Foto: flickr
Zato smo odlučili da vam ispričamo kratku priču o njima.
Šta su fontanele?
Fontanele su membrane sačinjene od gustog vezivnog tkiva, koje se nalaze između kostiju lobanje. Naziv potiče od latinske reči fonticulus, što znači mala fontana ili izvor.
Kada se rodi, dete ima šest fontanela: prednju, zadnju i dva para «bočnih» – mastoidnu i sfenoidalnu.
Najveća je prednja fontanela. Ona je u obliku romba (dijamanta), a nalazi se između čeone kosti i temenih kostiju. Njena veličina može da bude vrlo različita – od veličine jagodice prsta, pa do stranice od pet centimetara. Obično se povećava u prva dva-tri meseca života, a zatim se postepeno smanjuje, sve dok se u potpunosti ne zatvori. Vreme zatvaranja prednje fontanele je takođe veoma različito. U proseku, to se dešava oko četrnaestog meseca (kod 96 odsto dece pre navršene dve godine, vrlo retko pre petog meseca), nešto ranije kod dečaka nego kod devojčica. Veličina fontanele na rođenju nije povezana sa vremenom zatvaranja.
Mala fontanela se nalazi u predelu potiljka, između temenih kostiju i potiljačne kosti. Obično je veličine oko pola centimetra, i najčešće se zatvori do drugog meseca života.
S obzirom da je vezivno tkivo od koga su sačinjene fontanele izrazito čvrsto, ova «meka mesta» i nisu tako meka. Odnosno, ne možete da povredite bebu ako ih dodirujete!
Čemu služe fontanele?
Mozak novorođenčeta je relativno veliki u odnosu na ostatak tela, ali zapravo predstavlja samo 25 odsto veličine mozga odraslog čoveka. Rast mozga je najintenzivniji u prve dve godine života, a da bi se odvijao neometano – neophodno je postojanje fontanela. One su, u stvari, «prazan prostor» koji kosti glave popunjavaju tokom rasta. Kasnije se rast značajno usporava, pa dolazi do zatvaranja fontanela, dok do srastanja kostiju lobanje dolazi znatno kasnije, u drugoj deceniji života, kada se završi period rasta.
Postojanje fontanela značajno olakšava rađanje glavice deteta, jer dozvoljava primicanje, pa čak i preklapanje kostiju lobanje pri prolasku kroz porođajni kanal, a nakon porođaja se sve brzo vraća na svoje mesto.
Vezivno tkivo fontanela propušta ultrazvučne talase, što omogućava jednostavan pregled bebinog mozga sve dok se fontanele ne zatvore.
Postovani,sin mi ima 8 mj i
Prije tjedan dana je operiran od kraniosinostoze.S obzirom da je sada u rudoblju gdje je dosta aktivan,puzao bi vrti se po podu,bojim se da li mu moze to naskoditi s obzirom na operaciju ili se moze sasvim normalno igrati?hvala unaprijed
NE sme da se udari u glavu – to se mora sprečiti, a igru prilagodite tom cilju.
Cerka mi 23.07 puni dve godine a nije joj srasla fontanela oko 2cm jel to problem. Velika . Savet
Ma kakav problem – to je sasvim NORMALNO! Kod jednog broja POTPUNO ZDRAVE dece se fontanela zatvara sa 2.5-3 godine.
Beba je mesec i po slucajno prilikom pomeranje njene glavice blago sam pritisla fontanelu. Ima li razlog za brigu jesam li je povredila i trebam li je odvesti na pregled?
Ma kakav pregled – ovo sto ste uradili NE može da naškodi bebi.
Beba decak, godinu dana. Vel fontanele sirine pola cm,a duzine oko1cm,po nekoj mojoj proceni kad pipam.da li je to u redu?pitam,jer cini mi se da se starijem detetu vec skoro i zatvorila sa god dana.starije dete ima taman ten,mladje je skroz svetlo.ovom mladjem detetu sam nekad i zaboravljala da dam vitamin d3…jel u redu sto se fontanela nije zatvorila,tj sto je te velicine?hvala.pozdrav.
Ovo je POTPUNO normalno i nema razloga za brigu.
Postovana
Znaci kapi vigantol imaju neku drugu svrhu za bebu a ne za zatvaranje fontanele. Mozete li mi reci koja je svrha tih kapi? Jer mi smo drugom zenskom detetu prestali da dajemo s 7 meseci jer se isto zatvorila fontanela ali srecom ona nije operisana a isla je i na vap i sep snimanje da bi utvrdili da li mozak trpi neki pritisak jer na skeneru nije bilo pritiska.
Zahvaljujem na odgovoru.
Vigantol je vitamin d3, a detaljno o tom vitaminu pigledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/pricamo-o-vitaminu-d/
Hvala puno na odgovoru i strpljenju. Pozdrav za Vas.