drugom decom i rođendana, učenje o različitim obrazovnim pristupima dok tražimo vrtić, upoznavanje novih roditelja, itd. Na ličnijem nivou, ko smo mi kao osobe počinje da dobija potpuno novi smisao i dubinu. Da li ste spremni da učite i razvijate se više i dublje?
2. Suočavanje sa unutrašnjim detetom
Odgajanje sopstvenog deteta neizbežno vas vraća u vaše detinjstvo – bilo dobre ili loše stvari. Sa jedne strane ponovo otkrivamo lepotu igre, parkova, ljuljaški, igranja plastelinom i crtanja prstima, a sa druge smo suočeni sa svim onim što nam se u ranom dobu nije svidelo, stvarima koje naši roditelji nisu dobro radili, ili čak sa našim dubljim traumama. Ako na tome ranije niste radili, trenutak je da se suočite sa svim tim stvarima, da negujete svoje unutrašnje dete, da porazgovarate sa svojim roditeljima ili krenete na terapiju. Na kraju, ne želimo svoj bol i disfunkcionalne obrasce da prenesemo svojoj deci.
3. Rad sa sopstvenom senkom
Niko ne zna tako dobro vaše bolne tačke kao vaša deca. Kao da intuitivno znaju gde ste „tanki“ i kako da vas nateraju da reagujete. Ako u ovakvim situacijama možete biti mirni, otvoreni i pogledati dublje, dobićete sjajan poklon – uvid u svoj nesvesni um. Tokom godina vodila sam mnogo bitaka sa ćerkom oko pospremanja njene sobe. Uspele smo da nađemo neki kompromis, ali mnogo kasnije sam shvatila da je nered povezan sa mojim vlastitim strahom od gubitka kontrole. Organizovan prostor je moj mehanizam „preživljavanja“ u haotičnom i nepredvidivom svetu. Kad vas dete izazove, zapitajte se: Šta mi ovo pokazuje o meni samoj? Zašto reagujem ovako? Šta je ispod površine?
4. Pronalaženje unutrašnje snage
Nikad nisam znala da mogu toliko toga da podnesem pre nego što sam dobila ćerku i morala da se suočim sa svim roditeljskim izazovima – od visoke temperature, izliva besa, adaptacije na vrtić … pa redom sve do pritiska vršnjaka, žurki, prvih romantičnih veza, slomljenog srca, itd. Kada imate dete, zaista postajete odrasli! U svakom smislu te reči. Počinjete da razvijate nove sposobnosti: strpljenje, unutrašnji mir, aktivno slušanje, neosuđivanje, brigu o sebi, itd., naravno, ukoliko ste spremni da radite na sebi.
5. Otkrivanje novog nivoa ljubavi
Mi volimo svoju decu „do neba“, „najviše na svetu“, deca su naše „sunce“ i „zlato“ i učinili bismo sve za njih. Ako uvidimo da ljubav uključuje ne samo brigu, podršku i razumevanje, već i poštovanje, slobodu i puštanje, možemo se zaista približiti pravoj bezuslovnoj ljubavi i izgraditi neverovatan odnos sa svojom decom. Čak možemo primeniti to razumevanje i otvorenost na druge odnose i znatno ih poboljšati.
Često ne uspemo da prepoznamo te edukativne trenutke sa decom, jer nas najčešće izazivaju i izbacuju iz zone komfora. Ako uspemo da ostanemo otvorenog uma i budemo spremni da se se suočimo sa nelagodom i zagledamo dublje u sebe, možemo mnogo toga dobiti od svoje roditeljske uloge.
Komentari 0