Najčešće se javlja kod odojčadi i dece, sa učestalošću od oko 1 na 500 živorođene dece, mada se može javiti i kod odraslih, najčešće zbog tumora mozga, nakon trauma glave, zapaljenja moždanica…
Malo anatomije…
Ljudski mozak sastoji se od velikog mozga, moždanog stabla i malog mozga. Veliki mozak ispunjava najveći deo lobanjske duplje i nadvija se nad moždanim stablom kao krošnja. Na moždano stablo nastavlja se kičmena moždina smeštena u kanalu kičmenog stuba. Mali mozak nalazi se iza moždanog stabla, a ispod velikog mozga, u potiljačnom delu lobanjske duplje. U moždanom tkivu krije se sistem „šupljina“, tj. moždanih komora. Ima ih četiri i međusobno su povezane sistemom kanala i otvora. Moždane komore su mesta gde nastaje najveći deo cerebrospinalne tečnosti, koja zatim kroz pomenute kanale i otvore cirkuliše od najvećih, tzv. bočnih komora, u velikom mozgu, kroz treću i četvrtu komoru, a zatim „napušta“ unutrašnjost moždanog tkiva i „izlazi“ u prostor između površine mozga i njegovog omotača. Ovaj prostor naziva se subarahnoidalni prostor, prostire se oko mozga i kičmene moždine i ispunjen je likvorom. U njega su uronjeni „prstoliki“ izraštaji krvnih sudova ( vena ) koji apsorbuju „višak“ likvora, održavajući njegovu količinu stalnom.
Uloga cerebrospinalne tečnosti
Zahvaljujući prisustvu likvora, mozak „pluta“ u lobanjskoj duplji, umesto da se po njoj slobodno premešta pod uticajem gravitacije ( što bi bilo prilično rizično za organ od takvog značaja ). Cerebrospinalna tečnost štiti osetljivo moždano tkivo od dejstva mehaničke sile, ublažavajući je, u njoj se nalaze brojni hormoni i hranljive materije, uklanjaju se štetni proizvodi metabolizma…
Zašto nastaje hidrocefalus?
Stvaranje i resorpcija likvora su procesi koji su normalno u dinamičkoj ravnoteži, čime se ukupna količina održava na relativno konstantnom nivou. Do povećanja količine cerebrospinalne tečnosti najčešće dolazi zbog poremećene cirkulacije i apsorpcije, a znatno ređe zbog povećanog stvaranja likvora. Krajnji rezultat je povećanje zapremine tečnosti u zatvorenoj lobanjskoj duplji, što može dovesti do oštećenja moždanog tkiva zbog direktnog pritiska prepunjenih moždanih šupljina, kao i zbog otežane i neadekvatne cirkulacije krvi ( i krvni sudovi su izloženi povećanom pritisku, tj. pritisnuti! ).
U zavisnosti od toga da li je osnovni poremećaj u cirkulisanju likvora ili u njegovoj apsorpciji, hidrocefalus se deli na dva osnovna tipa:
1. opstruktivni ili nekomunikantni – kod ovog tipa hidrocefalusa postoji prepreka u toku likvora kroz moždane komore; može nastati zbog suženja kanala koji povezuje treću i četvrtu moždanu komoru, u sklopu nekih naslednih oboljenja i urođenih anatomskih anomalija ( Arnold Chiari malformacija, Dandy Walkerov sindrom itd ), kao posledica meningitisa u novorođenačkom periodu, krvarenja u predelu moždanih komora ( čemu su prevremeno rođene bebe sklone ), nakon nekih infekcija u toku trudnoće…
2. neopstruktivni ili komunikantni – „prstoliki izraštaji“ vena su „zapušeni“, pa ne mogu da apsorbuju likvor; često je prouzrokovan krvarenjem u moždane komore i subarahnoidalni prostor kod prevremeno rođene dece, bakterijskim meningitisom ( tuberkuloznim ili pneumokoknim ), nekim infekcijama u toku trudnoće…
Postovana ,
Moj bratanac je rodjen u 7 m, zbog krvarenja u glavici dobio je hidrocefalus,ugradjen mu je sant kada je imao svega 21 dan. Prognoze su bile lose ali zahvaljujuci dobrim lekarima i roditeljima koji su istrajali u vezbicama to je sada jedan divan decak od 8 godina koji nikakvih posledica nema. Decak sada polazi u drugi razred pa me interesuje koje aktivnosti sto se tice fizickog vaspitanja on sme da radi? Jos uvek mu korekcija santa nije radjena ili kako se vec to kaze, svi su bojazljivi sto se njega tice i niko tacno da kaze sta dete sme a sta ne sme da radi na fizickom vaspitanju.u prvom razredu je bio oslobodjen fizickog bas iz razloga sto niko ne zna sta dete sme da radi i koje vezbe da obavlja. Kontrola kod neurologa mu je zakazana za sledecu god i tada ce se odluciti sta dalje sa santom. Hvala
U ovoj situaciji, JEDINA ispravna.procena je u rukama neurologa koji prati dete.
