Sada već znaju kako će izgledati polaganje pravog prijemnog, gde će sedeti, kakva su okvirno pitanja i na kojim oblastima će morati da porade do juna.
Rukovodilac Centra za ispite iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Dragana Stanojević rekla je da Zavod nema podatke o rezultatima, ali da ima informaciju da su đacima, tradicionalno, bili teški zadaci iz geometrije.
Prošle godine osmacima je problem predstavljala reč „kompromitovati“, dok je njeno mesto ove godine zauzela reč „diskretno“.
„Rezultati pokažu da mnogo manje poznaju neke reči nego što očekujemo“, rekla je Dragana Stanojević.
Ukazuje da savremeni đaci čitaju drugačije nego starije generacije i da na drugačiji način procesuiraju informacije.
„Sada dijagonalno čitaju, brzo smenjuju ekrane. Ne reaguju na nepoznatu reč kao mi nekada, iako su se susreli sa njima, dožive ih u kontekstu i ne osvrću se na njih kao na nešto nepoznato“, rekla je Stanojevićeva.
Ističe da je pred osmacima težak period jer moraju da „izvuku“ prosek, a ovaj test bi mogao da im pomogne da procene gde se nalaze sa znanjem. Podseća i da će, od završetka nastave, imati oko 25 dana da se pripreme.
Boduje se isto kao i prethodne godine. Šezdeset poena nosi prosek iz osnovne škole, po 13 poena testovi iz srpskog i matematike, a 14 poena kombinovani test.
Na pitanje da li će mala matura biti lakša nego probni test, Stanojevićeva je odgovorila da je težina testa „subjektivni osećaj“ i da učenik koji ima prosečnu ocenu četiri može da reši zadatke.
Nema trikova, kaže Stanojevićeva i poručuje osmacima da pažljivo čitaju pitanja.
Komentari 0