Foto: Freepik
Grami, centimetri…
Laički posmatrano, najbitniji pokazatelji napredovanja bebe iskazuju se upravo u ovim mernim jedinicama. Stručno su ovo takođe bitni pokazatelji, ali isključivo posmatrani u kontekstu celokupnog rasta i razvoja svakog deteta ponaosob, ne zanemarujući ni period pre rođenja, dok je beba u maminom stomaku. Obzirom da je taj, tzv. prenatalni period, vrlo specifičan, priču o njemu ostavićemo za neki drugi put i ovog puta ćemo se baviti bebama rođenim u terminu, nakon urednih trudnoća.
U trenutku rođenja prosečan dečak u Srbiji težak je 3626±410g i dugačak 51,4±1,6cm, a prosečna devojčica teška je 3474±360g i dugačka 50,7±1,6cm. Tako kaže statistika, a u ovim podacima snalaze se samo stručnjaci i roditelji koji već imaju decu čije se mere uklapaju negde u ovu gomilu cifara. Ko se baš i ne uklapa, ima problem, jer će, prirodno, zaključiti da sa njegovim detetom nešto nije u redu. Međutim, reč prosečan u ovom kontekstu nije sinonim za zdrav. To je samo presek stanja na rođenju, pri čemu se ne razmatraju brojni faktori koji utiču na rast, a pre svega nasledni činioci ( ukoliko su oba roditelja nižeg rasta i sitnije građe, prirodno je i da njihovo potomstvo bude sličnih karakteristika).
Jednostavan uvid u cifre, npr. težinu i dužinu na rođenju, nije dovoljan da bi se definisalo zdravstveno stanje bebe. Beba težine 2600g može biti „konstitucionalno sitna“ ( što bi značilo da je genetski sitno, zdravo novorođenče ) ili „hipotrofična“ ( novorođenče koje usled nekih faktora u trudnoći ( visok pritisak majke, pušenje, težak oblik šećerne bolesti kod majke… ) ili prevremenog rođenja nije dostiglo svoju optimalnu težinu ). Ni težina bebe veća od proseka nije uvek dobra, pa je tako jedna beba „krupna“, a druga može biti „hipertrofična“ ( najčešće kod beba majki sa šećernom bolesti u trudnoći; beba deluje otečeno, i često joj je potrebno više vremena i pomoć lekara i pedijatrijskih sestara da se prilagodi vanmateričnim uslovima ).
Prvi mesec
Najduži i za roditelje često najstresniji mesec po mnogo čemu je specifičan. Beba najčešće još u porodilištu izgubi na težini, zbog eliminacije viška tečnosti i evakuacije stolice s jedne, i malog unosa s druge strane. Gubitak i do 10% telesne mase je očekivan i normalan. Ovo se naročito odnosi na bebe rođene u tzv. baby friendly porodilištima, koje su isključivo dojene, jer je prvo mleko, tj. kolostrum, iako neprocenjive biološke, ipak niže kalorijske vrednosti i stvara se u vrlo malim količinama. To nikako ne znači da bebi treba formula, naprotiv, potreba novorođenčeta i jesu češći, a manji obroci ( u uzrastu od nedelju dana bebin želudac je tek veličine golf loptice! ). Dakle, gubitak težine u prvim danima života pokazatelj je uspostavljanja funkcije bubrega i creva, tako da neonatologe može vrlo da se zabrine ako do ovog gubitka ne dođe.
Kada dođete kući, gubitak se može nastaviti još nekoliko dana, a zatim je očekivano da beba polako počne da dobija u težini, i da početni gubitak nadoknadi do petnaestog dana života. Lično nisam pobornik merenja deteta u kućnim uslovima, niti prečestog merenja ( nikako nekada savetovano merenje pre i posle podoja, zato što: dojene bebe ne uzimaju uvek iste količine mleka, one nekada imaju stolicu 10 puta dnevno, a nekada nemaju po 7 i više dana, nekada je stolica u toku obroka itd ). Ukoliko vam je beba već izgubila svojih 10%, i zabrinuti ste da ne izgubi još, možete odvesti bebu na prvi pregled u vaš dom zdravlja sa 15 dana, kada ćete bebu izmeriti ( ako je beba teška kao na rođenju ili teža – odlično! ), i istovremeno će je pregledati pedijatar, pa ćete dobiti pravi i kompletan uvid u trenutno stanje. Ono na šta treba obratiti pažnju je činjenica da se merenje obavlja na prvi put toj vagi, pa da su manja odstupanja moguća i očekivana.
Kako da znam da beba dovoljno sisa, ako je ne merim? Ovo pitanje mori novopečene roditelje, naročito ako mama isključivo doji, jer dojka nažalost nije providna i graduirana kao flašica. Ova dilema, srećom, retko se ponavlja kod drugog, trećeg i svakog sledećeg deteta. Ukratko, ukoliko je beba mirna najmanje sat i po vremena od početka prethodnog podoja, iako vrlo naporno, to je dovoljno u prvim danima života ( beba je nedovoljno snažna, kolostruma se stvara po malo, i češći podoji su normalni za taj period ). Nepravilan razmak između podoja je takođe očekivan. Najbitnije je pratiti da li beba redovno mokri – suve pelene pri presvlačenju novorođenčeta razlog su za sumnju u dovoljnost ishrane i raniji odlazak na merenje ( ukoliko niste sigurni da li je pelena suva, predlažem da beležite vreme kada menjate pelenu i izmerite nju na vagici, razlika u težini lako će vam dati odgovor ).
djevojcica rodjena 3400 50 cm sad sa 7 mjeseci 7 dana ima 8200 duga 72 dali je to dovoljno
Sasvim ok
Postovani,
beba rodjena sa 3330g i 49cm,dojena,prvi mesec lepo napreduje +1150g,a onda nas porodicno “uhvati” virus,te sledeca kontrola merenja biva sa 3meseca 5430g i 62cm.