Sve drugo je naprosto neprihvatljivo nagađanje.
Da ali neurolog je samo napisao da dete moze da prati nastavu fizickog vaspitanja uz odgovarajuce restrikcije koje prate promenu intrakranijalnog pritiska bez objasnjenja koje su to restrikcije
Postovanje, unapred se izvinjavam na duzem postu. Naime imam bebu od 11 meseci koji ima ugradjen vp sant od 2 meseca. Terminska beba, prirodan otezan porodjaj, nakon cega je beba dobila krvarenje u glavici i odma prebacena na intenzivnu negu iz porodilista, gde je bio 10 dana plus 4nedelje na neonat. Komore su nakon povlacenja krvarenja pocele da se sire i glavicada raste iako je lepo napredovao i pored toga. Imao je epi napade, tacnije 3 za vr boravka u bolnici, pio je phenobarbiton do 5 mes, ali veoma malu dozu jer napada hvala Bogu nije bilo nakon bolnice, i eeg mu je znatno bolji. On je veoma vesela i druzeljubiva beba, samo se smeje, guguce, peva, iako je mali obozava decu kad vidi, lepo napreduje, spava celu noc, jedini problem nam je ravnoteza, jos ne sedimo sami i ne ustaje sam, obozava da seta uz pridrzavanje naravno svakodnevno radimo vezbice. Uz to kaze mama, ne, da, ajde, gde i njam. Mene zanima da li mi mozete reci neko misljenje o tome, da li deca nakon ovog svega sto je moja beba imala imaju kakvih posledica tipa govor, razmisljanje, sedenje, hodanje? Pozdrav, i hvala na odgovoru.
U opisanoj situaciji naprosto NEMA načina da se UNAPRED da bilo kakva prognoza!
JEDINI način je upravo praćenje deteta uz redovne kontrole, a ovo što ste opisali daje razlog za optimizam.
Hvala na odgovoru.
Ovim putem želim da Vas ohrabrim. Moja ćerka je sa mesec dana operisala hidrocefalus, i dan danas ima VP ŠANT, ona je danas sa njenih 7 god. sasvim normalno dete. Hvala Bogu nikakvih komplikacija nije bilo, a sada već idemo jednom godišnje na kontrole. Napredna je u odnosu na svoju generaciju. Budite bez brige, samo redovne kontrole i daće Bog da uskoro trčite za Vašim detetom. Srdačan pozdrav!
Hvala na podrsci…malo sam i uplasena jer jos ne sedi samostalno i ne stoji sam, ljulja se… ali kao sto rekoh bas je dobra beba, sve ga zanima, stalno se smeje. Hvala Bogu sad je dobro, ali jedva cekam da sam napravi svoje prve korake i sam sedne. On to sad sve radi ali uz pridrzavanje.
Htela bi da stupim u kontakt sa gospodjom Mimom po opisu i moje dete se tako ponaša hvala vam unapred
mimasasa69@gmail.com
Mozete mi pustiti por na email. Pozdrav…
Postovani, u pitanju je decak od 7 meseci,rodjen u terminu,carskim rezom. Zbog tortikolisa fizijatar nas je uputio na ultrazvuk CNS koji se prati od 5meseca. dijagnoza je hidracefalus, bocne komore su uvecane i trenutno neznatno prelaze 1cm. Pracen je od strane neurologa i fizijatra. Tonus i motorika su adekvatni, dobro napreduje, regulisanog ritma spavanja, vesela beba…Mene interesuje do kojih granica se tolerise uvecanje komora, odnosno kada je intervencija neophodna? Unapred hvala
Ta procena je u ISKLJUČIVOJ nadleznosti lekara koji prate Vašu bebu!
Postovani, bebi koja je rodjena u 7om mesecu je dijagnostikovana povecana limfna tecnost oko mozga. Po nekoj prognozi lekara, moguce je da joj se razviju poteskoce u govoru ili motorici. Beba je inace od moje sestre a ona je jos veci laik od mene kada je medicinska terminologija u pitanju. Da li mi mozete bolje pojasniti to stanje i zasto nastaje? Da li je u pitanju hidrocefalija ili limfedem i kakve mogu biti posledice po bebu?
Ovo se zaista NE može procenjivati bez pregleda i praćenja bebe i uvida u sve učinjene anlize.
Postovanje!
Ja imam problem sa vrtoglavicama,mucninama u stomaku,otezan govor i malo slabiji vid. Isao sam na magnetnu rezonancu i rekli su mi da mi je neki subarahnoidalni prost proseren,sta je to ustvari? Koje vezbe da radim ili slicno kako ne bi imao vise tih simtoma?
Pozdrav i hvala unapred!
Mora se zakazati i obaviti pregeled NEUROLOGA. Bez tog pregleda je naprosto nemoguće dati bilo kakav savet.