Foto: Blinzel/flickr
Za uspešno dojenje korisno je da još tokom trudnoće saznate što više o značaju i prednostima dojenja. No, razmišljali vi o tome ili ne, vaše telo se priprema za dojenje, dolazi do uvećanja dojki zbog razvoja mlečnih žlezda i povećanog protoka krvi. Važno je da znate da veličina dojki nije povezana sa sposobnošću da dojite, tj. veće dojke ne znače više mleka, i obrnuto.
Koliko god naporno zvučalo, šansu za najbolji početak imaćete ukoliko se porodite u jednom od porodilišta koja su „baby friendly“, gde će beba biti pored vas već 2-3 sata nakon porođaja ( idealno bi bilo da prvi podoj bude već u prvom satu života, ali to je retko izvodljivo u našim porodilištima ). Sisanje je kod zdravog novorođenčeta refleksna radnja, koja se uspostavlja do 32.nedelje trudnoće. To nikako ne znači da se beba rađa „naučena“, potrebno je malo treninga i bebi i novopečenoj mami.
Novorođenče se doji na zahtev, tj. kada god zatraži. Pogrešno je uobročavati bebu u prvim nedeljama života, jer je sve do drugog meseca života ritam obroka nepravilan, nekada na četiri sata, a nekada i na sat vremena.
Trajanje podoja je vrlo različito i strogo individualno – nekim bebama je i u prvim danima dovoljno 10-15 minuta, a drugim može biti potrebno i po 45-50 minuta. Podoji mogu različito trajati i kod jedne iste bebe ( pa ni naš obrok ne traje uvek isto! ). Vrlo je važno da pustite bebu da sama odredi trajanje podoja, naročito kada već počne da se stvara tzv. zrelo mleko, čiji sastav nije isti na početku i pred kraj podoja. Prvo se stvara vodeno, prednje mleko, a zatim kremasto, masnije, zadnje mleko, koje bebi daje osećaj sitosti.
Kako ćete znati da li je beba pravilno uhvatila dojku?
- Bebina usta su široko otvorena ( kao da zeva ), a usne izvrnute upolje;
- Beba je ustima obuhvatila najveći deo areole ( tamni krug oko bradavice ) koji može, bradavica je duboko u ustima;
- Sisanje je ritmično, snažno, sa kraćim pauzama;
- Kada se poveća količina mleka čuje se kako beba guta;
- Nakon nekoliko prvih gutljaja bradavica nije bolna ( nelagodnost koja se često javlja na početku podoja nije ista kod svih žena, opisuje se kao da vas mnoštvo iglica bocka u predelu bradavice; obično traje oko minut ili kraće, i svakim danom je osetno manja; najčešće potpuno nestaje nakon dve nedelje ).
Vaša beba može preferirati jednu dojku u odnosu na drugu, ali vi ipak treba da joj nudite obe dojke naizmenično.
Najčešći problemi prilikom dojenja
1. U prvim danima nakon porođaja većina žena iskusi bolnu i neprijatnu pojavu – ragade, pukotine u nežnoj koži bradavice. Iako prilično bolne, ragade brzo zarastaju, dovoljno je da „preskočite“ jedan podoj sa te dojke (duži prekid dojenja vam nikako neće pomoći). Nakon nekoliko dana aktivnog dojenja, kada vaša beba i vi dobro uvežbate pravilno hvatanje dojke, a nežna koža areole i bradavice malo ogrube, ragade će same prestati da se pojavljuju. Za negu se preporučuje utrljavanje sopstvenog kolostruma ili mleka, a zatim sušenje bradavice na vazduhu. Osim što hidrira i „podmazuje“, mleko(a naročito kolostrum) sadrži i antitela koja sprečavaju razvoj infekcije (jer svaka ranica je ulazno mesto za infekciju!). Treba izbegavati pranje dojki sapunom, jer to isušuje kožu, čineći je podložnijom povredi. Ukoliko se pojavi blago krvarenje iz ragada, to neće smetati vašoj bebi, možete nastaviti sa podojima, ali možete očekivati da, kada vaša beba „bljucne“, mleko izgleda kao čokoladno mleko, zbog male količine krvi koja je u bebinom želucu potamnela. Ako beba bljucne neposredno nakon podoja, mleko može sadržati i primese sveže krvi. Sve dok postoji jasna uzročno-posledična povezanost – vi imate ragadu koja krvari, beba bljucka sa primesama krvi ( mala količina krvi! ), razloga za brigu nema.
Postovani, kako bebu tokom dojenja da skinem sa sise a da ne bude bolno jer se na taj nacin stvaraju ranice? Zacepim mu nosic ali bih voljela isto tako da pronadjem neki drugi nacin?
