Najčešće se javlja kod odojčadi i dece, sa učestalošću od oko 1 na 500 živorođene dece, mada se može javiti i kod odraslih, najčešće zbog tumora mozga, nakon trauma glave, zapaljenja moždanica…
Malo anatomije…
Ljudski mozak sastoji se od velikog mozga, moždanog stabla i malog mozga. Veliki mozak ispunjava najveći deo lobanjske duplje i nadvija se nad moždanim stablom kao krošnja. Na moždano stablo nastavlja se kičmena moždina smeštena u kanalu kičmenog stuba. Mali mozak nalazi se iza moždanog stabla, a ispod velikog mozga, u potiljačnom delu lobanjske duplje. U moždanom tkivu krije se sistem „šupljina“, tj. moždanih komora. Ima ih četiri i međusobno su povezane sistemom kanala i otvora. Moždane komore su mesta gde nastaje najveći deo cerebrospinalne tečnosti, koja zatim kroz pomenute kanale i otvore cirkuliše od najvećih, tzv. bočnih komora, u velikom mozgu, kroz treću i četvrtu komoru, a zatim „napušta“ unutrašnjost moždanog tkiva i „izlazi“ u prostor između površine mozga i njegovog omotača. Ovaj prostor naziva se subarahnoidalni prostor, prostire se oko mozga i kičmene moždine i ispunjen je likvorom. U njega su uronjeni „prstoliki“ izraštaji krvnih sudova ( vena ) koji apsorbuju „višak“ likvora, održavajući njegovu količinu stalnom.
Uloga cerebrospinalne tečnosti
Zahvaljujući prisustvu likvora, mozak „pluta“ u lobanjskoj duplji, umesto da se po njoj slobodno premešta pod uticajem gravitacije ( što bi bilo prilično rizično za organ od takvog značaja ). Cerebrospinalna tečnost štiti osetljivo moždano tkivo od dejstva mehaničke sile, ublažavajući je, u njoj se nalaze brojni hormoni i hranljive materije, uklanjaju se štetni proizvodi metabolizma…
Zašto nastaje hidrocefalus?
Stvaranje i resorpcija likvora su procesi koji su normalno u dinamičkoj ravnoteži, čime se ukupna količina održava na relativno konstantnom nivou. Do povećanja količine cerebrospinalne tečnosti najčešće dolazi zbog poremećene cirkulacije i apsorpcije, a znatno ređe zbog povećanog stvaranja likvora. Krajnji rezultat je povećanje zapremine tečnosti u zatvorenoj lobanjskoj duplji, što može dovesti do oštećenja moždanog tkiva zbog direktnog pritiska prepunjenih moždanih šupljina, kao i zbog otežane i neadekvatne cirkulacije krvi ( i krvni sudovi su izloženi povećanom pritisku, tj. pritisnuti! ).
U zavisnosti od toga da li je osnovni poremećaj u cirkulisanju likvora ili u njegovoj apsorpciji, hidrocefalus se deli na dva osnovna tipa:
1. opstruktivni ili nekomunikantni – kod ovog tipa hidrocefalusa postoji prepreka u toku likvora kroz moždane komore; može nastati zbog suženja kanala koji povezuje treću i četvrtu moždanu komoru, u sklopu nekih naslednih oboljenja i urođenih anatomskih anomalija ( Arnold Chiari malformacija, Dandy Walkerov sindrom itd ), kao posledica meningitisa u novorođenačkom periodu, krvarenja u predelu moždanih komora ( čemu su prevremeno rođene bebe sklone ), nakon nekih infekcija u toku trudnoće…
2. neopstruktivni ili komunikantni – „prstoliki izraštaji“ vena su „zapušeni“, pa ne mogu da apsorbuju likvor; često je prouzrokovan krvarenjem u moždane komore i subarahnoidalni prostor kod prevremeno rođene dece, bakterijskim meningitisom ( tuberkuloznim ili pneumokoknim ), nekim infekcijama u toku trudnoće…
Postovani,imam bebu od 2,5 meseca. Nazad na glavici tj iza oba uha ima dva cvorica koja se pomeraju,isto ima i na vratu. Odvela sam je lekaru da primi vakcinu ,ali su nam rekli da prvo izvadimo krvnu sliku zbog tih cvorica. Trombociti su joj 464,K- MCHC 362, K_MID 0,4 .Da li mi mozete nesto vise reci. Bila bih vam zahvalna. Doktorka nam je zakazala tek u sredu pa sam kao na iglama. Hvala
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovani.na predelu vrata imam nesto kao cvor koji se kad ga pritisnem pomera mnogo sam zabrinuta lekari su mi rekli da je strasno samo ako boli tokom pritiskanja ali mene ne boli mozete li mi reci da li je opasno ili nije.hvala.
Potpuno BEZAZLEN limfni cvoric koji se tu NORMALNO nalazi. NEMA razloga za brigu
Postovani.Imam pitanje,mozda mu nije mjesto ovdje,nisam znala gdje da postavim.Naime,izmedju guze novorodjenceta,na samom vrhu ima mala rupica,u njoj male crne dlacice.Niko od pedijatara u bolnice nakon poroda,nije je spominjao.Na otpusnom pismu iz bolnice se takodje ne spominje.Mi kod kuce smo to primjetili.Na redovnoj kontroli ped.nam.je rekao samo da bi beba mogla imati problema sa mokracim infekcijama i da navedenu rupicu neko moze imati na bradi,a beba eto ima na guzi i da bi se rupica trebala snimiti,ali to nema kod nas.I to je to.Ima li veze sa spidom bifidom,ima li posledica ?Jako sam zabrinuta.Hvala unaprijed na odg.
Bez pregleda nema precizne.procene, ali mislim da.ovo zaista NIJE razlog za brigu!
Mojoj bebi je u 15. nedjelji trudnoce ustanovljen hidrocefalus I prosirene mozdane komore. Na konzilijum su rekli da je u pitanju ostecenje velikog mozga . Da li postoji operacija koja moze da omoguci koliko toliko normalan zivot djetetu, kao sto je ugradnja santa nakon rodjenja. Molim Vas ako je neko imao slicno iskustvo da nam odgovori na mejl prvolik67@gmail.com
Postovani, imam jedno pitanje, kojem mozda nije mjesto ovdje al ne znam gdje bih ga smjetila. Naime, moj sin od 2.5 godine iznad oba uveta ima izrazenu kost, dakle, dok gledate vidite blaga uvecanja iznad usiju sa obje strane. Doktor kaze da osjeca da su to kosti i da nema razloga za brigu ali isto je i sama djelovala zacudjeno. Mogu Vam poslati sliku ukoliko ne mozete bez toga da steknete utisak o cemu se radi. Molim za misljenje da li je to u redu?
Bez pregleda (slika NE pomaže) se to ne može proceniti, ali je skoro sigurno to ok.