Foto: Freepik
Izraz „mokraćni putevi“ iako nije baš najprikladniji se odomaćio i uključuje sve navedene organe, pa ćemo ga koristiti u ovom tekstu.
U nomalnim okolnostima, dakle kod zdrave dece NEMA bakterija u mokraćnim putevima, pa bubreg i ostali delovi uro-trakta rade nesmetano!
• Koje su vrste infekcija mokraćnih puteva
Ako infekcija napadne samo mokraćnu bešiku naziva se cistitis, a ako je zahvaćen bubreg – pijelonefritis. On se ređe javlja, ali je ozbiljan, jer može da utiče na pojavu ožiljaka na bubregu i dovede do trajnih oštećenja njegovog tkiva. Kod dece se ređe sreće izolovani uretritis – infekcija završnog dela mokraćnih puteva (uretre).
• Kako nastaju infekcije uro-trakta kod dece
Jednostavno – bakterije prodru u mokraćne puteve, tamo se razmnožavaju i eto infekcije.
Postoje dva najčešća načina da bakterije stignu u mokraćne puteve i bubreg:
Prvi je put bakterija SPOLJA preko uretre (kanal putem koga mokraća izlazi iz organizma), a najčešće vode poreklo iz debelog creva (Escherichia coli, Enterokoke…). Bakterije se zatim prenose do mokraćne bešike (organ u kome se mokraća skuplja pre mokrenja), a ponekad i do bubrega.
Kada infekcije nastaju u prvim mesecima života u velikom broju slučajeva deca imaju neku anomaliju mokraćnog sistema. Tada infekcija nastaje „iznutra“. Najčešće su suženja (opstrukcije) mokraćnih puteva koje dovodi do blokiranja normalnog oticanja mokraće i vezikoureteralni refluks – stanje u kome se jedan deo mokraće vraća iz mokraćne bešike ka bubrezima, umesto da teče od bubrega ka bešici i van organizma. Čim postoji usporena eliminacija mokraće nastaje infekcija. Obe ove anomalije, ako se ne otkriju na vreme, mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja bubrega.
Daleko ređe se dešava da bakterije stigne iz nekog udaljenog dela tela (putem krvi) i naseli se u bubregu.
• Kada posumnjati na infekciju – koji su simptomi i znaci koji je prate
Na infekciju mokraćnog sistema kod beba uvek treba posumnjati ako dete ima povišenu temperaturu, a nema drugih tegoba kao što su: curenje nosića, kašalj, znaci upale grla… One su češće kod devojčica jer je izvodni mokraćni kanal (tzv. uretra) kod njih mnogo kraći nego kod dečaka. Bakterijama je mnogo lakše da kroz kratak kanal stignu u mokraćnu bešiku, nego ako je on duži (kao kod dečaka). Zato je pravilo da se svaka neobjašnjiva povišena temperatura kod beba MORA „ispratiti“ pregledom urina!
Starija deca se uglavnom žale na pečenje prilikom mokrenja i bol u donjoj polovini abdomena i leđa, kao i učestao nagon na mokrenje. Međutim, manja deca ne mogu da kažu šta im smeta, pa je tada uloga roditelja u prepoznavanju ove infekcije veoma važna. Povišena temperatura, uznemirenost deteta, slab apetit, neprijatan miris urina, isprekidan mlaz mokraće, ili gnojav trag na peleni, su prvi znaci koji treba da izazovu sumnju roditelja.
• Kako se postavlja dijagnoza
Jednostavni laboratorijski testovi mogu da pokažu da li je u pitanju infekcija. Važan test je pregled mokraće. Uzorak urina mora da se uzme kako treba – prvo da se genitalije dobro operu (najbolje da se posle pranja isperu 3% rastvorom borne kiseline), i da se donese u sterilnoj bočici, unutar 60 minuta od mokrenja deteta. Ako je mališan loše pripremljen ili uzorak stoji duže vreme pre pregleda, rezultati mogu biti „lažno“ pozitivni.
Kod beba se uzorak urina uzima u specijalnim samolepljivim kesicama. Kod beba je posebno važno da se dobro „odmasti“ temeljnim pranjem, pre stavljanja kesice.
