4. Ukoliko vam se začepi mlečni kanal, napipaćete čvorić koji je izrazito bolan na dodir, a koža iznad može biti crvena. Ovo je savršena podloga za razvoj infekcije, zato morate primeniti iste mere kao i u slučaju prepunjenosti dojki: najbitniji su redovni podoji, zatim menjanje položaja pri dojenju, stavljanje toplih i hladnih obloga naizmenično, kao i pražnjenje dojki uz blagu masažu tkiva oko čvorića u smeru ka areoli, sve dok čvorić ne nestane. Ako je prisutan i nakon nekoliko dana, uvećava se i postaje sve bolniji, a koža sve crvenija, kao i ako dobijete povišenu temperaturu, obavezno se javite svom lekaru. Za sprečavanje začepljenja mlečnih kanalića bitno je i da ne nosite veš i majice koje vas stežu.
5. Ukoliko se iz dela dojke slabije prazni mleko, vrlo lako se može razviti infekcija koje se plaši svaka porodilja – mastitis. Uzročnici su najčešće bakterije koje se mogu naći na koži ( Staphylococcus aureus ), a manifestuje se otokom, bolom i crvenilom, koji su često praćeni povišenom temperaturom. Terapiju određuje lekar nakon pregleda, a sastoji se od antibiotika, lekova protiv bolova ( ukoliko je potrebno ), kao i toplih obloga. Ovde moramo podvući da je pogrešno prekinuti sa podojima, naprotiv, jedna od osnovnih terapijskih mera jesu što češći podoji i to sa obe dojke. Dojenje neće naškoditi vašoj bebi ( kao ni antibiotik koji vam je prepisan ), a vama će samo pomoći, dojka će se bolje drenirati ( nema bolje pumpice za izmlazanje od bebe ), čime će se sprečiti širenje infekcije i ubrzati izlečenje.
Ukoliko vas i zadesi neki od ovih problema, ma koliko neprijatan on bio, u najtežem trenutku setite se kako je vaša beba iz sigurnosti i topline vaše materice došla na ovaj bučan i blještav svet, pun novina, u kome joj je jedino poznato – vaša toplina. Držeći je u naručju i hraneći njeno telo neprikosnovenom hranom, pomažete joj da shvati da je voljena i zaštićena dok se prilagođava novom okruženju.
Dr. Ivana Veljić, pedijatar
Postovani, dojim bebu 4.meseca. Pre nekoliko dana mi se pojavio cvor u levoj dojci. Bila sam na pregledu i UZ , kazu da je zacepljen mlecni kanal, da masiram, redovno praznim dojke i dodjem na kontrolu za 4.meseca. Cvor je mekan, pojavi se, pa nestane i sve tako. Ali nikako skroz da nestane. Sta da radim? Hvala unapred na odgovoru.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Postivani, beba ima 40 dana. Dojim je od pocetka. Do prvog pregleda (nakon 30dana) napredovala je 1050 gr. Ubrzo nakon izlaska iz porodilista beba je negodovala jednu dojku. Bude nemirna, trza dojku levo desno i na kraju otvara usta kao da uzima vazduh i pocinje da place. Nosic progodan; podizem je redovno da podrigne. Odnedavno pocinje takvo ponasanje i na drugoj dojci. Ono sto sam primetila je da su nam nocni podoji (kada je beba pospana), mirni i beba lepo sisa. U toku dana dojenje nam je jako otezano. Ne povraca, a kada bljucne, mleko koje izbaci bude kao usireno. Sta bi mogao biti razlog otezanog sisanja preko dana? Ili kome da se obratim za pomoc?
Prvo i najvažnije – kad beba lepo napreduje, NEMA razloga za brigu!
Sasvim je moguće da se radi o GRČEVIMA, a ni to nije za brigu.
Više o grčevima pročitajte na linku https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Poštovani!
Moj bebac ima 3 nedelje. Dojim ga od samog pocetka. Danas sam primetila da mi desna dojka boli pri kraju podoja. Osecam kao da me male iglice bockaju. Bol osecam samo kad beba vuce kada se odmara, nema bola. Da li je moguce da je to zato sto je ispraznio dojku?
Ako NEMA otoka, i dojka NE boli na dodir – skoro sigurno je sve OK
Hvala Vam na brzom odgovoru!
Postovani,
Porodila sam se prije 10 dana, ali beba mi je do danas bila u bolnici zbog zutice i urinarne infekcije. Dojila sam je 2 puta dnevno, a u medjuvremenu se izmuzala na svaka 3 sata. Medjutim, juce sam osjetila na jednoj dojci tvrdi cvor i na kozi mi se pojavilo crvenilo. Bila sam kod ginekologa i dao mi je terapiju cefaleksin i inekcije Syntocinon 5x. Receno mi je da ovo ne moze da skodi bebi i da mogu slobodno da dojim. Moje pitanje je vezano za Syntocinon, da li je istina da ce od njega da mi stane mlijeko jer su mi tako rekli pedijatri koji su vodili racuna o bebi ovih dana? Oni mi nikako ne preporucuju da to primim, i tvrde da ce beba sama da izvuce mlijeko jer cemo od danas biti non stop zajedno. Inace imam jako puno mlijeka i prakticno na svaka 2 sata mogu izmusti 200ml. Molila bih za savjet.
Poslušajte PEDIJATRE!
Neka ide Cefaleksin BEZ Syntocinona.