Foto: Flickr
- Koja glista najčešće napada decu
U mnoštvu crevnih parazita koji mogu da nasele digestivni sistem deteta i odraslih, svakako postoje i oni koji izazivaju ozbiljnije, pa čak i hronične zdravstvene probleme. Načini prenošenja i ulazna vrata parazita u organizam, simptomi koje izazivaju, kao i načini lečenja su vrlo različiti. Imajući to u vidu, posebno ćemo pomenuti parazita koji ne izaziva značajne zdravstvene probleme, ali koji ima najveći praktični značaj, budući da je učestalost javljanja kod dece višestruko veća nego kod svih ostalih zajedno. To je Enterobius vermicularis.
- Kako parazit stigne u detetov organizam
Da bi se dete «inficiralo» ovom vrstom parazita, nisu potrebni posebni uslovi, kao ni kontakt sa životinjama. Dovoljno je igranje na otvorenom prostoru ili zaprljanim predmetima i, naravno, prljave ruke koje se prinose ustima. Tako uvek počinje priča o ovim dosadnim životinjicama.
- Kako crvići izgledaju
Crvići brzo naseljavaju tanko i debelo crevo domaćina, najčešće deteta koje ne pere redovno ruke. Crvići su mali i bledi, muški primerci su veličine oko tri do pet milimetara, a ženski oko osam do 13 milimetara – oni su i pokretljiviji, a njihovo prisustvo je nekada moguće otkriti i u stolici, golim okom.
- Kada posumnjati na ovu bolest
Odlika životnog ciklusa ove napasti je polaganje jaja van creva, a kao idealnu regiju pokretljiva ženka bira kožu oko analnog otvora. Polaganje jaja se vrši obično noću, što dovodi do osnovnog, najvažnijeg, a najčešće i jedinog simptoma bolesti, bolje reći prisustva ovog parazita – dete se intenzivno češe oko čmara. Ako sam čin češanja i svrab, na koji se dete nekada žali, a nekada ne – promakne roditeljima, obično su tragovi češanja prilično ubedljivi i uočljivi.
Dakle, ako se vaše predškolsko ili školsko dete (najčešći uzrast) žali na «svrab u guzi», ili primetite da je analna regija deteta raščešana, prvo pomislite na ovog parazita. Drugi simptomi su značajno ređi. Prisustvo ovih parazita može da izazove bolove u trbuhu, nekada jake i česte, pa čak (što je, ipak, vrlo retko) i do problema sa prohodnošću apendiksa («slepog creva»).
- Kako se postavlja definitivna dijagnoza
Parazitološkim ispitivanjem, a najjednostavnije je uraditi perianalni bris.
Sama tehnika uzimanja materijala se razlikuje u odnosu na druge briseve, na primer ždrela ili nosa, i podrazumeva uzimanje otiska analne regije na lepljivu traku, nakon čega se posmatranjem pod mikroskopom dokazuje prisustvo jaja ili (ređe) odraslih jedinki ovog crvića.
- Mogu li se zaraziti ukućani i druga deca
Infekcija Enterobius-om uglavnom ima higijensko-epidemiološki značaj. S obzirom na opisan životni ciklus samog parazita, infekcija se relativno lako širi na ostale ukućane (rukama, posteljinom, predmetima), ili na drugu decu u kolektivu (na isti način). E, tu pomaže perianalni bris. To je osnovno dijagnostičko sredstvo kojim se Enterobius dokazuje. Ova vrsta brisa se uzima pri upisu dece u kolektiv, pri redovnim bakteriološkim kontrolama u kolektivima, kao i uvek kada postoji sumnja na prisustvo ovih parazita.
- Može li se bolesno dete pustiti u vrtić
U slučaju pozitivnog brisa, ili ako se vide crvići u stolici, savetuje se da dete ne ide u kolektiv do okončanja medicinskog tretmana!
