Foto: Flickr
Febrilne konvulzije (febrilni napadi) su konvulzivni napadi koji se javljaju prilikom povišene temparature najčešće kod dece uzrasta 6 meseci do 5 godina, pri čemu se dijagnostičkim procedurama jasno mora isključiti postojanje bilo kakve infekcije centralnog nervnog sistema (meningitis, encefalitis) ili postojanje akutnog ili hroničnog neurološkog oboljenja.
Febrilne konvulzije se javljaju kod 2-4% sve dece od čega se oko 50% slučajeva javlja između prve i druge godine života. Nešto se češće javljaju kod dečaka, a ukoliko roditelji znaju da je neko od braće, sestara, oni sami, ili tetke, ujaci i stričevi imali febrilne konvulzije, to je veoma značajan podatak, jer je primećeno da je učestalost povećana kod dece sa pozitivnom porodičnom anamnezom.
Etiologija još uvek nije dovoljno poznata. Verovatno se radi o sniženom pragu tolerancije na povišenu temperaturu što može biti u korelaciji sa nerazvijenošću termoregulacionog centra kod dece, tako da pojava veoma visoke temperature može delovati kao okidač za pojavu napada u nedovoljno zrelom mozgu deteta.
Verovatnoća da će se napadi ponoviti posle prve epizode je velika, kod 30-40% dece. Faktori rizika za pojavu recidiva su febrilne konvulzije u prvoj godini života, familijarna pojava febrilnih konvulzija, napadi pri nižoj temperaturi (do 38, 5°C), pojava epilepsije kod bliskih rođaka, kompleksne febrilne konvulzije, poremećaji u psihomotornom razvoju, i kratko trajanje bolesti pre pojave febrilnih konvulzija. Polovina recidiva febrilnih konvulzija se javlja unutar 6 meseci, 75% za godinu dana, a 90% unutar dve godine od prvog napada. Na osnovu brojnih kliničkih studija i dokaza sa kojima u ovom momentu raspolažemo, rizik za kasniju pojavu epilesije kod dece koja su imala epizodu febrilnih konvulzija je identican onome u grupi dece koja nisu preživela fras. Ni malčice se ne razlikuje mogućnost da zdravo dete dobije epilepsiju od deteta koje je preživelo napad febrilnih konvulzija.
Febrilne konvulzije se najčešće ispoljavaju pri naglom skoku temperature koja je veća od 38, 5°C, tako da često predstavljaju prvi simptom bolesti deteta. Obično roditelji daju podatak da do pojave konvulzija nisu primetili povišenu temperaturu ili da se temperatura teško spušta, čak i uz primenu antipiretika. Među najčešćim uzrocima povišene temperature koji mogu dovesti do pojave febrilnih konvulzija su virusne infekcije gornjih respiratornih puteva (influenca tip a, parainfluenca, adenovirusi), bakterijske infekcije gastointestinalnog trakta (šigeloze), urinarne infekcije i akutno zapaljenje srednjeg uha
Klinička slika je veoma dramatična i frustrirajuća za svakog roditelja. Gotovo da nema roditelja koji se pojavi u pedijatrijskoj ambulanti a da ne izgovori recenicu: Izgledalo je kao da ga gubimo, mislili smo da je gotov…. samo se omlitavio i nekoliko minuta, npr 15 nije reagovao na pozive. I vreme koje je obično u sekundama, uplašenim i zabrinutim roiteljima deluje mnogo duže jer stanje izgleda zaista dramatično i ozbiljno, kao nešto sto do tada nikada pre nisu imali prilike da vide.
Kada se razmišlja o tome kako je izgledao taj napad, postoje dva tipa: tipične i atipične febrilne konvulzije. Tipične ili proste febrilne konvulzije su generalizovani napadi kod dece uzrasta od 1-5 godina, koji traju kraće od 15 minuta, i ne ponavljaju se unutar 24h. U ovim napadima dete najčešće okrene i fiksira očne jabučice u jednu stranu, izgubi svest i počne da se trese, predeo oko usana poplavi a dete pravi češće kraće prekide prilikom disanja, što dovodi do jos veće panike kod roditelja
Atipične ili kompleksne febrilne konvulzije su fokalni ili hemigeneralizovani (zahvataju jednu polovinu tela) napadi koji traju duže od 15 minuta i javljaju se više puta u toku dana. Dete se posle napada oseća malaksalo umorno. U toku frasa nikada ne dolazi do umokravanja.
