Posebno su opasne alkalne baterije koje, ako se zaglave u jednjaku, mogu da oštete zid jednjaka u prvih pola sata nakon gutanja.
– Zadržavanje baterije u jednjaku čak i ako posle nekoliko sati spontano prođe u želudac može da dovede do komplikacija poput perforacije jednjaka – priča nam dr Ristić dok nam pokazuje šta je sve izvadila iz trbuha mladih pacijenata u poslednje vreme: sitni delovi igračaka, dugmići, zavrtnji, bockalice, magneti… A u svojoj karijeri nema šta nije izvadila – od kockica za jamb do baterija koje najčešće gutaju deca mlađa od pet godina.
– Veoma su opasni i oštri predmeti kao što su igle, čiode, riblje kosti. Opasno je i gutanje više od jednog magneta, ali se to na sreću retko događa kod nas – kaže dr Nina Ristić.
Široke predmete duže od šest centimetara lekari moraju hitno da izvade.
– Postoji opasnost da se zaglave na mestima prirodnih suženja digestivnog trakta. S druge strane, novčić u želucu ili mali plastični delovi igračaka najčešće ne predstavljaju opasnost, te možemo da čekamo i dve do četiri nedelje da ih dete samo izbaci stolicom – objašnjava dr Ristić.
Prvi alarm za odlazak u bolnicu je ako roditelji primete da dete otežano guta, oseća bolove u stomaku ili grudnom košu, ili ima probleme sa disanjem. Operacija je, na sreću, veoma retko potrebna.
Osim progutanih delova igračaka i sličnih predmeta, deca neretko guraju strana tela u nos i uši.
– To su najčešće u pitanju sitni predmeti, ali i semenke različitih plodova koje bubre, trave (npr. popino prase koje je posebno opasno) i insekti – kaže dr Ristić. Kod sumnje na gutanje stranog tela treba se javiti pedijatru.
– Veoma je važno da roditelji ne pokušavaju sami da vade strano telo, jer to može da dovede do povrede – upozorava dr Nina Ristić.
Piju i deterdžent, hemikalije…
Pored gutanja igračaka i drugih sitnih predmeta, doktori su se u praksi susretali i sa decom koja su popila neku od otrovnih hemikalija.
– Veliki problem je i gutanje korozivnih supstanci (kiselina, baza, jakih oksidacionih sredstava) koja se najčešće nalaze u sredstvima za čišćenje u svakom domaćinstvu, i veoma je važno držati ih van domašaja dece – kaže dr Ristić.
Beba 13 meseci progutala 3 male gumice sa tusa pre 20 sati. Imala je jednu stolicu u kojoj nismo probasli te male gumice koje je otkinula sa tusa. Da li mogu nastati komplikacije? Treba li da odemo kod lekara.
U ocekivanju Vaseg saveta, unapred se zahvaljujemo i pozdravljamo Vas.
Pratite bebu ako je dodrog opšteg stanja nemate razloga za brigu.
Iskakiće….
Vodite računa da se ne ponovi.
Molimo Vas da ubuduce za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra