Najčešće se javlja kod odojčadi i dece, sa učestalošću od oko 1 na 500 živorođene dece, mada se može javiti i kod odraslih, najčešće zbog tumora mozga, nakon trauma glave, zapaljenja moždanica…
Malo anatomije…
Ljudski mozak sastoji se od velikog mozga, moždanog stabla i malog mozga. Veliki mozak ispunjava najveći deo lobanjske duplje i nadvija se nad moždanim stablom kao krošnja. Na moždano stablo nastavlja se kičmena moždina smeštena u kanalu kičmenog stuba. Mali mozak nalazi se iza moždanog stabla, a ispod velikog mozga, u potiljačnom delu lobanjske duplje. U moždanom tkivu krije se sistem „šupljina“, tj. moždanih komora. Ima ih četiri i međusobno su povezane sistemom kanala i otvora. Moždane komore su mesta gde nastaje najveći deo cerebrospinalne tečnosti, koja zatim kroz pomenute kanale i otvore cirkuliše od najvećih, tzv. bočnih komora, u velikom mozgu, kroz treću i četvrtu komoru, a zatim „napušta“ unutrašnjost moždanog tkiva i „izlazi“ u prostor između površine mozga i njegovog omotača. Ovaj prostor naziva se subarahnoidalni prostor, prostire se oko mozga i kičmene moždine i ispunjen je likvorom. U njega su uronjeni „prstoliki“ izraštaji krvnih sudova ( vena ) koji apsorbuju „višak“ likvora, održavajući njegovu količinu stalnom.
Uloga cerebrospinalne tečnosti
Zahvaljujući prisustvu likvora, mozak „pluta“ u lobanjskoj duplji, umesto da se po njoj slobodno premešta pod uticajem gravitacije ( što bi bilo prilično rizično za organ od takvog značaja ). Cerebrospinalna tečnost štiti osetljivo moždano tkivo od dejstva mehaničke sile, ublažavajući je, u njoj se nalaze brojni hormoni i hranljive materije, uklanjaju se štetni proizvodi metabolizma…
Zašto nastaje hidrocefalus?
Stvaranje i resorpcija likvora su procesi koji su normalno u dinamičkoj ravnoteži, čime se ukupna količina održava na relativno konstantnom nivou. Do povećanja količine cerebrospinalne tečnosti najčešće dolazi zbog poremećene cirkulacije i apsorpcije, a znatno ređe zbog povećanog stvaranja likvora. Krajnji rezultat je povećanje zapremine tečnosti u zatvorenoj lobanjskoj duplji, što može dovesti do oštećenja moždanog tkiva zbog direktnog pritiska prepunjenih moždanih šupljina, kao i zbog otežane i neadekvatne cirkulacije krvi ( i krvni sudovi su izloženi povećanom pritisku, tj. pritisnuti! ).
U zavisnosti od toga da li je osnovni poremećaj u cirkulisanju likvora ili u njegovoj apsorpciji, hidrocefalus se deli na dva osnovna tipa:
1. opstruktivni ili nekomunikantni – kod ovog tipa hidrocefalusa postoji prepreka u toku likvora kroz moždane komore; može nastati zbog suženja kanala koji povezuje treću i četvrtu moždanu komoru, u sklopu nekih naslednih oboljenja i urođenih anatomskih anomalija ( Arnold Chiari malformacija, Dandy Walkerov sindrom itd ), kao posledica meningitisa u novorođenačkom periodu, krvarenja u predelu moždanih komora ( čemu su prevremeno rođene bebe sklone ), nakon nekih infekcija u toku trudnoće…
2. neopstruktivni ili komunikantni – „prstoliki izraštaji“ vena su „zapušeni“, pa ne mogu da apsorbuju likvor; često je prouzrokovan krvarenjem u moždane komore i subarahnoidalni prostor kod prevremeno rođene dece, bakterijskim meningitisom ( tuberkuloznim ili pneumokoknim ), nekim infekcijama u toku trudnoće…
Postovanje! Molim za misljenje. Devojcica ima dve godine. Rodjena u osmom mesecu,ustanovljen hidrocefalus. To se prati i u granicama je normale,miruje. Dr su nam rekli da ne bi trebalo da se poveca,jer se do sada nije povecalo,od terapije koristi samo beviplex. Da li hidrocefalus moze vremenom sam da se povuce i nestane? Hvala unapred!
Ovo se naprosto NE može predvideti bez pregleda i praćenja deteta.
Ipak, jedno je jasno na osnovu ovoga što ste naveli – mesta za optimizam ima!
Postovani,
Recite mi koliko je opasno ako se jos u trudnoci koja je i par dana presla termin za porodjaj ultrazvukom ustanovi da beba ima hidrocefalus?
Da li ishod moze biti fatalan i koliko se cesto desava da bude takav ishod? Hidrocefalus je ustanovljen tek u tom periodu, a ranije nije bilo price o tome.
Mozete mi reci sve bez ustrucavanja, jer se ne radi o mene, a i desilo se davno. Samo me zanima vase strucno misljenje.
Prava procena je moguća tek kad se beba rodi!
Sve ostalo je neprihvatljivo nagađanje.
Hvala Vam na odgovoru.
Desilo se to da je beba umrla odmah nakon porodjaja. Tj, zivela je kratko. U pitanju su minuti. Radjen je carski rez.
Pitala sam to, zato sto se mnoge stvari ne poklapaju i ima mnogo nelogicnosti u tom slucaju. Zato sam htela da znam da li je moguce da beba umre odmah.
Imam pitanje mom sinu su na skeneru nasli moguc manjak mozdanog tkiva,ali treba da radimo i magnetnu rezonancu pa cemo dalje videti.Molim vas recite mi da li se to moze regulisati?Hvala
Bez nalaza MR mozga i pregleda deteta je naprosto nemoguće napraviti procenu.
Dobar dan imam pitanje
pre 4 godina moj brat je imao ovu bolest vodu u glavi i od toga je dobio prvi napad i psoledni napad epilepsije,posle toga operisali su ga i evo skoro 4 godine nema nikakv napad i td…
pa da vas pitam dali moze da mu se to vrati ili da negovo dete ima takvu bolest ?
hvala unapred Pozzz
NEMOGUĆE je napraviti procenu bez pregleda i praćenja pacijenta.
postovanje,imam djevojcicu od 3 mjeseca rodjena je sa 2.920 a sad ima 6.620 onim glave joj je 41,posto je rodjena u 35 nedjelji idemo na uz mozga,doktorica kaze da je sve u granicama normale jedino je FIH 7mm,sta to znaci koliko je opasno,ima li razloga za brigu? kontrola nam je za 3 mjeseca
NIŠTA ne ukazuje da Vaša beba ima bilo kakav problem – NAPROTIV!
hvala vam puno na ogovoru,brinem se zbog toga sto joj je fontanela uvucena kada je u uspravnom polozaju i na glavi joj se vidi blago ispupcenje gdje srastaju kosti neznam kako da objasnim kao da su se kosti spojile i tu na savovima kao linije vidljive,ne znam je i to normalno posto i nema bas kose pa je to jos vidljivije,doktori kazu da je ok ali ja se opet brinem,bas mi skrece paznju kad god je pogledam,hvala vam puno jos jednom i izvinite na dugom postu 🙂