Dijagnoza se postavlja detaljno uzetom anamnezom o tipu napada, trajanju, položaju tela , kao i isključivanjem akutne infekcije centralnog nervnog sistema – meningoencefalitisa. Veoma je važno da ukoliko se detetu ovako nešto dogodi, da se roditelji jave neuropedijatru. Isto tako je od presudnog značaja da roditelji u trenutku konvulzija budu pribrani kako bi što bolje mogli da opisu šta se tačno dogodilo sa detetom i kako je to tačno izgledalo. Kada postoji sumnja na infekciju CNS-a rade se laboratorijke pretrage, kao i lumbalna punkcija, posebno ako je dete mlađe od godinu dana, a jasan uzrok febrilnosti nije definisan. EEG snimanje se ne radi rutinski kod dece sa tipičnim febrilnim konvulzijama.
Moje dete je od svoje druge godine do sad imalo 5 puta za godinu Dana konviulzije.Zanima me kolikomoze da ih ima iako mu je sad 4god I kakav je dalji process…..Sad cekamo da nam jave kad imamo Mr..
Bez neuroloskog pregleda deteta se naprosto NE može napraviti precizna procena.
Srećom, kod ogromne većine dece FEBRILNE konvulzije NE ostavljaju posledice.
Moja kcerka je imala tipicne febrilne kovulzije u 20 mjesecu zivota,na temperaturu 38,5 trajalo je oko 5 minuta.Sve bolnicke pretrage su uradjene sve su ok pa i EEG koji je bio uredan. Njoj je sada 5,5 godina,febrilne konvulzije se nisu ponovile,ali joj temperatura kad dobije galopirajuce raste. Ono sto me zanima da li ce biti cijeli zivot podlozna febrilnim konvulzijama ili postoji granica odredjene starosne dobi? Hvala
Posle 5-6 godina života ova sklonost prestaje kod OGROMNE većine dece sa februlnim konvulzijama.
Hvala vam
Moj sin ima 6 mjecesi dobio napad isao na eg.snimak.i na magnetni snimak otkrila se bolest encephalopathia epileptica .zanimame kolko je to opasno i jel to epilepcija
To se NE može tumaciti bez pregleda i praćenja bebe!
Sve detalje morate razmotriti sa neurologom koji prati Vaše dete.
Da danas smo bili kod neurologa za odrasle posto kod nas nema deciji da ne bi cekali isli smo privatno kod jednog od najboljih lekara odradili eeg ali sve ukazuje na epi napad nazalost dobili smo terapiju sirup i vitamin tri cetiri meseca treba da pije,dete je inace napredno i hiperaktivno veselo retko place ne zacenjuje se,sve ukazuje na epi napad ali cekamo da vidimo hoce li se izleciti ilii cemo na magnetnu,hvala
Imam devojcicu staru sest punih meseca pre mesec dana imala je dva blaga napada prvi je bio u vecernjim satima prilikom hranjenja je skrenula pogled u stranu kao htela da zaspi izgubila je dah i kao da nije imala kiseonik posle minuta je proslo i samo je trazila da spava ,drugi put se desilo za manje od 48sati u jutarnjim satima stavila sam je u krevetcu i isto je skrenula pogled stim sto je ovog puta pocela da trese rukicama.odradili smo eeg i ultrazvuk glave kao sve je u redu.Medjutim jutros posle mesec dana se desava isto ,nocas je super spavala i jutros je lezala u krevet i okrenula pogled okice su treperile i onda je pocela rukama da trese pocela da modri i omlitavila izgubila dah………..da li je to epi napad.?…..Hvala unapred..
Vaše dete MORA da.pregleda neurolog i.postavi dijagnozu. To se NIKAKO ne može uraditi bez pregleda i uvida u EEG nalaze.