2. Ukoliko bol traje tokom celog podoja, iako je beba pravilno obuhvatila bradavicu, moguće je da imate neki problem sa kožom u predelu bradavice i areole, pa bi najbolje bilo da se obratite dermatologu. Najčešće se radi o gljivičnoj infekciji, uzročnik je iz roda Candida, inače normalni stanovnik kože i sluzokože, koji se samo malo „oteo kontroli“. Bradavica može biti crvenkasta i sjajna, ali može delovati potpuno normalno. Prilikom dojenja javlja se jak bol u vidu bockanja u predelu bradavice, koji se širi ka leđima. Često beba ima gljivičnu infekciju usne duplje, tzv. soor (bele naslage u usnoj duplji, koje se ne mogu ukloniti), ili u pregibima. Ponekad je prisutna i vaginalna kandidijaza kod mame. Lečenje podrazumeva primenu antigljivičnih preparata, i to masti, kapi ili tableta, u zavisnosti od lokalizacije promena.
3. Dojke mogu biti bolne i zbog „prepunjenosti“, koja se često javlja i u prvim danima nakon porođaja. Najbolji „lek“ je redovno dojenje na zahtev novorođenčeta, što će vremenom dovesti do usklađivanja bebinih potreba i količine mleka koje se stvara. Nekada dojke mogu biti toliko prepunjene, da poprimaju oblik lopte, bebi postaje zaista teško da pravilno uhvati bradavicu, a majci bolno. U takvoj situaciji može vam pomoći tuširanje mlakom vodom ili stavljanje toplih obloga pred podoj, kao i istiskivanje male količine mleka kako biste razmekšali dojku. Ukoliko je otok veliki, između podoja mogu se primeniti i hladne obloge. Trudite se da menjate položaje u kojima dojite, kako bi se svi delovi dojke ravnomerno praznili. Blagom masažom dojke u toku podoja, u smeru od periferije ka areoli, potpomoći ćete isticanje mleka.
Ukoliko uprkos svim preduzetim merama u grudima zaostane previše mleka, možete se izmlazati ručno ili uz pomoć pumpice i višak mleka čuvati u zamrzivaču do 6 meseci, ili, još bolje, donirati za banku mleka pri „Institutu za neonatologiju“ u Beogradu (ova, najplemenitija banka, namenjena je prevremeno rođenim bebama koje borave u ovoj ustanovi, jer one najčešće nemaju majčino mleko na raspolaganju, a za njih je prirodna ishrana od izuzetnog značaja).
Postovani, dojim bebu 4.meseca. Pre nekoliko dana mi se pojavio cvor u levoj dojci. Bila sam na pregledu i UZ , kazu da je zacepljen mlecni kanal, da masiram, redovno praznim dojke i dodjem na kontrolu za 4.meseca. Cvor je mekan, pojavi se, pa nestane i sve tako. Ali nikako skroz da nestane. Sta da radim? Hvala unapred na odgovoru.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postivani, beba ima 40 dana. Dojim je od pocetka. Do prvog pregleda (nakon 30dana) napredovala je 1050 gr. Ubrzo nakon izlaska iz porodilista beba je negodovala jednu dojku. Bude nemirna, trza dojku levo desno i na kraju otvara usta kao da uzima vazduh i pocinje da place. Nosic progodan; podizem je redovno da podrigne. Odnedavno pocinje takvo ponasanje i na drugoj dojci. Ono sto sam primetila je da su nam nocni podoji (kada je beba pospana), mirni i beba lepo sisa. U toku dana dojenje nam je jako otezano. Ne povraca, a kada bljucne, mleko koje izbaci bude kao usireno. Sta bi mogao biti razlog otezanog sisanja preko dana? Ili kome da se obratim za pomoc?
Prvo i najvažnije – kad beba lepo napreduje, NEMA razloga za brigu!
Sasvim je moguće da se radi o GRČEVIMA, a ni to nije za brigu.
Više o grčevima pročitajte na linku https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Poštovani!
Moj bebac ima 3 nedelje. Dojim ga od samog pocetka. Danas sam primetila da mi desna dojka boli pri kraju podoja. Osecam kao da me male iglice bockaju. Bol osecam samo kad beba vuce kada se odmara, nema bola. Da li je moguce da je to zato sto je ispraznio dojku?
Ako NEMA otoka, i dojka NE boli na dodir – skoro sigurno je sve OK
Hvala Vam na brzom odgovoru!
Postovani,
Porodila sam se prije 10 dana, ali beba mi je do danas bila u bolnici zbog zutice i urinarne infekcije. Dojila sam je 2 puta dnevno, a u medjuvremenu se izmuzala na svaka 3 sata. Medjutim, juce sam osjetila na jednoj dojci tvrdi cvor i na kozi mi se pojavilo crvenilo. Bila sam kod ginekologa i dao mi je terapiju cefaleksin i inekcije Syntocinon 5x. Receno mi je da ovo ne moze da skodi bebi i da mogu slobodno da dojim. Moje pitanje je vezano za Syntocinon, da li je istina da ce od njega da mi stane mlijeko jer su mi tako rekli pedijatri koji su vodili racuna o bebi ovih dana? Oni mi nikako ne preporucuju da to primim, i tvrde da ce beba sama da izvuce mlijeko jer cemo od danas biti non stop zajedno. Inace imam jako puno mlijeka i prakticno na svaka 2 sata mogu izmusti 200ml. Molila bih za savjet.
Poslušajte PEDIJATRE!
Neka ide Cefaleksin BEZ Syntocinona.