Broj obolelih od morbila u petak je i zvanično premašio 2.000. Spisak mesta u kojima su dosad registrovane epidemije ili pojedinačni slučajevi obolevanja je sve duži, i definitivno pokazuje da se epidemija sa teritorije koju pokriva Zavod za javno zdravlje Kosovska Mitrovica, gde je i počela u oktobru, prelila u centralnu Srbiju. Među srpskim i nealbanskim stanovništvom na KiM dosad ima ukupno 313 obolelih, porast novih slučajeva je mali, a u centralnoj Srbiji – 1.680 i dnevno se registruje od 40 do 100 novih slučajeva obolevanja.
Po broju obolelih prednjače Beograd (717) i Niš (430). Epidemije su prijavljene u 17 gradova širom Srbije, a trenutno ima još 25 potencijalnih žarišta, gde su registrovani pojedinačni slučajevi morbila sa jednim do sedam obolelih: u Čačku, Užicu, Vranju, Rumi, Tutinu, Topoli, Ljigu, Valjevu…
Od težih komplikacija, prema podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, registrovano je zapaljenje mozga kod jedne i upala pluća kod 241 obolele osobe.
Pročitajte i Proverite da li ste i koliko u riziku da obolite od morbila, a to najviše zavisi od vaših godina
U Beogradu se, recimo, epidemija sada brže širi, i to posebno među decom do četiri godine. Više od 60 odsto obolelih je iz te uzrasne grupe. Primena zakonske zabrane ulaska u vrtiće bez povrde da je dete vakcinisano, ili da iz medicinskih razloga ne može biti vakcinisano, mera je koja bi trebalo da „zatvori krug“ obolevanja u vrtićima u koje je virus morbila već ušao i da spreči obolevanje u kolektivima gde dosad nije bilo slučajeva morbila.
Kad se analizira broj novih slučajeva malih boginja i brzina širenja zaraze, kraj epidemije se, tvrde epidemiolozi, ne nazire. Obuhvat MMR vakcinom jeste povećan, recimo u Beogradu sa 65 odsto krajem pretprošle godine na 84 odsto krajem prošle, ali to još nije dovoljno za kolektivni imunitet, pa epidemiolozi procenjuju da epidemija morbila neće biti potpuno ugašena u prestonici do kraja godine.
JOŠ 45.000 NEVAKCINISANIH
U Srbiji ima još oko 45.000 dece koja nisu primila MMR po kalendaru vakcinacije. Tokom „vanredne“ vakcinacije od početka epidemije morbila vakcinisano je oko 30.000 dece koja su „preskočila“ MMR u kalendaru vakcinacije. Sada se preraspoređuju raspoložive doze vakcine kako bi otpočela i vakcinacija zdravstvenih radnika, među kojima je dosad više od 100 obolelih od morbila.
Komentari 0