Foto: Freepik
1. Ona je toliko pametna, zna da broji, da recituje, zna sve životinje, ali se u prodavnici redovno baca i histeriše! Jasno je da tako manipuliše da bih joj kupila igračku!
2. On sve razume, čak i ponovi zahtev, ali ipak radi po svome! Jednostavno neće da me (po)sluša!
3. Lepo smo se dogovorile da mora da skloni igračke pre spavanja, ali ona to ne uradi, pa moram da vičem!
Dakle, sa jedne strane imamo dete koje u nekim situacijama pokazuje izvanredne sposobnosti, ali se u drugim ne ponaša u skladu sa utiskom koji smo na osnovu toga stekli. Radi sve potpuno suprotno očekivanjima.
Nije vam jasno zašto se to dešava.
Evo pojašnjenja!
1. To što dete pamti i recituje pesmice, zna da broji na engleskom…, NIJE znak i da je njegov nervni sistem razvio otpornost na frustracije i da neće burno reagovati kada se suoči sa nekim ograničenjem.
2. To što dete ume da ponovi vaš zahtev, ne znači i da je zaista RAZUMELO šta od njega tražite, a posebno da može to da sprovede. Detetove sposobnosti na prvom mestu zavise od uzrasta, kao i prethodnih iskustava u kojima je bilo u prilici da ih razvija.
3. To što dete na vaše pitanje “Da li smo se dogovorili da uradiš to i to?” kaže “Da”, ne znači i da ima KAPACITET da se u konkretnoj situaciji seti vašeg dogovora i da ga primeni.
Pored toga što su ove stvari razvojno uslovljene, veliku ulogu u saradnji igra i način na koji roditelji komuniciraju sa detetom, ali i poznavanje kako se odvija proces učenja neke radnje koju želimo da dete nauči i usvoji za ubuduće da bi moglo da je primenjuje onda kada treba bez stalnog opominjanja.
Kada je u pitanju efikasna komunikacija, to zapravo znači da roditelj zna kako da daje zahteve koji su u skladu sa uzrasnim kapacitetima, da koristi reči koje motivišu i ohrabruju dete, da podstiče odgovornost i istrajnost u izvršenju nekog zahteva, da podstiče misaone procese i sposobnost procenjivanja…
Sve ovo Dragana Aleksić radi sa roditeljima na online konsultacijama, pa ako osećate da vam je potrebna podrška u roditeljskoj ulozi, razumevanju detetovih ponašanja i reakcija, ako želite da unapredite komunikaciju sa detetom i naučite kako da postavljate granice, pišite na mejl dragana.familycoach@gmail.com za više informacija o ceni i zakazivanju termina. Više o načinu rada i šta sve možete da očekujete na konsultaciji, pročitajte OVDE.
Komentari 0