Foto: Blinzel/flickr
Za uspešno dojenje korisno je da još tokom trudnoće saznate što više o značaju i prednostima dojenja. No, razmišljali vi o tome ili ne, vaše telo se priprema za dojenje, dolazi do uvećanja dojki zbog razvoja mlečnih žlezda i povećanog protoka krvi. Važno je da znate da veličina dojki nije povezana sa sposobnošću da dojite, tj. veće dojke ne znače više mleka, i obrnuto.
Koliko god naporno zvučalo, šansu za najbolji početak imaćete ukoliko se porodite u jednom od porodilišta koja su „baby friendly“, gde će beba biti pored vas već 2-3 sata nakon porođaja ( idealno bi bilo da prvi podoj bude već u prvom satu života, ali to je retko izvodljivo u našim porodilištima ). Sisanje je kod zdravog novorođenčeta refleksna radnja, koja se uspostavlja do 32.nedelje trudnoće. To nikako ne znači da se beba rađa „naučena“, potrebno je malo treninga i bebi i novopečenoj mami.
Novorođenče se doji na zahtev, tj. kada god zatraži. Pogrešno je uobročavati bebu u prvim nedeljama života, jer je sve do drugog meseca života ritam obroka nepravilan, nekada na četiri sata, a nekada i na sat vremena.
Trajanje podoja je vrlo različito i strogo individualno – nekim bebama je i u prvim danima dovoljno 10-15 minuta, a drugim može biti potrebno i po 45-50 minuta. Podoji mogu različito trajati i kod jedne iste bebe ( pa ni naš obrok ne traje uvek isto! ). Vrlo je važno da pustite bebu da sama odredi trajanje podoja, naročito kada već počne da se stvara tzv. zrelo mleko, čiji sastav nije isti na početku i pred kraj podoja. Prvo se stvara vodeno, prednje mleko, a zatim kremasto, masnije, zadnje mleko, koje bebi daje osećaj sitosti.
Kako ćete znati da li je beba pravilno uhvatila dojku?
- Bebina usta su široko otvorena ( kao da zeva ), a usne izvrnute upolje;
- Beba je ustima obuhvatila najveći deo areole ( tamni krug oko bradavice ) koji može, bradavica je duboko u ustima;
- Sisanje je ritmično, snažno, sa kraćim pauzama;
- Kada se poveća količina mleka čuje se kako beba guta;
- Nakon nekoliko prvih gutljaja bradavica nije bolna ( nelagodnost koja se često javlja na početku podoja nije ista kod svih žena, opisuje se kao da vas mnoštvo iglica bocka u predelu bradavice; obično traje oko minut ili kraće, i svakim danom je osetno manja; najčešće potpuno nestaje nakon dve nedelje ).
Vaša beba može preferirati jednu dojku u odnosu na drugu, ali vi ipak treba da joj nudite obe dojke naizmenično.
Najčešći problemi prilikom dojenja
1. U prvim danima nakon porođaja većina žena iskusi bolnu i neprijatnu pojavu – ragade, pukotine u nežnoj koži bradavice. Iako prilično bolne, ragade brzo zarastaju, dovoljno je da „preskočite“ jedan podoj sa te dojke (duži prekid dojenja vam nikako neće pomoći). Nakon nekoliko dana aktivnog dojenja, kada vaša beba i vi dobro uvežbate pravilno hvatanje dojke, a nežna koža areole i bradavice malo ogrube, ragade će same prestati da se pojavljuju. Za negu se preporučuje utrljavanje sopstvenog kolostruma ili mleka, a zatim sušenje bradavice na vazduhu. Osim što hidrira i „podmazuje“, mleko(a naročito kolostrum) sadrži i antitela koja sprečavaju razvoj infekcije (jer svaka ranica je ulazno mesto za infekciju!). Treba izbegavati pranje dojki sapunom, jer to isušuje kožu, čineći je podložnijom povredi. Ukoliko se pojavi blago krvarenje iz ragada, to neće smetati vašoj bebi, možete nastaviti sa podojima, ali možete očekivati da, kada vaša beba „bljucne“, mleko izgleda kao čokoladno mleko, zbog male količine krvi koja je u bebinom želucu potamnela. Ako beba bljucne neposredno nakon podoja, mleko može sadržati i primese sveže krvi. Sve dok postoji jasna uzročno-posledična povezanost – vi imate ragadu koja krvari, beba bljucka sa primesama krvi ( mala količina krvi! ), razloga za brigu nema.
Postovani,
imam bebu od dva i po meseca koju samo dojim. Do sada je odlicno napredovala (po 1300 mesecno) i od starta nismo imali nikakvih problema i sve nam je lako islo.
Medjutim, beba je vec 10 dana na prolivu (1-2 stolice dnevno, ali jako tecne i obilne) verovatno zbog prehlade, slabije sisa, uspavanija je i prosto ne vuce jacinom kao pre. Podoji nam i vremenski krace traju. Do sada je odlicno sisala po 10 minuta svaku dojku na oko dva sasta. Sada se desi da sisa samo 5 minuta ukupno i uz mnoge metode prosto nece vise, ili se uspava jer nocu slabije spava ili samo drzi bradavicu i slabo vuce.Tako mi fakticki i danju preskoci podoj.