- Kako se Enterobius leči
Lečenje je prilično jednostavno, ali ima nekoliko pravila:
- Lekove (Mebendazol ili Albendazol) uzimaju svi članovi porodice. Uzimaju se dve pojedinačne doze leka: po jedna tableta (ili sirup) u intervalu od sedam dana, što diktira životni ciklus parazita. Tek nakon druge doze, dakle bar sedam dana nakon prve, bris može da se ponovi. Mnogi iz preventivnih razloga savetuju još jednu dozu, mesec dana od prve.
- Uvek se insistira na maksimalnoj higijeni u svim kolektivima gde je dete – nosilac boravilo (kod kuće ili u kolektivu), što podrazumeva detaljne higijenske mere vezane za posteljinu, ležajeve i predmete koje dete koristi.
- Striktno pranje ruku sprečava još jednu neprijatnost – mogućnost da osoba samu sebe ponovo zarazi unošenjem jaja sopstvenim rukama (takozvana autoinfekcija).
Dakle, kod svake sumnje da se kod deteta radi o ovoj vrsti infekcije, relativno jednostavnim metodama dijagnostike i lečenja – problem se trajno rešava, a dete i roditelji lišavaju neprijatnosti.
Dr Zoran Brajković, specijalista pedijatrije i anesteziologije
Postovani, sin od 5,5 god vec duze vreme ima analni svrab,bledilo,mrsanje. Nalazi su bili negativni na parazite,ali sam ja nasla bledunjavu glisticu oko 1 cm. Pije mebendazol 1 tbl na 14 dana. Bolji je nego sto je bio,ali malo se prestane cesati koji dan,pa opet. Sada smo ponovili tbl, pa cemo opet na 7 dana ipak. Cistimo,peremo,vodimo racuna o higijeni,nemamo ljubimce i svi sada pijemo terapiju. Ne znam odakle bi se imao opet zaraziti… Kada od pocetka terapije je normalno da se prestane cesati i osecati nelagodu u cmaru? Je li moguce da je bio zapusten pa je lecenje sporije?
Da – lečenje ide sporije, ali ce se na kraju ipak ovo rešiti…samo strpljivo
Pozdrav, već duže vreme imam problem sa enterobijazom….tacnije od decembra meseca imam gliste… Pio sam soltrik 2 ture, nakon toga 2 kutije Vermoxa,ali ja još nisam uspeo da ih se rešim… Bio sam upućen kod infektologa, gde sam i tu dobio Soltrik. I dalje imam gliste, a infektolog kao da neće da razgovara puno sa mnom da rešim problem.. Upućivao me na kolonoslopiju,ali molim vas cemu to? Moji problemi su svrab nakon nuzde,preterano znojenje anusa, sluz nakon nuzde.. Molim vas da mi date najbolji savet sta da radim, kako da se rešim ovoga? Hvala unapred!
Mora se naći IZVOR glista, dakle odakle Vam stižu! To su obicno kućni ljubimci ili kontakt sa drugim životinjama ili sa obolelom decom…
Ako NEMA izvora, ima smisla da se gastroenterolog uključi u rešavanje ovog problema.
Dete 3.5 g. Povremeni proliv vec mesec ipo. Ide u vrtic.Posto smo u kolektivnom smestaju jos dvoje dece manje isto. Zali se na bolove u stomaku periodicne vec skoro mesec dana. Bili pre mese dana kod dr. Rekli probiogik i dijeta. Bolovi nastavili i proliv. Periodicno.Gledala sam stalno stolicu nista. Pre 2 dana sam mu videla malu belu tanku glistu jednu u stolici i bez pregleda dr i analize stolice dala sirup Soltrik ujutro i uvece. Smrsao je i ne jede kako je jeo. Treba li da sada nosim stolicu na analizu ili da sacekam. I da li treba jos neke analize sada uradin
PRE Soltrica je imalo.smisla, sad je beslsileno da se radi analiza stolice…to treba Vi da uradite,kao i svi koji su u kontaktu sa detetom
Moze li se uzimati Soltrik sirup tokom dojenja?
Može
Da li moze da se primi MMR vakcina ukoliko dete ima gliste?
Može, ali svakako se MORA obaviti pregled PRE davanja vakcine i tada se obavi konačna procena.