Zbog brzine širenja zaraze, norovirus je među epidemiolozima nazvan i „ferari među virusima“. Stariji lekari ga zovu i „zimsko povraćanje“.
– Ambulante su nam prepune i 90 odsto dece povraća, ima visoku temperaturu, glavobolju i „zavijanje“ u stomaku. Ono što je karakteristično jeste da prvog dana deca povraćaju i po 10 i više puta, najčešće tokom noći. Nakon tri dana sve prolazi, ali virus se brzo širi i na ukućane, tako da su čitave porodice bolesne. Kod nekih se dešava da kada povraćanje prestane, nadovezuje se kašalj, pa i gubitak apetita – objašnjava dr Dejan Jonev, pedijatar u DZ Simo Milošević na Čukarici.
U odnosu na druge viroze, ovaj „ferari“ virus traje nešto kraće, ali zbog obilnog povraćanja, roditelji treba da obrate pažnju da deci nadoknade izgubljenu tečnost.
– Na tri minuta detetu treba davati gutljaj tečnosti i zalogaj neke lako svarljive hrane. Ukoliko povraćanje i dalje traje, onda treba praviti pauzu od desetak minuta. Međutim, roditelji treba da budu uporni sa davanjem tečnosti i hrane, jer u suprotnom može doći do problema – upozorava dr Jonev.
Isto tako, kada je ovaj virus u pitanju bitna je higijena. Pored temeljnog pranja ruku (u trajanju od 15-20 sekundi) posle upotrebe toaleta i pre jela, treba posebno obratiti pažnju na samo pripremanje namirnica, jer virus ubija temperatura iznad 95 stepeni, a u zamrznutom stanju može da se održi i nekoliko meseci.
Grip „rezervisan“ za starije
Sa druge strene, virus gripa i respiratorne infekcije, u ovom trenutku više pogađaju starije i radnoaktivno stanovništvo, zbog čega je za sada jedino Klinički centar Vojvodine zabranio posete u svim klinikama do daljeg.
U beogradskim domovima zdravlja opsadno stanje
Školska odeljenja u beogradkim domovima zdravlja su prebukirana. U Domu zdravlja Stari grad čak su angažovali i pedijatre sa predškolskih odeljenja, ali ni to nije dovoljno.
Gužve su pre dve nedelje počele i u Domu zdravlja „Palilula“, a u čekaonicama su uglavnom deca školskog, ređe i predškolskog uzrasta.
– U većini slučajeva u pitanju su virusne respiratorne infekcije, a povećan je broj dece sa norovirusom. Ranije ga nismo imali ovoliko – kaže načelnica pedijarije dr Olivera Todorović.
Zbog gripa zabranjene posete u KC Vojvodina
U Vojvodini je zabeležen porast akutnih respiratornih infekcija u odnosu na isti period prošle godine. Najbezbolnije su prošli građani Zapadnobačkog okruga gde je zabeležen najmanji broj inficiranih, a najgore oni u Južnobačkom okrugu gde je u Domu zdravlja Novi Sad registrovano 20 odsto više obolelih u odnosu na isti period lane.
Među svim respiratornim infekcijama najopasniji je virus gripa A H3, koji je u KC Vojvodine registrovan kod tridesetak osoba. Kako dodatno ne bi dovodili u opasnost ležeće pacijente, KCV je odlučio da zabrani posete svim klinikama koje deluju u sklopu te zdravstvene institucije.
U Vojvodini je pre mesec dana izolovan infektivni agens norovirusa koji je na sreću zaustavljen, a to se desilo među 96 polaznika Centra za policijsku obuku u Sremskoj Kamenici.
Iz nedelje u nedelju sve više obolelih
U Severnobačkom okrugu, Subotici, Bačkoj Topoli i Malom Iđošu, iz nedelje u nedelju raste broj obolelih od akutnih respiratornih infekcija, a stručnjaci Zavoda za javno zdravlje kažu da je kod tri osobe uzimanjem brisa dokazano i prisustvo gripa tipa A podtipa H3N2.
– Uzorci su uzeti samo od dva deteta i jedne odrasle osobe, ali je broj obolelih daleko veći i svi koji imaju visoku temperature, bolove u mišićima, suvi kašalj, malaksalost, imaju grip. Pošto smo zvanično dokazali postojanje gripa nećemo više uzimati briseve. Nezahvalno je reći da li će biti epidemije, ali nakon praznika, u januaru i februaru očekujemo vrhunac i povećanje broja obolelih – kaže epidemiolog dr Nebojša Bohucki iz Zavoda za javno zdravlje u Subotici.
U ambulantama broj pacijenata je uobičajen za ovo doba godine, a roditelji osnovaca čija su deca obolela od gripa kažu da se virus širi neverovatnom brzinom.
– Sin je nekoliko dana imao visoku temperaturu. Bio je jako malaksao i nije mogao da ustane iz kreveta. Klasičan grip od kojeg je obolelo više od polovine dece u njegovom odeljenju. Očekujem da svi u kući padnemo u krevet – kaže Eržebet Juhas, majka osmogodišnjaka.
U zrenjaninskim školama prazne klupe
U poslendjih nekoliko dana čekaonice ambulanti u domu zdravlja su pune, a pojedine škole imaju problema zbog masovnog oboljevanja đaka. U zrenjaninskoj Gimnaziji u nekim odeljenjima prepolovljen je broj učenika, u klupama ih sedi tek nešto više od desetak.
U ovom gradu definitivno je potvrđeno prisustvo virusa gripa AH3N2.
– Ima i drugih virusa, ali šta god da je u pitanju, izolacija u kućnim uslovima je obavezna, koliko zbog samih pacijenata toliko i zbog sprečavanja širenja – kaže dr Radivoj Filipov, načelnik epidemiologije u zrenjaninskom Zavodu za javno zdravlje.
U Kraljevu čekaonice prepune
Poslednjih dana na dečjem odeljenju Doma zdravlja u Kraljevu, zabaležene su gužve u čekaonicama, jer se lekarima javlja veći broj roditelja, čija deca imaju simptome gripa.
– Postoji povećan broj obolelih od gripa među decom, najviše kod školskog uzrasta. Porasle su i gužve u Domu zdravlja, a prateći simptomi ovog gripa su povišena temperatura, kašalj i stomačne tegobe – kaže Mirjana Krčevinac, direktora Doma zdravlja u Kraljevu.
Kod petogodišnjaka izolovan virus gripa
U Šapcu nije dijagnostikovan nijedan slučaj „ferari virusa“, ali je zato povećan broj dece sa respiratornim infekcijama gornjih i donjih disajnih puteva, a izlovan je i jedan slučaj sezonskog gripa kod jednog petogodišnjaka.
– Povećan je broj pregleda dece školskog i predškolskog uzrasta zbog respiratornih infekcija – kaže dr Snežana Bojanić, pedijatar i pomoćnik direktora u šabačkom Domu zdravlja.
I kroz Jagodinu protrčao „ferari“ virus
Lekari u školskom dispanzeru Doma zadravlja u Jagodini kažu da je tokom decembra veliki broj dece imao simptome visoke temperatura i povraćanje, koji su trajali kratko, svega dva do tri dana. Međutim, sada je izražen virus koji daje sipmtome tipičnog gripa, poput visoke temperature i kašalja.
Komentari 0