Ono sto mene brine jeste da li je moguce ukoliko se nastavi to i narednih dana, da mi se vremenom smanji i nestane mleko? Pratim i da pelene kada piski nisu pune kao pre, mada ona verovatno i kroz stolicu izbaci dosta vode jer su tako tecne i obilne. Vec sada sam primetila da ne osecam da su grudi toliko pune tokom noci recimo kada prespava 1 podoj, ne nakupi se kao pre kad su otezane i da curi mleko, mekse su,manje, i lakse nego do sada, pa me brine da li su to prvi znaci da mleko nestaje ili gresim i sta da radim? Za pocetak se trudim da je stavljam cesce da sisa.
Hvala
Sve ovo NE ukazuje da gubite mleko nego da beba ima prolaznu virusnu infekciju. Dajte probiotik i budite strpljivi narednih nekoliko dana.
Vi treba da se trudite da imato što više mleka – pogledajte LINK https://www.mojpedijatar.co.rs/kako-povecati-kolicinu-mleka/
Postovani, posle podija osecam bol kao peckanje iglicama u levoj dojci ( onoj vecoj), sta bi to moglo biti? Drzim dete po 20min na dojci, u zadnjih par dana mi se ovo pocelo javljati. Izdrzljvo je ali neprijatno. Inace od rodjenja prvo dojim pa dam formulu. Super napreduje.
Najvažnije je da sav višak mleka izmuzete,da se ne desi infekcija – mastitis.
Ako se pojave bolovi ili povišena temperatura – mora se obaviti pregled.
Imam bebu od mesec i po dana i naravmo dojim. Bili smo na kontroli i napredovao je 1,880, medjutim imam problem pojavio mi se bol u jednoj dojci ispod, prvo sam mislila da je dojka prepuna,ali dok je beba sikila osetila sam bol. I dalje ga osecam. Masirala sam dojku ima mleka a mene i dalje boli. Ne znam sta je uzrok.
Ako se bol nastavi (i pored pražnjenja – izmuzavanja viška mleka) pregled se MORA obaviti, pa da se utvrdi uzrok.
Postovani, moja beba za par dana puni tri meseca, iskljucivo sisa, napreduje oko 800g do 1kg mesecno. Od starta nemam mleka da lije u mlazu, jedem vise svezeg voca i povrca, imam jedan kuvani obrok, unosim dosta vode i hippovog caja za nadolazenje mleka ali ne svaki dan… U poslednjih nedelju dana u toku noci mi se stvore grudvice na obe dojke, cim se beba probudi i posisa to nestane ali sad se bol javlja u toku dana, bez grudvica (ili ja ne znam da ih imam, grudim su mi prirodno mekan) i izasla mi je groznica na usni, nemam temperaturu i neke druge mucnine osim straha da mi ne stane mleko jer primecujem da se beba unervozi u toku dojenja, da joj dojka ispada pa se ljutito vraca na nju i tako u krug. Masiram grudi, tusiram… Molim Vas za vase misljenje i savet, jako mi je stalo da moju bebu sto duze dojim. Hvala!
Vam treba iskusna babica da Vam pregleda grudi i da Vas nauči kako da pravilno „razbijete“ ove grudvice i tako sprečite infekciju – mastitis.
Tako ćete obezbediti ono što je najvažnije za Vašu bebu – kvalitetno i obilno mleko!
Pošto ani, moja beba je pre dva dana napunila god.dana. Još uvek je dojim ujutru i uveče i ponekad kada je preko dana jako nervozna i ne može zadpati, ali to je baš retko. Imala sam mnogo problema pri dojenju, a ovo mi je druga beba. Sa prvom nijedan problem. Naima, za ovih god.dana imala sam i grozne ragade i 3 puta primala penicilin i sintocinon zbog povišene temp.i bola u dojkama. Jutros opet imam bol na dodir iako je beba normalno sisala. Sumnjam da je reakcija na brushalter koji nisam dugo nosila jer ima zicu, mada mi nije neudoban bio. Nosila sam ga tokom jucerasnjeg dana. Mozda je i reakciha na menstruaciju koja se blizi, pa me zanima Vaše mišljenje. Uskoro idemo na more i imam strah da mi se ne ponove iste situacije.
Ako se bol pojačava ili ponavlja – PREGLED je jedini način da se utvrdi uzrok bola.
Postovani, bebac ima 4 meseca i do sada je samo dojio i lepo napredovao ( rodjen je sa 2400g a sad ima 6500g). Medjutim poslednja dva dana dojenje predstavlja problem. Nemiran je na dojci,pa je pusti,rasplace se,pa je ponovo uzme i tako u krug. Primecujem da imam manje mleka pa predpostavljam da je zbog toga. Kako da povecam laktaciju, posto dohranu ne bih uvodila ako ne moram. Ne znam sta da radim. Hvala unapred na odgovoru.
Da NE uvodite dohranu pošto beba sjajno napreduje!
Vi treba da jedete zdravo, unosite dosta tecnosti i da se odmarate uvek kad ugrabite.priliku – to je put ga dobroj laktaciji.