Šta mame i tate mogu sami da urade:
- Borba protiv povišene temperature
Antipiretici (lekovi koji obaraju temperaturu) su i analgetici – dakle, smanjuju bol, pa će detetu biti dvojako lakše.
• Paracetamol (Febircet) je dobar izbor, a može da se daje kao sirup. Kod dece koja povraćaju ili, jednostavno, neće da progutaju lek – treba stavljati supozitorije (čepiće). Oni su odlična alternativa i kod mališana koji ne provraćaju, jer „dobar stomak“ treba čuvati za preko potreban unos tečnosti.
• Ibuprofen je lek koji je takođe veoma efikasan. Neka deca bolje reaguju na jedan, a neka na drugi antipiretik. Prvih dana bolesti, temperatura svima teško „pada“, pa je efikasno kombinovati oba leka – naravno, nakon konsultacije sa lekarom. Antipiretici se daju u skladu sa dozama koje preporuči pedijatar, i to u intervalu koji ne sme da bude manji od četiri sata.
Pored lekova, dobro je i tuširanje mlakom vodom.
- „Servis“ nosića
Treba koristiti fiziološki rastvor, ali ne treba bežati ni od kapi za nos (Efedrin za manju decu, a Olynth, Adrianol T, Operil P… za veću), koje bezbedno mogu da se koriste tri do četiri dana (poštujući preporučene doze).
- Važno je da se unosi što više tečnosti
Dete ne sme da dehidrira, zato je važno poštovati princip: često po malo, naročito kod dece koja povraćaju. I mališani koji ne povraćaju, treba stalno da se nude da piju (nekada i teraju), jer zbog lošeg apetita i mučnine neće sami da traže. Voda (naravno, negazirana), kao i ohlađeni (nikako ledeni), blagi čajevi (ne jaki – ruski, indijski i slično) i negazirani sokovi (breskva, kajsija…) su idealni napici. Treba izbegavati kisele napitke (jake limunade) i gazirane sokove jer mogu da provociraju povraćanje.
- Borba protiv kašlja
Terapija antitusicima se sprovodi kada se deca „razdiru“ kašljući, i kada im se zato poremeti san. To su lekovi „smirivači“ kašlja – koji ne leče uzrok kašlja, već „guše“ nadražajni kašalj. Postoje i brojni preparati na biljnoj bazi koji mogu da pomognu.
- A lekovi protiv virusa?
Treba znati da postoje lekovi protiv virusa gripa1
To nisu klasični antibiotici, već „antivirotici“ – koji mogu značajno da smanje težinu bolesti i skrate tok gripa, ali i da smanje verovatnoću nastanka komplikacija. Takav je Tamiflu (oseltamivir) Terapija je efikasna ako se započne na vreme – što pre! Pravilo je da se pre terapije potvrdi dijagnoza „brzim“ testovima, koji se obave za 15-tak minuta. Nažalost, ovi testovi uglavnom nisu dostupni kod nas.
- Kada dete posle preležanog gripa može da se vrati uobičajenim fizičkim aktivnostima?
Grip traži potpun oporavak!
Bar dve nedelje od poslednjeg dana povišene temperature, dete ne sme da se izlaže intenzivnim fizičkim naporima. Ovo je veoma važno za decu koja se bave takmičarskim sportom. Ona se, već nekoliko dana posle preležanog gripa, osećaju dobro i želela bi da nastave sa treninzima „punom parom“. To ne dolazi u obzir! Kada prođe dve nedelje poštede, treba postepeno povećavati nivo opterećenja dok se dete ne vrati u formu.
- Može li grip da se spreči?
Pravi način je vakcinacija!
Vakcina protiv gripa je bezbedna (osim za alegične na jaje), savremena i dostupna. Jednostavno se „daje“. Uz minimalnu neprijatnost, dete se efikasno štiti od gripa. Postoje vakcine protiv gripa koje se daju „na nos“, što je prirodniji i bezbolan način imunizacije (imitira se prirodni put dobijanja gripa). Nažalost, te vakcine još nema kod nas.
U svetu se vodi kampanja da se što više ljudi (i dece) vakciniše. Svetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje vakcinaciju sve dece starije od šest meseci! Stari koncept, da se vakcinišu samo rizične grupe, napušten je – svi smo u rizičnim grupama. Virus gripa ne bira, a svako ko ga jednom „zaradi“, zna kako je mala neprijatnost primiti „bocu“, u odnosu na gripozno mučenje.
Postovani, sin od 7 godina vec 5 dana ima temperaturu koja ide do 39,5C, dajem mu Brufen i Imuni sa CINKOM za imunitet, kad mu spadne temperatura jede normalno igra se, temperatura se javlja na svakih 5,6 sati. Iskasljava dosta sekreta, iz nosa izduvava zut gust sekret. I cerka od 3g je dobila temperaturu ona je 2 dana imala visoku 39,5C ali brzo prosla i oporavila se, sinu nikako da prodje. Da li nas je uhvatio taj vurus GRIPA i koliko ce jos da traje?Hvala
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Cerka od 2,5 god ima grip,nema apetit,bas slabo jede,pije Ospamox,Prospan,i paracetamol po potrebi.Zanima me,i ako nema temperaturu vec ceo dan piski samo 2 puta dnevno,kad ustane i uvece,da li je to normalno?
Sve je to očekivano za grip.
Grip je VIRUSNA bolest, a tu antibiotik NE pomaže.
Grlo joj je bilo jako crveno i jedan krajnik otecen,mozda od kaslja,nisam sigurna.Vec joj je malo bolje,pocela je da jede.Hvala na odgovoru.
Postovana,
„Pravilo je da se pre terapije potvrdi dijagnoza “brzim” testovima, koji se obave za 15-tak minuta. Nažalost, ovi testovi uglavnom nisu dostupni kod nas.“
Da li postoji privatna ustanova gde je ovo moguce odraditi?
„Postoje vakcine protiv gripa koje se daju “na nos”“
Da li je ovo moguce nabaviti kod nas u privatnim ustanovama?
Hvala
Veće privatne laboratorije rade brzo određivanje prisustva virusa gripa u grlu, a vakcine nema u ovom delu Evrope.
Vi ste mi bas pomogli da uradim svoj domaci zadatak. Hvala.