Najčešće se javlja kod odojčadi i dece, sa učestalošću od oko 1 na 500 živorođene dece, mada se može javiti i kod odraslih, najčešće zbog tumora mozga, nakon trauma glave, zapaljenja moždanica…
Malo anatomije…
Ljudski mozak sastoji se od velikog mozga, moždanog stabla i malog mozga. Veliki mozak ispunjava najveći deo lobanjske duplje i nadvija se nad moždanim stablom kao krošnja. Na moždano stablo nastavlja se kičmena moždina smeštena u kanalu kičmenog stuba. Mali mozak nalazi se iza moždanog stabla, a ispod velikog mozga, u potiljačnom delu lobanjske duplje. U moždanom tkivu krije se sistem „šupljina“, tj. moždanih komora. Ima ih četiri i međusobno su povezane sistemom kanala i otvora. Moždane komore su mesta gde nastaje najveći deo cerebrospinalne tečnosti, koja zatim kroz pomenute kanale i otvore cirkuliše od najvećih, tzv. bočnih komora, u velikom mozgu, kroz treću i četvrtu komoru, a zatim „napušta“ unutrašnjost moždanog tkiva i „izlazi“ u prostor između površine mozga i njegovog omotača. Ovaj prostor naziva se subarahnoidalni prostor, prostire se oko mozga i kičmene moždine i ispunjen je likvorom. U njega su uronjeni „prstoliki“ izraštaji krvnih sudova ( vena ) koji apsorbuju „višak“ likvora, održavajući njegovu količinu stalnom.
Uloga cerebrospinalne tečnosti
Zahvaljujući prisustvu likvora, mozak „pluta“ u lobanjskoj duplji, umesto da se po njoj slobodno premešta pod uticajem gravitacije ( što bi bilo prilično rizično za organ od takvog značaja ). Cerebrospinalna tečnost štiti osetljivo moždano tkivo od dejstva mehaničke sile, ublažavajući je, u njoj se nalaze brojni hormoni i hranljive materije, uklanjaju se štetni proizvodi metabolizma…
Zašto nastaje hidrocefalus?
Stvaranje i resorpcija likvora su procesi koji su normalno u dinamičkoj ravnoteži, čime se ukupna količina održava na relativno konstantnom nivou. Do povećanja količine cerebrospinalne tečnosti najčešće dolazi zbog poremećene cirkulacije i apsorpcije, a znatno ređe zbog povećanog stvaranja likvora. Krajnji rezultat je povećanje zapremine tečnosti u zatvorenoj lobanjskoj duplji, što može dovesti do oštećenja moždanog tkiva zbog direktnog pritiska prepunjenih moždanih šupljina, kao i zbog otežane i neadekvatne cirkulacije krvi ( i krvni sudovi su izloženi povećanom pritisku, tj. pritisnuti! ).
U zavisnosti od toga da li je osnovni poremećaj u cirkulisanju likvora ili u njegovoj apsorpciji, hidrocefalus se deli na dva osnovna tipa:
1. opstruktivni ili nekomunikantni – kod ovog tipa hidrocefalusa postoji prepreka u toku likvora kroz moždane komore; može nastati zbog suženja kanala koji povezuje treću i četvrtu moždanu komoru, u sklopu nekih naslednih oboljenja i urođenih anatomskih anomalija ( Arnold Chiari malformacija, Dandy Walkerov sindrom itd ), kao posledica meningitisa u novorođenačkom periodu, krvarenja u predelu moždanih komora ( čemu su prevremeno rođene bebe sklone ), nakon nekih infekcija u toku trudnoće…
2. neopstruktivni ili komunikantni – „prstoliki izraštaji“ vena su „zapušeni“, pa ne mogu da apsorbuju likvor; često je prouzrokovan krvarenjem u moždane komore i subarahnoidalni prostor kod prevremeno rođene dece, bakterijskim meningitisom ( tuberkuloznim ili pneumokoknim ), nekim infekcijama u toku trudnoće…
Ja imam qerku godinu i osam meseci vec skoro dva meseca lezi u bolnicu na intezivnu negu od febrilnosti napada pojavilase hidrocefalusa i uredjan je vp sant i jos je u bolnicu oqeli da ima leqenje za nju odg
Zaista je nemoguća procena bez pregleda i praćenja deteta. Sve detalje morate razmotriti sa lekarima koji leče i prate Vaše dete.
pozdrav svima sviđa mi se što sam pronašla ovaj sajt mom sinu od 4 godine ustanovljeno je pre 2 meseca da ima parcijalne epilepticke napade u terapiju mu je ukljucen tegretol.tada je rađen CT endokrinijuma gde je viđena naglašena 4 komora i velika cisterna ostali nalazi su uredni a ja ne razumem ovaj CT i sta znaci ova cisterna i kakve posledice dete moze da ima i kako se to leci
To naprosto mora da vidi i proceni neurolog koji leči Vaše dete…sve drugo je nagađanje.
Postovani,
Beba od 7 meseci mi ima asimetricnu glavu i lice,sto je primeceno vec sa mesec i po dana.Cinjenica je da je jedna strana aktivnija,vise je spavala na jednoj strani.Dobili smo uput za uzv CNS-a I odradili ga kad je beba imala 3 I po meseca.Nalaz je uredan-komorni sistem simetrican,urednog oblika i dimenzija,bez znakova dilatacije.Mozdani parenhim uredne ehogenosti,pleksusi b.o.Uput za fizijatra smo dobili pre mesec dana i odveli ga juce-dakle sa 7 meseci.U izvestaju fizijatra stoji:beba ima asimetriju lica desno uz pun obim pokreta u vratu,ima izrazene ceone tubere,bocni oslonac Levi moguc do sake-desno otezan,rotacija do boka,u polozaju na stomaku oslonac na laktove,spontana motorika oskudnija za kalendarski uzrast,tonus u celosti nizi.
Zanima me da li je moguce da beba ima ovaj poremecaj iako je nalaz na uzv CNS-a bio u potpunosti uredan?
Bez pregleda bebe se naprosto ne može napraviti procena ove situacije.
Izvinite jedno pitanje ako moze,dali postoji mogucnost da se izleci ,,Urodjeni,nerazvijani mali mozak,,kod bebe starosti od mesec dana
Bez pregleda i praćenja bebe i uvida u učinjena ispitivanja se NE može davati bilo kakva prognoza.
Poštovani, u 20 tj trudnoće kod jedne bebe je uvećana možda komora 12mm..nakon dvije sedmice se povećalo na 15mm..Doktor mi ne daje neke nade da ce beba preživjeti do poroda… Zanima me koje su posljedice ako uvecanje ostane ovako? Mogu li se mozdane komore smanjiti do kraja trudnoće? Druga beba nema uvecanja… Radila sam torch, test na sindrome, i sve je uredno..
Ovu situaciju može proceniti samo ginekolog koji prati trudnoću…