Foto: flickr
Zato smo odlučili da vam ispričamo kratku priču o njima.
Šta su fontanele?
Fontanele su membrane sačinjene od gustog vezivnog tkiva, koje se nalaze između kostiju lobanje. Naziv potiče od latinske reči fonticulus, što znači mala fontana ili izvor.
Kada se rodi, dete ima šest fontanela: prednju, zadnju i dva para «bočnih» – mastoidnu i sfenoidalnu.
Najveća je prednja fontanela. Ona je u obliku romba (dijamanta), a nalazi se između čeone kosti i temenih kostiju. Njena veličina može da bude vrlo različita – od veličine jagodice prsta, pa do stranice od pet centimetara. Obično se povećava u prva dva-tri meseca života, a zatim se postepeno smanjuje, sve dok se u potpunosti ne zatvori. Vreme zatvaranja prednje fontanele je takođe veoma različito. U proseku, to se dešava oko četrnaestog meseca (kod 96 odsto dece pre navršene dve godine, vrlo retko pre petog meseca), nešto ranije kod dečaka nego kod devojčica. Veličina fontanele na rođenju nije povezana sa vremenom zatvaranja.
Mala fontanela se nalazi u predelu potiljka, između temenih kostiju i potiljačne kosti. Obično je veličine oko pola centimetra, i najčešće se zatvori do drugog meseca života.
S obzirom da je vezivno tkivo od koga su sačinjene fontanele izrazito čvrsto, ova «meka mesta» i nisu tako meka. Odnosno, ne možete da povredite bebu ako ih dodirujete!
Čemu služe fontanele?
Mozak novorođenčeta je relativno veliki u odnosu na ostatak tela, ali zapravo predstavlja samo 25 odsto veličine mozga odraslog čoveka. Rast mozga je najintenzivniji u prve dve godine života, a da bi se odvijao neometano – neophodno je postojanje fontanela. One su, u stvari, «prazan prostor» koji kosti glave popunjavaju tokom rasta. Kasnije se rast značajno usporava, pa dolazi do zatvaranja fontanela, dok do srastanja kostiju lobanje dolazi znatno kasnije, u drugoj deceniji života, kada se završi period rasta.
Postojanje fontanela značajno olakšava rađanje glavice deteta, jer dozvoljava primicanje, pa čak i preklapanje kostiju lobanje pri prolasku kroz porođajni kanal, a nakon porođaja se sve brzo vraća na svoje mesto.
Vezivno tkivo fontanela propušta ultrazvučne talase, što omogućava jednostavan pregled bebinog mozga sve dok se fontanele ne zatvore.
Postovani, imam sina od 2.5 meseca, ima dosta kosice, pa se fontanela golim okom ne vidi. Kada lagano predjem prstima preko nje osetim ulegnuce kada je u uspravnom polozaju, a npr kada lezi i sisa, to ulegnuce je dosta manje, skoro ga nema. Do sada mu niko nije pregledao istu. Rodjen je sa 10 kom, ima 6. 700 kg. Jos uvek kada tone u san trza rukama, nekada i u dubljem snu. Da li je fontanela uvucena ili ne i da li treba da ga vodim pedijatru? Hvala
Ovo zaista NIJE razlog za brigu, kao ni za vanrednu posetu pedijatru.
Postovana,beba ima 4 ipo meseca,rodjena je u 36. Nedelji i tru dana,bliznakinja je,neurofizijatar mi je napisala u izvestaju da joj je fontanela otvorena za jagodicu malog prsta, Og-42,4 cm- potrebno pracenje obima glave,da li imam razloga za brigu? Pozdrav
Mislim da, što se fontanele tiče, ne postoji razlog za brigu.
Postovani, beba je stara 6 meseci, vec neko vreme kako sam opipala i blago se primecuje brazda duz skoro cele leve strane slepoocnice, odnosno blago ulegnuce na spojevima kosti lobanje. Velika fontanela je uredna. Da li je to normalna pojava, i da li je to mozda slepoocna fontanela?
Bez pregleda se to naprosto NE može proceniti
Poštovani,
Imamo dečaka starog 21 mesec kom se nije zatvorila prednja fontanela. Pedijatar nam je rekao da povećamo unos Vigantola i da dajemo detetu po 5 kapi.
Zanima me da li je to dobra odluka jer je to ipak više nego dupla doza?
To je BESMISLENO, po[to je sasvim NORMALNO da fontanela još uvek bude otvorena! NE POVEĆAVAJTE unos vitamina d3 zbog ovoga!
Postovani imam pitanje,dete ima 22 meseca a i dalje nije zatvorena fontanela pedijatar kaze da je normalno ali ja se plasim,da li je ti normalno?
Potpuno NORMALNA pojava!