Tačno je da je manji broj dece pogođen ovom bolešću, u poređenju sa odraslima, ali kada se postavi dijagnoza većina roditelja veoma teško prihvata istinu i činjenicu da je, uz lečenje, potrebna bitna promena načina života. Bez obzira na činjenicu da se radi o dugotrajnoj bolesti, savremena terapija šećerne bolesti omogućava normalan život i razvoj dece.
-
Šta je dijabetes melitus
Dijabetes melitus je latinski naziv za šećernu bolest čija je glavna odlika stalno povećanje koncetracije šećera (glukoze) u krvi. Podvukli smo stalno povećanje, zato što je uobičajeno da šećer „skoči“ posle jela (ali i posle stresa). Zato je pravo vreme za kontrolu nivoa šećera u organizmu (kada se govori o postavljanju dijagnoze šećerne bolesti) jutro – „na prazan stomak“
Ipak, povećanje koncetracije šećera u krvi je samo posledica PRAVOG uzroka šećerne bolesti kod dece, a to je nedovoljna količina hormona insulina koji je svakako jedan od najvažnijih regulatora veoma komplikovanih metaboličkih procesa u organizmu. Jedna od glavnih funkcija insulina je da „uvodi“ glukozu u ćelije našeg organizma. Ovo je izuzetno važno jer je šećer (glukoza) NEOPHODNA za život kao glavni izvor potrebne energije za većinu ćelija, a bez te „biološke energije“ nema života. Dakle, kada nema dovoljno insulina javlja se naizgled paradoksalna situcija u organizmu – u krvi je šećer u višku, a u ćelijama (kojima je preko potreban) je u manjku. Zato je suština dijabetesa kod dece nedostatak (ili smanjenje količine) insulina. Pankreas (gušterača) je žlezda u kojoj postoje posebne grupe ćelija koje stvaraju i u krv izlučuju hormon insulin.
-
Koje su vrste (tipovi) djabetesa
Postoje dva osnovna tipa šećerne bolesti, a podela je napravljena prema uzročniku oboljenja.
Kod većine dece radi se o propadanju ćelija pankreasa koje stvaraju insulin, pa zato nema dovoljno ovog važnog hormona u organizmu. Ovo je dijabetes mellitus tip I (prvi tip bolesti) koji traži obaveznu nadoknadu (supstituciju) insulina jer vrlo brzo dolazi do skoro potpunog nedostatka ovog hormona.
Tip 2 šećerne bolesti je češći kod starijih osoba i karakteriše se smanjenjnem (ali ga ipak ima) količine insulina u organizmu. Ovde se (bar za neko vreme) mogu koristiti lekovi (u obliku tableta ili kapsula) koji pomažu iskorišćavanje onog preostalog insulina. Iako je ređi kod dece, ima ga kod adolescenata, naročito kada se radi o gojaznim pacijentima. Zato će nastavak priče o dijabetesu kod dece biti posvećen samo prvom tipu šećerne bolesti (koji se naziva i insulin zavisni dijabetes).
-
Zašto nastaje insulin-zavisni dijabetes (tip I)
Nedostatk insulina u organizmu deteta je direktna posledica odumiranja (nestanka) ćelija koje stvaraju ovaj važni hormon, a to su „specijalizovane“ ćelije koje se nalaze u pankreasu (gušterači), a nazivaju se beta ćelije. Postoji mnogo potencijalnih uroka izumiranja ovih malih fabrika insulina.
Nasleđe (genetska predispozicija) ima veliki uticaj na pojavu ove bolesti. Ako u bližoj familiji ima šećeraša postoje izgledi i da dete ima „gene za dijabet“ što naravno ne znači da je obavezno da dete oboli. Kao i za druge genetske bolesti NE nasleđuje se bolest već SKLONOST ka bolesti. Zato je jasno da mora postojati još nešto iz okoline (ili organizma) što može započeti proces propadanja beta ćelija, pa tako započeti dijabetes.
Virusi su među „prvooptuženijima“ za nastanak šećerne bolesti kod dece, i to oni koji imaju osobinu da napadnu tkivo pankreasa gde se nalaze ćelije – fabrike insulina. Pomenućemo samo neke od mnogih virusa – influenca (grip), parainfluenca, varičela … Sada će roditelji da se prepadnu – pa ovo su veoma česti virusi. Srećom EKSTREMNO RETKO se desi šećerna bolest posle ovih infekcija, a i kada se desi skoro uvek nađemo da u porodici ima šećeraša. Dakle potrebna je kombinacija genetske predispozicije i „spoljnog“ faktora za nastanak dijabetesa.
Kako u svetu ima ogroman broj dece sa dijabetesom urađen je i ogroman broj epidemioloških studija koje se bave uzrocima šećerne bolesti kod dece. Tako su nađene brojne veze, kao na primer da deca koja umesto majčinog mleka koriste adaptirane formule imaju veće izglede da obole od dijabetesa. Ove i slične studije su zanimljive, ali imaju jednu „manu“- bave se verovatnoćama u procentima (koji su usput rečeno veoma mali). Kako su za roditelje njihova deca 100% onda nema mesta za preterano pričanje o epidemiološkim aspektima šećerne bolesti.