Brine me sto je za 2 mes beba dobila samo 1200g(a opet svesna da je od rodjenja porastao 13cm).
Doji vrlo kratko,oko 5min a max 10min(pocne da se smeje,guce,i ne zeli vise),dojim na zahtev a ne strogo sa razmakom 3h.Pokusala sam i da izdojim mleko pa posle podoja dam na flasicu,u 8/10 nudjenja nije zeleo da popije.
Ima li razloga za brigu?
NEMA razloga za brigu!
Sve je to ok…beba treba da duplira porođajnu težinu sa 5 do 6 meseci, dakle IMA vremena.
Postovani,
Beba ima 3,5 mjeseca.
Po preporuci pedijatra receno je da od 4 meseca dajemo kasice i sokice i polako krenemo sa nemlecnom dohranom. Koje su smernice da se to uvodi? Ja bih ipak sacekala 6 meseci, smatram da zeludac nije spreman za to.
Zbog problema sa dojenjem(na moju veliku zalost) od mesec dana koristimo formulu.
Beba rodjena sa 3050g 52cm, u terminu,10/10.
1.kontrola 3650g
2. (Formula) 4880
3. (Formula) kucno merenje 5300,(kontrola za 15dana).
Beba je od 20og dana dizala i cvrsto drzala glavu, sa mesec je pocela da guce, a ima vec mjesec dana kako slini i gura rucice u usta(jesu to zubici?). Jako je zivahna, vesela. Dobila je pohvalu od pedijatra jer od mesec je pocela da prati sve pogledom i da dohvati igracku iznad kreveca, a i kontroli se tako pokazalo.
Ima 1-2 nocna obroka a soava lepo i nocu i danju. Place samo ako bas ogladni i ako joj se spava.
Hvalaaa na odgovoru. Nadam se da sam sve napisala.
Beba Vam sjajni napreduje pa NEMA potrebenda se žuri sa nemlečnom hranom.
Hvala Vam mnogo na odgovoru. Pozdrav
Poštovani,
Beba rođena 3.500g, 52 duga. Izašla iz porodilišta sa 3.300g. Napredovala je u početku odlično, pa sve manje:
1.mesec – 1.200g
2.mesec – 1.000g
3. – 500g
4. – 500g
5. – 180g
Sve vreme je samo dojena, poslednji mesec je bila prehlađena, povraćala šlajm i izbacivala ga kroz stolicu. Od prehlade je prošlo dve nedelje i od tad do sad je dobila samo 60g. Sad ima 6.810g i 68cm, za nedelju dana će imati punih 6 meseci.
Beba je veoma živahna, guče, smeje se glasno, radoznala, igra se sa igrčkama već uveliko… Reaguje na lica, glasove, lepo spava…
Brine me slabo dobijanje na kilaži. Počeli smo da uvodimo kašice pre desetak dana, jede po malo. Nije oduševljena. Stolice od prehlade do sad se nisu vratile u raniji izgled ‘senfa’, i dalje su ređe, ali nisu tako učestale, desi se neki dan i da nema stolicu.
Doktor nam savetuje uvođenje kravljeg mleka što mi se ne dopada kao ideja… Ne bih da mi se smanji laktacija, mleka imam dosta, refleks otpuštanja mleka osetim skoro svaki podoj. Da li je dovoljno samo kašice da uvedem uz podoje?
Hvala unapred!
Mislim da, u ovoj situaciji, ima smisla da se polako krene sa nemlečnom ishranom.
Postovana,
beba je rodjena sa 2550 gr i 53 cm u 38-oj nedelji. IUGR, potpuno zdrava beba. Lepo je napredovala prvih 3 meseca. Ovo poslednje merenje me brine. Ni gram u 4-om mesecu. Iskljucivo dojena i to samo hoce jednu dojku u toku podoja, kad ponudim drugu nema sanse. Vrlo retko prihvati. Mleka ima. Ne korisri lažu. Ovako je vesela i ne place skoro uopste. Nocu sisa 2x. Stolica redovna 1x dnevno, senf boje, a upisane pelene ima 3-4 i to nisu tako teske kao pre. Sta predlazete? Mialila sam da je samo dojim do 6-og mesec, ali kako strari stoje mozda bi bolje napredovala da uvedem nemlecnu hranu. Sta predlazete? Hvala puno..pozdrav
29.10. 2550 gr
05.11.2650 gr
05.12.3700 gr
24.12.4100 gr
16.01.4750 gr
30.01.5000 gr
27.02.5000 gr
Dojim na zahtev,kada ona zeli. Na 2h-3h… i to po 5-10 min. Ne zeli duze.
Jvala
Mislim da, u ovoj situaciji, ima smisla da se polako krene sa nemlečnom ishranom.