Foto: flickr
Zato smo odlučili da vam ispričamo kratku priču o njima.
Šta su fontanele?
Fontanele su membrane sačinjene od gustog vezivnog tkiva, koje se nalaze između kostiju lobanje. Naziv potiče od latinske reči fonticulus, što znači mala fontana ili izvor.
Kada se rodi, dete ima šest fontanela: prednju, zadnju i dva para «bočnih» – mastoidnu i sfenoidalnu.
Najveća je prednja fontanela. Ona je u obliku romba (dijamanta), a nalazi se između čeone kosti i temenih kostiju. Njena veličina može da bude vrlo različita – od veličine jagodice prsta, pa do stranice od pet centimetara. Obično se povećava u prva dva-tri meseca života, a zatim se postepeno smanjuje, sve dok se u potpunosti ne zatvori. Vreme zatvaranja prednje fontanele je takođe veoma različito. U proseku, to se dešava oko četrnaestog meseca (kod 96 odsto dece pre navršene dve godine, vrlo retko pre petog meseca), nešto ranije kod dečaka nego kod devojčica. Veličina fontanele na rođenju nije povezana sa vremenom zatvaranja.
Mala fontanela se nalazi u predelu potiljka, između temenih kostiju i potiljačne kosti. Obično je veličine oko pola centimetra, i najčešće se zatvori do drugog meseca života.
S obzirom da je vezivno tkivo od koga su sačinjene fontanele izrazito čvrsto, ova «meka mesta» i nisu tako meka. Odnosno, ne možete da povredite bebu ako ih dodirujete!
Čemu služe fontanele?
Mozak novorođenčeta je relativno veliki u odnosu na ostatak tela, ali zapravo predstavlja samo 25 odsto veličine mozga odraslog čoveka. Rast mozga je najintenzivniji u prve dve godine života, a da bi se odvijao neometano – neophodno je postojanje fontanela. One su, u stvari, «prazan prostor» koji kosti glave popunjavaju tokom rasta. Kasnije se rast značajno usporava, pa dolazi do zatvaranja fontanela, dok do srastanja kostiju lobanje dolazi znatno kasnije, u drugoj deceniji života, kada se završi period rasta.
Postojanje fontanela značajno olakšava rađanje glavice deteta, jer dozvoljava primicanje, pa čak i preklapanje kostiju lobanje pri prolasku kroz porođajni kanal, a nakon porođaja se sve brzo vraća na svoje mesto.
Vezivno tkivo fontanela propušta ultrazvučne talase, što omogućava jednostavan pregled bebinog mozga sve dok se fontanele ne zatvore.
Mojoj dvomesecnoj bebi je cesto fontanela uvucena kada je uspravno drzimo, a kada lezi nije. Beba samo doji, da napomenem. I tako je i pre i posle podoja… Znaci li to da se ne najede kako treba ili je to normlano?
Potpuno NORMALNA pojava!
Da li mi mozete reci da li je normalno da kod bebe koja je tek napunila 9 meseci prednja fontanela nesto izrazenija…Od pre par dana prednja fontatels je vidljivija i tvrda na dodir…Hvala unapred na odgovoru…Pozdrav…
Ovo je sasvim normalna pojava, pa nema mesta za brigu.
Mi smo imali problem oko ranijeg zatvaranja fontanle pa smo do prve godine isli na mesecne ultrazvucne kontrole kod pedijatra…mnogo smo se uplasili ali hvala Bogu sve se dobro zavrsilo…
Da li biste mi mogli reci da li je normalno da se prednja fontanela zatvori pre desetog meseca? Hvala unapred!
Da – jeste!
Najvažniji je oblik glavice (da je pravilan) i da je obim glave u skladu sa rastom bebe.
Moj sin je imao kraniosinostozu,operisan je u osmom mesecu i oporavak je protekao brzo I bez problema.
Veliko hvala pedijatru u lokalnom domu zdravlja sto je uocio problem I neurohirurgu Dr Mirjani Raicevic (UDK Tirsova)