Foto: Blinzel/flickr
Za uspešno dojenje korisno je da još tokom trudnoće saznate što više o značaju i prednostima dojenja. No, razmišljali vi o tome ili ne, vaše telo se priprema za dojenje, dolazi do uvećanja dojki zbog razvoja mlečnih žlezda i povećanog protoka krvi. Važno je da znate da veličina dojki nije povezana sa sposobnošću da dojite, tj. veće dojke ne znače više mleka, i obrnuto.
Koliko god naporno zvučalo, šansu za najbolji početak imaćete ukoliko se porodite u jednom od porodilišta koja su „baby friendly“, gde će beba biti pored vas već 2-3 sata nakon porođaja ( idealno bi bilo da prvi podoj bude već u prvom satu života, ali to je retko izvodljivo u našim porodilištima ). Sisanje je kod zdravog novorođenčeta refleksna radnja, koja se uspostavlja do 32.nedelje trudnoće. To nikako ne znači da se beba rađa „naučena“, potrebno je malo treninga i bebi i novopečenoj mami.
Novorođenče se doji na zahtev, tj. kada god zatraži. Pogrešno je uobročavati bebu u prvim nedeljama života, jer je sve do drugog meseca života ritam obroka nepravilan, nekada na četiri sata, a nekada i na sat vremena.
Trajanje podoja je vrlo različito i strogo individualno – nekim bebama je i u prvim danima dovoljno 10-15 minuta, a drugim može biti potrebno i po 45-50 minuta. Podoji mogu različito trajati i kod jedne iste bebe ( pa ni naš obrok ne traje uvek isto! ). Vrlo je važno da pustite bebu da sama odredi trajanje podoja, naročito kada već počne da se stvara tzv. zrelo mleko, čiji sastav nije isti na početku i pred kraj podoja. Prvo se stvara vodeno, prednje mleko, a zatim kremasto, masnije, zadnje mleko, koje bebi daje osećaj sitosti.
Kako ćete znati da li je beba pravilno uhvatila dojku?
- Bebina usta su široko otvorena ( kao da zeva ), a usne izvrnute upolje;
- Beba je ustima obuhvatila najveći deo areole ( tamni krug oko bradavice ) koji može, bradavica je duboko u ustima;
- Sisanje je ritmično, snažno, sa kraćim pauzama;
- Kada se poveća količina mleka čuje se kako beba guta;
- Nakon nekoliko prvih gutljaja bradavica nije bolna ( nelagodnost koja se često javlja na početku podoja nije ista kod svih žena, opisuje se kao da vas mnoštvo iglica bocka u predelu bradavice; obično traje oko minut ili kraće, i svakim danom je osetno manja; najčešće potpuno nestaje nakon dve nedelje ).
Vaša beba može preferirati jednu dojku u odnosu na drugu, ali vi ipak treba da joj nudite obe dojke naizmenično.
Najčešći problemi prilikom dojenja
1. U prvim danima nakon porođaja većina žena iskusi bolnu i neprijatnu pojavu – ragade, pukotine u nežnoj koži bradavice. Iako prilično bolne, ragade brzo zarastaju, dovoljno je da „preskočite“ jedan podoj sa te dojke (duži prekid dojenja vam nikako neće pomoći). Nakon nekoliko dana aktivnog dojenja, kada vaša beba i vi dobro uvežbate pravilno hvatanje dojke, a nežna koža areole i bradavice malo ogrube, ragade će same prestati da se pojavljuju. Za negu se preporučuje utrljavanje sopstvenog kolostruma ili mleka, a zatim sušenje bradavice na vazduhu. Osim što hidrira i „podmazuje“, mleko(a naročito kolostrum) sadrži i antitela koja sprečavaju razvoj infekcije (jer svaka ranica je ulazno mesto za infekciju!). Treba izbegavati pranje dojki sapunom, jer to isušuje kožu, čineći je podložnijom povredi. Ukoliko se pojavi blago krvarenje iz ragada, to neće smetati vašoj bebi, možete nastaviti sa podojima, ali možete očekivati da, kada vaša beba „bljucne“, mleko izgleda kao čokoladno mleko, zbog male količine krvi koja je u bebinom želucu potamnela. Ako beba bljucne neposredno nakon podoja, mleko može sadržati i primese sveže krvi. Sve dok postoji jasna uzročno-posledična povezanost – vi imate ragadu koja krvari, beba bljucka sa primesama krvi ( mala količina krvi! ), razloga za brigu nema.
Hvala puno.
Dobro vece.Moja supruga oseca jak bol u levoj dojci kao da je iglicama probadaju,ali samo na pocetku podoja i posle bol nestaje.Koristi nistatin mast koju maze na dojkama jer su i beba i ona imali sor,inace beba ima cetiri nedelje.Zivimo u Donjem Milanovcu,pa ako moze neki savet jer ovde nemamo ginekologa?
Samo da se dojka lepo isprazni – višak posle podoja treba izmusti.
Ako se bolo pojača ili pojavi drhtavicani povišna temperatura – potreban je pregled i antibiotska terapija – to bi morao da zna da reši i lekar opšte prakse
Moja beba ima 4 meseca, do sada nisam imala problem sa bradavicama, ali u poslednje vreme jedna bradavica me boli kad beba sisa. Primetila sam nesto belo izmedju pora bradavice. O cemu se radi?
Skoro sigurno je u pitanju candida.
Ipak, najbolje bi bilo da to vidi Vaš ginekolog i odredi terapiju.
Hvala puno na odgovoru bas ste mi pomogli!!!!
Imam problem a jos vecu dilemu.Posle bolnih dojki,otoka,crvenila i temperature (sve sanirano antibioticima) radila sam briseve dojki i mleka.Rezultat dojki je: Staphylococcus aureus.Dobila Palitrex da pijem.Na moje pitanje da li da dojim bebu jedan doktor kaze NE,a drugi DA.?! Imam veliku dilemu sta raditi da li dojiti ili dohranjivati bebu? Pritom beba lepo napreduje,za mesec dana 1 kg.,sem grceva nista drugo nisam primetila sto bi bilo za uzbunu. Hvala unapred mnogo bi ste mi pomogli!!!
Slobodno dojite bebu, a NEMOJTE je dohranjivati! Vaše mleko je ZAKON, a fantastičan napredak bebe to potvrdjuje.