Foto: Freepik
Grami, centimetri…
Laički posmatrano, najbitniji pokazatelji napredovanja bebe iskazuju se upravo u ovim mernim jedinicama. Stručno su ovo takođe bitni pokazatelji, ali isključivo posmatrani u kontekstu celokupnog rasta i razvoja svakog deteta ponaosob, ne zanemarujući ni period pre rođenja, dok je beba u maminom stomaku. Obzirom da je taj, tzv. prenatalni period, vrlo specifičan, priču o njemu ostavićemo za neki drugi put i ovog puta ćemo se baviti bebama rođenim u terminu, nakon urednih trudnoća.
U trenutku rođenja prosečan dečak u Srbiji težak je 3626±410g i dugačak 51,4±1,6cm, a prosečna devojčica teška je 3474±360g i dugačka 50,7±1,6cm. Tako kaže statistika, a u ovim podacima snalaze se samo stručnjaci i roditelji koji već imaju decu čije se mere uklapaju negde u ovu gomilu cifara. Ko se baš i ne uklapa, ima problem, jer će, prirodno, zaključiti da sa njegovim detetom nešto nije u redu. Međutim, reč prosečan u ovom kontekstu nije sinonim za zdrav. To je samo presek stanja na rođenju, pri čemu se ne razmatraju brojni faktori koji utiču na rast, a pre svega nasledni činioci ( ukoliko su oba roditelja nižeg rasta i sitnije građe, prirodno je i da njihovo potomstvo bude sličnih karakteristika).
Jednostavan uvid u cifre, npr. težinu i dužinu na rođenju, nije dovoljan da bi se definisalo zdravstveno stanje bebe. Beba težine 2600g može biti „konstitucionalno sitna“ ( što bi značilo da je genetski sitno, zdravo novorođenče ) ili „hipotrofična“ ( novorođenče koje usled nekih faktora u trudnoći ( visok pritisak majke, pušenje, težak oblik šećerne bolesti kod majke… ) ili prevremenog rođenja nije dostiglo svoju optimalnu težinu ). Ni težina bebe veća od proseka nije uvek dobra, pa je tako jedna beba „krupna“, a druga može biti „hipertrofična“ ( najčešće kod beba majki sa šećernom bolesti u trudnoći; beba deluje otečeno, i često joj je potrebno više vremena i pomoć lekara i pedijatrijskih sestara da se prilagodi vanmateričnim uslovima ).
Prvi mesec
Najduži i za roditelje često najstresniji mesec po mnogo čemu je specifičan. Beba najčešće još u porodilištu izgubi na težini, zbog eliminacije viška tečnosti i evakuacije stolice s jedne, i malog unosa s druge strane. Gubitak i do 10% telesne mase je očekivan i normalan. Ovo se naročito odnosi na bebe rođene u tzv. baby friendly porodilištima, koje su isključivo dojene, jer je prvo mleko, tj. kolostrum, iako neprocenjive biološke, ipak niže kalorijske vrednosti i stvara se u vrlo malim količinama. To nikako ne znači da bebi treba formula, naprotiv, potreba novorođenčeta i jesu češći, a manji obroci ( u uzrastu od nedelju dana bebin želudac je tek veličine golf loptice! ). Dakle, gubitak težine u prvim danima života pokazatelj je uspostavljanja funkcije bubrega i creva, tako da neonatologe može vrlo da se zabrine ako do ovog gubitka ne dođe.
Kada dođete kući, gubitak se može nastaviti još nekoliko dana, a zatim je očekivano da beba polako počne da dobija u težini, i da početni gubitak nadoknadi do petnaestog dana života. Lično nisam pobornik merenja deteta u kućnim uslovima, niti prečestog merenja ( nikako nekada savetovano merenje pre i posle podoja, zato što: dojene bebe ne uzimaju uvek iste količine mleka, one nekada imaju stolicu 10 puta dnevno, a nekada nemaju po 7 i više dana, nekada je stolica u toku obroka itd ). Ukoliko vam je beba već izgubila svojih 10%, i zabrinuti ste da ne izgubi još, možete odvesti bebu na prvi pregled u vaš dom zdravlja sa 15 dana, kada ćete bebu izmeriti ( ako je beba teška kao na rođenju ili teža – odlično! ), i istovremeno će je pregledati pedijatar, pa ćete dobiti pravi i kompletan uvid u trenutno stanje. Ono na šta treba obratiti pažnju je činjenica da se merenje obavlja na prvi put toj vagi, pa da su manja odstupanja moguća i očekivana.
