Kroz istoriju čovečanstva deca su, nažalost, morala da obavljaju teške fizičke poslove, služila su kao radna snaga, sluge, roblje. Iskorištavana su i zloupotrebljivana na razne načine. Jedno vreme je dečiji rad bio uobičajena pojava, a potom su ljudi mahom zatvarali oči pred ovom pojavom, dok i danas to često čine.
Ipak, to ne umanjuje činjenicu da su mališani za veoma malu ili nikakvu novčanu nadoknadu često provodili mnogo sati po svakojakim fabrikama ili u poljima, radeći u opasnim uslovima.Kompanijama koje su ih zapošljavale bili su više nego korisni delom i zbog toga što im je njihova sitna telesna građa omogućavala da ih teraju da se kreću po uskim i nepristupačnim prostorima u fabrikama ili rudnicima i odrađuju poslove koji drugi ne bi mogli ili želeli da izvrše. Deca su često bila prinuđena da rade i prihvataju ove zadatke kako bi pomogla svojim porodicama da se prehrane. To je značilo i da se odriču obrazovanja, za koje nisu imali vremena.
Srećom, u 19. veku situacija se promenila na bolje. Reformatori i poslodavci snažno su se borili za ukidanje dečijeg rada i unapređenje radnih uslova. Međutim, tek je posle velikog sloma berze 1873. godina i Duge depresije zadat konačan udarac u ovoj borbi, kada je javnost naterana da promeni mišljenje o dečijem radu.
Činjenica da je dečiji rad praktično iskorenjen u Sjedinjenim Američkim Državama danas je jedna od izuzetnih promena koje su se dogodile u društvenom i ekonomskom životu nacije u poslednja dva veka.Međutim, u nekim delovima sveta deca su i dalje primorana da rade kako bi izdržavala svoje porodice.
Da li ste znali…
- da jedno od šestoro dece od 5 do 14 godina starosti – 16 % od sve dece u ovoj starosnoj grupi – je primorano da radi u zemljama u razvoju?
- da širom sveta, oko 126 miliona dece radi u opasnim uslovima, često trpi batine, ponižavanje i seksualno nasilje od strane njihovih poslodavaca?
- da se procenjuje da 1,2 miliona dece – i dečaci i devojčice – je svake godine predmet eksploatacije rada u poljoprivredi, rudarstvu, fabrikama, preobraženo u decu vojnike ili uključeno u komercijalni seksualni rad?
- da je najveći broj dece radnika je u podsaharskoj Africi, gde je 26 % dece (49 miliona) uključeno u rad?
Novak Đoković Fondacija
Komentari 0