Lekar će prvo tražiti pregled sedimenta urina u kome se lako mogu videti brojni leukociti (leukociturija), ali i bakterije koje ukazuju na postojanje infekcije mokraćnih kanala. Ako se na osnovu sedimenta urina posumnja da postoji infekcija, lekar će tražiti da se iz urina uradi urinokultura. Njen zadatak je da se izoluje bakterija koja je uzrok infekcije, ali i da se odredi najefikasniji antibiotik za lečenje. Dakle, BEZ pregleda mokraće NEMA dijagnoze infekcije mokraćnih kanala.
Neretko je potrebno uraditi i krvnu sliku (sa CRP-om) koja pomaže u proceni težine infekcije.
• Da li se mora uzeti isključivo prvi jutarnji urin
NE MORA!
Zdravo. Moja devojcica ima 10 meseci,vec 3 dana ima temperaturu i po malo joj curi nosic. Nista drugo ne ukazuje na uzrok temperature. Zanima me da li moze biti da je mokracna infekcija?
Mala je sansa, ali može – to se JEDNOSTAVNO utvrdi pregledom urina!
Postovani, imam dvoipogodisnjeg sina. Primetila sam zadnjih par dana slabije mokri, desi se da po 3 h bude suva pelena, i onda malo mokri.Da napomenem da pije istu kolicinu tecnosti kao i ranije,oko 1,5 litar. Odavno nocu ne mokri ali zato ujutro bude puna pelena. Inace je aktivan, nema nikakve simptome, lepo jede. Jedino mu se pojavio soor na korenu jezika, pa sam mu to cistila sodom bikarbonom i bolje je. Ima li razloga za brigu i treba li sta preduzeti. Znacio bi’ mi Vas savet. Hvala Vam unapred. Aleksandra
NEMA rzaloga za brigu!
Da dete lepo jede i pij i da ne brinete, pošto je jasno da NEMA nikakvih nagovaštaja bilo kakvog ozbiljnog problema.
Imam cerkicu od 4 godine, sa 1,5 dana je operisala mega ureter na desnom bubregu. Dok je pod terapijom, a nekada i uz nju ima urinarne infekcije, kada joj de prekine terapije opet infekcije, Eserihija je uglavnom ta bakterija koja nas muci. Po savetu i predlogu naseg urologa, vec 2 meseca je perem samo sa kamilicom i sodu bikarbonu rastvorim u vodi ali nista, ne pomaze. Trenutno je bez terapije, Pije puno tecnosti, caj pije u toku celog dana, bas vodim racuna kako o higijeni, ishrani, o svemu.. Neznam vise sta da radim i kako da se otarasimo infekcija. Nema sta nismo probali, kaoko da pije, tako i da maze.
Mislim da treba obaviti regeled pedijatra – NEFROLOGA, sa svima nalazima i da se vidi šta dalje da se radi.
Postovana ,beba 9 mes.ima irinarnu inf
.pije palitrex …ima temp.do 39 bar jednom u toku dana ..
Da li je to normalno i koliko dana temp.traje …
Ako za 2 do 3 dana od pocetka terapije bude ovih skokova temperature – MORA se obaviti kontrolni pregled kod Vašeg pedijatra.
Dozu leka i dužinu trajanja terapije određuje pedijatar.
postovana, molim vas za savet. devojcica mi ima 4,5g. vec neko vreme primecujem promene na pisi. Nosili smo urin na analizu i pokazalo se da su prisutni kristali kalcijum oksalalata. gde sam ja zelela da uradimo i bris vulve Prvi put se pokazalo da ima esecihiju coli i koristili smo terapiju prema antibiogramu. posle izvesnog vremena sam zelela da proverim sve opet i
urin nam je opet isti ali ja sam isnsistirala da uradimo i bris vulve gde se pokazalo da ima enterococcus sp. umeren porast. u laboratoriji smo dobili i antibiogram prema kom cemo i terapiju poceti. sta mi je ciniti pored toga jos? kakve analize bi bilo dobro uraditi i prirodne preparate koristiti? p.s da napomenam da nema nikakvog peckanja dok piski ,nego se sa vremena na vreme samo pojavi kao crvenilo slicno ojedu na mikici :-/. o higijeni jako vodimo racuna.
Redovno PRANJE (BEZ vlažnih maramica!), pa ispiranje 3% bornom kiselinom, pa na suvu vulvu da se maže antibiotska mast prema antibiogramu…SVE dok ima crvenila, a najmanje 14 dana u kontunuitetu.