Samo nežnim povlačenjem glavice unazad – NEMA zatvaanja nosa!
Postovani,moj bebac je danas napunio 5 mececi. Rodjen je sa 2470g,a sad ima 6300g. Poslednjih mesec i po dana na pocetku podoja lepo sisa,a zatim pocne da place,izvija se unazad pa se vraca na dojku i tako u krug. Za to vreme nista ne posisa. Rekla bih da nema dovoljno mleka. Ignorisala sam to,mislila sam proci ce,stavljala ga cesce da sisa da bi povecala produkciju,ali i dalje se tako ponasa. Nocu sisa na svaka tri sata i lepo,iako je ranije sisao samo jednom u toku noci. Najvise sam zbunjena sto je poslednjih mesec dana napredovao 700g,sto ste i vi rekli da je fenomenalno kada sam vam pisala na drugom mestu. Inace je vesela beba, zivahna, nasmejana, a najvise negoduje kada je na dojci. Sta da radim? Da li mu je potrebna dohrana? Najvise se bojim da ce mi skroz stati mleko ako pocnem sa formulom,ionako ga nema previse. Pocela sam da mu dajem zitarice i moze da pojede dosta cak i posle sisanja. Da li je dovoljno samo da uvodim redom i druge kasice ili je ipak potrebno ad? Ako mislite da nema potrebe za dohranom,kako da se izborim sa tim njegovim negodovanjem i da ga nateram da sisa? Jer cesto bas malo posisa i nece da vuce na prazno da bi podstakao proizvodnju,mislim da mi se mleko smanjuje. Hvala na brzom odgovoru prosli put!
NEMOJTE davati dohranu mlečnom formulom! za to nema nikakve potrebe, jer je napredak VIŠE nego dobar.
Vreme je da polako krenete sa nemlečnom hranom (u narednih par nedelja – kad Vam bude zgodno), a principe uvođenja nemlečnih namirnica pogledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/10-saveta-za-bezbedni-pocetak-uvodenja-nemlecne-ishrane/
Moja beba ima 4 meseca. Od pocetka samo sisa i za sada odlicno napreduje. Rodjena je sa 3,540kg a sada ima 6,750kg. Iako je na pocetku bilo raznih problema (bolne bradavice, povremeno zacepljenje kanala) uspesno smo prevazisle taj period.
Medjutim, pre par nedelja mi pojavilo crvenilo na jednoj bradavici. Zapravo to crvenilo je na delu izmedju areole i bradavice. Sada se vec i peruta, svrb, a povremeno osetim probadanje u toj dojci.
Trenutno mazem lanolinsku mast ili mleko, ali ne primecujem boljitak.
Da li imam razloga za brigu?
Hvala unapred!
Najbolje bi bilo da se to pogleda, a do tada mažite Daktanol kremu – moguće je da je candida uzrok.
Postovani, prilikom dojenja na pocetku osecam boli u jednoj dojci, a izmedju pora bradavice nalazi se neka zuta kiglica koja pobeli kad beba sisa.
To se bez pregleda naprosto ne može proceniti.
Moja devojcica ima 3 meseca I 3 dana.Rodjena je sa 3, 970g. U prvom mesecu je napredovala 700g, u drugom malo preko 700g, a u trecem samo 450g. Sada ima 5, 880g. U prvom mesecu se dohranjivala bebelacom, u drugom I trecem samo sisala.
Pedijatrica insistira na tome da nesto radim pogresno I da treba da pocnem da je dohranjujem opet. Medjutim, beba ima redovne zlatnozute stolice, dovoljan br mokrih pelena, vesela je, smeje se, guce, I prilicno glasno negoduje kad joj nesto nije po volji (tipa, kad se kupa, ili kad je gladna). Da imam malo mleka, oglasila bi se. Drugo, svakog dana izmuzem 100-200ml ‘viska’, koje cuvam u zamrzivacu, iako su mi grudi sad vec ‘opustene’.
Ja je ne bih dohranjivala, posto znam da to vodi prestanku dojenja, ali s druge strane, pedijatrica mi je prilicno grubo natuknula da je za dete bolje da vise napreduje, makar I formulom, nego ovako kao sad. Be a pri tom izgleda poprilicno bucmasto, ima jufkice na nogama, krupna je I po svim tablicama za svoj sadasnji uzrast je u gornjoj polovini populacije. Sta da radim?
Samo Vi nastavite dojenje i da se beba dalje prati!
Vaše mleko je ZAKON, a za sada zaista nema potrebe za dohranom – imajući u vidu sve što ste detaljno opisali.