-
Kako posumnjati na dijabetes
Kod starijih se relativno lako posumnja na šećernu bolest jer se javljaju prilično jasni simptomi i znaci: uzimanje mnogo tečnosti (stručno se ovaj simptom zove polidipsija), pojačan apetiti i uzimanje hrane (polifagija), ali je prisutno i češće i obilno mokrenjne (poliurija).
Kod dece važi pravilo – što je dete mlađe to je teže na vreme otkriti šećernu bolest. Kod adolescenata se mogu javiti gore pomenuti znaci bolesti, ali kod male dece nastaju veliki problemi u ranom otkrivanju dijabetesa. Ako jedna beba mnogo pije i jede to se (skoro uvek s pravom) pripisuje zdravom apetitu, a ne bolesti. Sa druge strane nema rutinskih laboratoriskih kontrola nivoa šećera u krvi (kao na primer krvna slika ili pregled urina) koje bi možda nagovestile pojavu ove bolesti.
Imam sina od 8 god.normalno aktivnog,nije sklon slatkisima ni preterivanju u ishrani,cak je malo mrsaviji,relativno manje spava u odnosu na ostalu decu.nije sklon infekcijama,jednom recju zdravo dete,medjutim pre dva dana je poceo da se zali na mucninu,prilicno je pospan,iako su vrucine zali se da mu je pomalo hladno,nije febrilan,slabije jede.Posumljala sam na dijabet,jer mu je otac dijabeticar na 4 doze insulina,ja sam u trudnoci imala povisen secer,a kasnije je potvrdjena intolerancija na glukozu,svi u porodici sa obe strane su dijabeticari,sto na oralnoj sto na insulinskoj terapiji.Izmerila sam jutarnju vrednost detetu bila je 9,0,dah mu se osecao na aceton,isto nam se dogodilo i pre dve god. ni tada nije bio bolestan,a isto se par dana osecao i imao taj zadah na aceton,verujte mi znam taj miris,nisam se na zalost susrela sa njim jednom u zivotu,tada je deciji endokrinolog smatrao da nemam razloga za brigu,ali ja sve jedno brinem,sta da radim?da li da trazim misljenje i nekog drugog endokrinologa,jer se ponavlja ista prica,tada sam mu vadila vise puta krv i uvek su bile povisene vrednosti,isle su do 13.5 uradicu i to i sada,da li moj sin ima dijabet ili ne?
Vaše dete TREBA da vidi endokrnolog, a Vi da merite jutarnje vrednosti 5 do 7 dana „zaredom“ i da ponesete endokrinologu da pogleda. Potpm će se videti šta dalje treba da se radi.
moje dete ima 3 god.popilo je uljeni razredjivac i bili smo u bolnici ali sve je uredu.ali izmereno mu je secer u krvi 9 pa 5,4 pa 4,7.taj dan kad smo otisli u bolnicu on je mogo plakao i mnogo se uplasilo.iteresuje me dali moje dete ima dijabetis
Vaše dete NEMA dijabetets melitus!
SVE POHVALE ..HTJELA BI PITATI,,IMAM DJECAKA 3 G POCEO JE DA JEDE DOSTA SLATKISA,MOKRI 5,6 PUTA U TOKU DANA UVECE SE NE USTAJE ..A VODU PIJE STA ZNAM OKO 5 CASA DNEVNO IMALI RAZLOGA ZA BRIGU
Zbog vode NEMA, ali mu NE dajte da jede slatkiše – to je šetno u svakom pogledu, kao i grickalice! Slatkiši samo PONEKAD, a NIKAKO svaki dan.
a ovo sto mokri 5,6 puta jel to u redu i koliko je normalno da mokri
To (pet do šet puta na dana) je sasvim u redu!
Moje dete ima 5 godina,pre dve godine secer joj je bio 2.9,bilo joj je muka,nije htela da jede i pije vodu,dobila i temeraturu,nakon laboratorije otkriveno je da je secer 2.9…nakon primljene terapije secer se stabilizovao,ali je otkrivena urinarna infekcija koja je dugo lecena.posetili smo i nefrologa koji je konstatovao da je sve u redu.Sada,nakon dve godine desila nam se ista situacuja,detetu je muka,ne jede joj se,umorna je.Kada smo otisle lekaru secer je bio 3.1,primila je terapiju,nakon toga je bio 4,pa 5.5,mereno na aparatu.Ujutru su joj uzeli krv iz vene,bio je 3.6,nakon toga se stabilizovao do normalnih vrednosti…u bolnici su nam otkrili opet urinarnu infekciju koju trenutno lecimo…Zanima me da li urinarna infekcija moze da ima neke veze sa padom secera i da li je ovo neka vrsta dijabetesa?Hvala unapred…
Ovo NIJE dijabetes!
Vaše dete ima aklonost ka padu šečera u krvi, a infekcije su jedan od okidača ovog (srećom) blagog pada šećera u krvi.
postovani
kod moje cerke vec 3 meseca dajem insulin. i ujutro muje secer 8 ponekad 9 ali kad ne dajem secer muje 5 ili 6. mene me zanima dali zbog insulina je tako. ali jos jedno pitanje .jasam citala negde da kod deca jeto normalno da virbira secer ali ne treba dase da insulin . dali je to tacno.
Insulin se mora davati kako je lekar prepisao, tu nema dileme.
Vrednosti glikemije treba pisati, pa ih pokazati lekaru na sledecoj kontroli. Svakako treba IZBEGAVATI šećer, iako je dete pod insulinom