Šta da mislimo o ovoj vesti? Da budemo srećne ili da se zapitamo? Naime, čini se da mame koje stalno nešto zanovetaju svojim ćerkama rade jako dobar posao, bolji od mama koje su opuštenije i koje puštaju svoje ćerke da rastu i razvijaju se prema vlastitom nahođenju. Možda je to malo protivrečno onim roditeljskim savetima da decu treba pustiti da uče na svojim greškama, da se osamostaljuju bez preterane roditeljske intervencije – ali čini se da malo zanovetanja zaista neće škoditi njihovom razvoju. Posebno kada govorimo o specifičnim tinejdžerskim godinama.
“U stvari, ne da neće škoditi već će im doneti dobro”. Zaključak je to ekipe sa Univerziteta u Eseksu koja je nakon završenog istraživanja došla do rezultata da su devojčice kojima su mame stalno nešto prigovarale (ma nisu prigovarale – mame su samo htele da poprave stvar i nauče svoje ćerke boljem) zaista izrasle u uspešnije devojke.
Uspešnije u smislu da su češće završavale visoke škole, da su zarađivale bolje, nalazile bolje poslove, mnogo manje upadale u probleme, nešto su kasnije ulazile u prve polne odnose i nisu doživele tinejdžerske trudnoće.
Studija koju je vodila Erika Reskon-Ramirez obuhvatila je oko 15.000 devojčica u uzrastu od 13 i 14 godina i pratila ih u šestogodišnjem vremenskom razdoblju. Po završetku istraživanja dobili su rezultate koji su zaista pokazali da deca čiji roditelji imaju viša očekivanja od svog deteta postaju uspešnija na mnogih poljima života. To ne mora nužno biti majka, ali pokazalo se kako u slučaju ženske dece upravo majka igra tu važnu ulogu. To je ono klasično mamino zanovetanje kojim od svojih ćerki stalno očekuje bolje rezultate, bolje ponašanje, veću ambicioznost, zanovetanje kojim od svoje ćerke očekuju više, bolje i bez grešaka.
“Zanimljivo je da deca, a u tinejdžerskim godinama to rade baš svi, pokušavaju da žive svoj život mimo roditeljskih uputstavaa, idu im na živce svi (mamini) saveti, pokušavaju da negiraju roditeljske želje, ali to, očigledno, ne uspeva svima. Koliko god želelo da prečuje mamina zanovetanja, što više ona to radi, veće su šanse da se dete neće odmetnuti. Čak i ako vam se čini da vaša ćerka uvek želi da učini baš suprotno od onoga što mama kaže, podsvest im očigledno ne da da se odmetnu. Baš takav uticaj na svoju decu imaju zanovetala od mama.
Međutim – šta to onda znači? Da će mame koje na obaveze svoje dece samo odmahuju rukom napraviti od njih ljude koji će, baš zbog toga što su u mladosti više prepušteni sebi, živeti na margini i biti manje uspešni?
“Zapravo ne.”, rekla je Erika Reskon-Ramirez. Ne u toj meri, naravno, jer postoji čitav niz primera mladih ljudi koje su roditelji puštali da “žive svoj život”, ali su im pritom svojim ponašanjem davali dobar primer. Najpogođenija su naravno ona deca koja u svom porodičnom domu ne mogu da vide obrazac ponašanja koji će ih motivisati da postanu uspešniji i koja su pritom apsolutno prepuštena sama sebi.
S obzirom na sve navedeno, možemo zato zaključiti – “Baš lepo što nam je studija dala dokaz da svojim zanovetanjem nećemo nikako “ugušiti” svoju decu. Sada znamo da ako ćemo svoje ćerke svaki dan podsećati da “operu zube, naviju alarm i da se klone droge i seksa bez zaštite” to ipak pasti na plodno tlo. Aleluja. Nismo dosadne!
Izvor: Index.hr
Komentari 0