Kako da znam da beba dovoljno sisa, ako je ne merim? Ovo pitanje mori novopečene roditelje, naročito ako mama isključivo doji, jer dojka nažalost nije providna i graduirana kao flašica. Ova dilema, srećom, retko se ponavlja kod drugog, trećeg i svakog sledećeg deteta. Ukratko, ukoliko je beba mirna najmanje sat i po vremena od početka prethodnog podoja, iako vrlo naporno, to je dovoljno u prvim danima života ( beba je nedovoljno snažna, kolostruma se stvara po malo, i češći podoji su normalni za taj period ). Nepravilan razmak između podoja je takođe očekivan. Najbitnije je pratiti da li beba redovno mokri – suve pelene pri presvlačenju novorođenčeta razlog su za sumnju u dovoljnost ishrane i raniji odlazak na merenje ( ukoliko niste sigurni da li je pelena suva, predlažem da beležite vreme kada menjate pelenu i izmerite nju na vagici, razlika u težini lako će vam dati odgovor ).
Poštovani, dečak je rođen sa 3200g, 52cm, u 37 nedelji trudnoće. Prvi mesec je napredovao 1150g, drugi 1000g, a treći svega 600g. Isključivo je dojen. Da li treba da se zabrinem i uvedem mu dohranu ili da se trudim češće da ga dojim? Inače u poslednje vreme duže spava noću (5- 6 sati). Da li treba da ga budim? Hvala Vam unapred! Srdačan pozdrav!
Ma kakva dohrana – beba FENOMENALNO NAPREDUJE!
To NIJE samo 600 g – to je sasvim ok! Bebin napredak se sagledava u prvih 5 do 6 meseci, kad treba da udvostruči porođajnu težinu, a Vaša beba ide baš tim putem.
Beba rodjena sa 3600 sad sa 6 meseci ima 9500 prva dva meseca sam je dojila ali sam morala da prestanem zbog terapije koju uzimam,hranim je ad hipp combiotik 2.. i poceli smo sa uvodjenjem nemlecne ishrane..da li je ovo previse kako regulisati kilazu bebe?
JESTE previše!
Prvi korak je da se ODMAH izbace noćni obroci (ako ih ima)!
Moja beba za nedelju dana puni 5 meseci. Rodjen je sa 4 kg, a sada ima 7,3 kg. Isključivo dojena beba. Dvoumim se da li da krenem sa uvodjenjem nemlečne ishrane ili li da sačekam još malo. On je vrlo aktivan, veseo, lepo sisa, ali se plašim da slabo napreduje. Šta vi mislite?
Do punih 6 meseci neka samo sisa
Moja beba je rodjena sa 3550gr. Sada je stara 8meseci i 3 nedelje ima 7800gr i 71cm.Aktivna je beba, ima tek dva zubića,donja koja su nedavno izbila.Dojena je beba, još uvek ima dva-tri podoja i dva nemlečna čvrsta obroka. U toku noći ima jedan obrok kada je potrebno u slučaju da se probudi i ne uspava se nakon nekog vremena a u planu je i da se taj noćni podoj izbaci.
U poslednja dva meseca kako je uveden prvi čvrsti obrok čini mi se da ne napreduje u istom kontinuitetu kao i do tada. Da li uvesti mlečnu formuli i koliko je ovo trenutno stanje zadovoljavajuće?
NE TREBA uvodozi formulu!
Neka sisa i polako sa se širi spekrat nemlečnih namirnica..beba Vam sasvim lepo napreduje.
Jel mislite da je malo? malo me brine, idemo mi redovno na kontrole i dokt kaze da je sve u redu ali mi znaci i vase misljenje…
Mislima da zaista NEMA razloga za brigu.