Foto: Freepik
Izraz „mokraćni putevi“ iako nije baš najprikladniji se odomaćio i uključuje sve navedene organe, pa ćemo ga koristiti u ovom tekstu.
U nomalnim okolnostima, dakle kod zdrave dece NEMA bakterija u mokraćnim putevima, pa bubreg i ostali delovi uro-trakta rade nesmetano!
• Koje su vrste infekcija mokraćnih puteva
Ako infekcija napadne samo mokraćnu bešiku naziva se cistitis, a ako je zahvaćen bubreg – pijelonefritis. On se ređe javlja, ali je ozbiljan, jer može da utiče na pojavu ožiljaka na bubregu i dovede do trajnih oštećenja njegovog tkiva. Kod dece se ređe sreće izolovani uretritis – infekcija završnog dela mokraćnih puteva (uretre).
• Kako nastaju infekcije uro-trakta kod dece
Jednostavno – bakterije prodru u mokraćne puteve, tamo se razmnožavaju i eto infekcije.
Postoje dva najčešća načina da bakterije stignu u mokraćne puteve i bubreg:
Prvi je put bakterija SPOLJA preko uretre (kanal putem koga mokraća izlazi iz organizma), a najčešće vode poreklo iz debelog creva (Escherichia coli, Enterokoke…). Bakterije se zatim prenose do mokraćne bešike (organ u kome se mokraća skuplja pre mokrenja), a ponekad i do bubrega.
Kada infekcije nastaju u prvim mesecima života u velikom broju slučajeva deca imaju neku anomaliju mokraćnog sistema. Tada infekcija nastaje „iznutra“. Najčešće su suženja (opstrukcije) mokraćnih puteva koje dovodi do blokiranja normalnog oticanja mokraće i vezikoureteralni refluks – stanje u kome se jedan deo mokraće vraća iz mokraćne bešike ka bubrezima, umesto da teče od bubrega ka bešici i van organizma. Čim postoji usporena eliminacija mokraće nastaje infekcija. Obe ove anomalije, ako se ne otkriju na vreme, mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja bubrega.
Daleko ređe se dešava da bakterije stigne iz nekog udaljenog dela tela (putem krvi) i naseli se u bubregu.
• Kada posumnjati na infekciju – koji su simptomi i znaci koji je prate
Na infekciju mokraćnog sistema kod beba uvek treba posumnjati ako dete ima povišenu temperaturu, a nema drugih tegoba kao što su: curenje nosića, kašalj, znaci upale grla… One su češće kod devojčica jer je izvodni mokraćni kanal (tzv. uretra) kod njih mnogo kraći nego kod dečaka. Bakterijama je mnogo lakše da kroz kratak kanal stignu u mokraćnu bešiku, nego ako je on duži (kao kod dečaka). Zato je pravilo da se svaka neobjašnjiva povišena temperatura kod beba MORA „ispratiti“ pregledom urina!
Starija deca se uglavnom žale na pečenje prilikom mokrenja i bol u donjoj polovini abdomena i leđa, kao i učestao nagon na mokrenje. Međutim, manja deca ne mogu da kažu šta im smeta, pa je tada uloga roditelja u prepoznavanju ove infekcije veoma važna. Povišena temperatura, uznemirenost deteta, slab apetit, neprijatan miris urina, isprekidan mlaz mokraće, ili gnojav trag na peleni, su prvi znaci koji treba da izazovu sumnju roditelja.
• Kako se postavlja dijagnoza
Jednostavni laboratorijski testovi mogu da pokažu da li je u pitanju infekcija. Važan test je pregled mokraće. Uzorak urina mora da se uzme kako treba – prvo da se genitalije dobro operu (najbolje da se posle pranja isperu 3% rastvorom borne kiseline), i da se donese u sterilnoj bočici, unutar 60 minuta od mokrenja deteta. Ako je mališan loše pripremljen ili uzorak stoji duže vreme pre pregleda, rezultati mogu biti „lažno“ pozitivni.
Kod beba se uzorak urina uzima u specijalnim samolepljivim kesicama. Kod beba je posebno važno da se dobro „odmasti“ temeljnim pranjem, pre stavljanja kesice.
Lekar će prvo tražiti pregled sedimenta urina u kome se lako mogu videti brojni leukociti (leukociturija), ali i bakterije koje ukazuju na postojanje infekcije mokraćnih kanala. Ako se na osnovu sedimenta urina posumnja da postoji infekcija, lekar će tražiti da se iz urina uradi urinokultura. Njen zadatak je da se izoluje bakterija koja je uzrok infekcije, ali i da se odredi najefikasniji antibiotik za lečenje. Dakle, BEZ pregleda mokraće NEMA dijagnoze infekcije mokraćnih kanala.
Neretko je potrebno uraditi i krvnu sliku (sa CRP-om) koja pomaže u proceni težine infekcije.
• Da li se mora uzeti isključivo prvi jutarnji urin
NE MORA!
Postovani
Moja sestra ima 7 godina, prvo se zalila da je boli glava pa stomak I imala je temperaturu, onda smo je vodili kod doktora I uradila je nalaze mokracom inrekli su da ima infekciju u mokraci, samo su joj prepisali sirupe neke, je li to opasno I je li dovoljno sirupima da se izleci ?
Nemoguće je bilo šta reći bez pregleda i uvida u nalaze!
Svakako terapiju treba sprovesti kako je prepisano, pa bi trebalo da sve bude ok
Postovani!
Moja devojcica od 6 god.je dobila temperaturu i nalazi pokazuju da ima bakterija u mokraci inace sam primetila da se cesto ceska dole i da joj se pojave podocnjaci i osip po stomaku i ledjima
Molim za vase misljenje jako sam zabrinuta
Hvala!
Ako je to URINARNA infekcija, pedijatar će prepisati odgovarajući antibiotik i izlečiti dete.
Poštovani, beba 15 meseci dijagnostikovan koksaki virus. Osula se po nogicama ustima i genitalijama. Svo vreme problem prilikom piškenja. Pedijatar kaže da je zbog osipa. Međutim evo skoro deseti dan osip prošao, a ona još uvek plače kad joj dođe da piški. Toliko se usteže da pelena po ceo dan bude suva. Šta raditi? Hvala
ŠTO PRE da se uradi pregled mokraćeni urinokultura, pa da Vaš pedijatar vidi i nalaz i dete. Pre uzimanja urina dete mora dobro da se opere „dole“.
Bez nalaza urina nema.prave procene ove situacije.
Postovani. Decak 14 meseci sada, je imao po rodjenju dijagnostikovanu hidronefrozu koja se na zadnjoj kontroli znatno smanjila. E sad do tada smo mesecno jednom radili analizu urin i urinokulturu, medjutim nefrolog je rekao da nema potrebe za tim sem kod povosene temp. Pa me zanima da li je to uredu?
Poslušajte savet i preporuku nefrologa!
Hvala Vam,na savjetu ali trebam dio odgovora da li pelene izazivaju prisustvo bakterije,ako je to jedan od uzroka da ih odmah skidamo sa bebe da je učimo na nošu,nisam upućena u istraživanja na tu temu pa zato pitam Vas,smijem li joj davati čaj ili sirup od brusnice.Hvala Vam od srca.
Čajevi NISU pouzdano rešenje, a pelene samo da se redovno menjaju – one NISU uzrok infekcije.
Veliko hvala.