Foto: Freepik
Izraz „mokraćni putevi“ iako nije baš najprikladniji se odomaćio i uključuje sve navedene organe, pa ćemo ga koristiti u ovom tekstu.
U nomalnim okolnostima, dakle kod zdrave dece NEMA bakterija u mokraćnim putevima, pa bubreg i ostali delovi uro-trakta rade nesmetano!
• Koje su vrste infekcija mokraćnih puteva
Ako infekcija napadne samo mokraćnu bešiku naziva se cistitis, a ako je zahvaćen bubreg – pijelonefritis. On se ređe javlja, ali je ozbiljan, jer može da utiče na pojavu ožiljaka na bubregu i dovede do trajnih oštećenja njegovog tkiva. Kod dece se ređe sreće izolovani uretritis – infekcija završnog dela mokraćnih puteva (uretre).
• Kako nastaju infekcije uro-trakta kod dece
Jednostavno – bakterije prodru u mokraćne puteve, tamo se razmnožavaju i eto infekcije.
Postoje dva najčešća načina da bakterije stignu u mokraćne puteve i bubreg:
Prvi je put bakterija SPOLJA preko uretre (kanal putem koga mokraća izlazi iz organizma), a najčešće vode poreklo iz debelog creva (Escherichia coli, Enterokoke…). Bakterije se zatim prenose do mokraćne bešike (organ u kome se mokraća skuplja pre mokrenja), a ponekad i do bubrega.
Kada infekcije nastaju u prvim mesecima života u velikom broju slučajeva deca imaju neku anomaliju mokraćnog sistema. Tada infekcija nastaje „iznutra“. Najčešće su suženja (opstrukcije) mokraćnih puteva koje dovodi do blokiranja normalnog oticanja mokraće i vezikoureteralni refluks – stanje u kome se jedan deo mokraće vraća iz mokraćne bešike ka bubrezima, umesto da teče od bubrega ka bešici i van organizma. Čim postoji usporena eliminacija mokraće nastaje infekcija. Obe ove anomalije, ako se ne otkriju na vreme, mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja bubrega.
Daleko ređe se dešava da bakterije stigne iz nekog udaljenog dela tela (putem krvi) i naseli se u bubregu.
• Kada posumnjati na infekciju – koji su simptomi i znaci koji je prate
Na infekciju mokraćnog sistema kod beba uvek treba posumnjati ako dete ima povišenu temperaturu, a nema drugih tegoba kao što su: curenje nosića, kašalj, znaci upale grla… One su češće kod devojčica jer je izvodni mokraćni kanal (tzv. uretra) kod njih mnogo kraći nego kod dečaka. Bakterijama je mnogo lakše da kroz kratak kanal stignu u mokraćnu bešiku, nego ako je on duži (kao kod dečaka). Zato je pravilo da se svaka neobjašnjiva povišena temperatura kod beba MORA „ispratiti“ pregledom urina!
Starija deca se uglavnom žale na pečenje prilikom mokrenja i bol u donjoj polovini abdomena i leđa, kao i učestao nagon na mokrenje. Međutim, manja deca ne mogu da kažu šta im smeta, pa je tada uloga roditelja u prepoznavanju ove infekcije veoma važna. Povišena temperatura, uznemirenost deteta, slab apetit, neprijatan miris urina, isprekidan mlaz mokraće, ili gnojav trag na peleni, su prvi znaci koji treba da izazovu sumnju roditelja.
• Kako se postavlja dijagnoza
Jednostavni laboratorijski testovi mogu da pokažu da li je u pitanju infekcija. Važan test je pregled mokraće. Uzorak urina mora da se uzme kako treba – prvo da se genitalije dobro operu (najbolje da se posle pranja isperu 3% rastvorom borne kiseline), i da se donese u sterilnoj bočici, unutar 60 minuta od mokrenja deteta. Ako je mališan loše pripremljen ili uzorak stoji duže vreme pre pregleda, rezultati mogu biti „lažno“ pozitivni.
Kod beba se uzorak urina uzima u specijalnim samolepljivim kesicama. Kod beba je posebno važno da se dobro „odmasti“ temeljnim pranjem, pre stavljanja kesice.
Lekar će prvo tražiti pregled sedimenta urina u kome se lako mogu videti brojni leukociti (leukociturija), ali i bakterije koje ukazuju na postojanje infekcije mokraćnih kanala. Ako se na osnovu sedimenta urina posumnja da postoji infekcija, lekar će tražiti da se iz urina uradi urinokultura. Njen zadatak je da se izoluje bakterija koja je uzrok infekcije, ali i da se odredi najefikasniji antibiotik za lečenje. Dakle, BEZ pregleda mokraće NEMA dijagnoze infekcije mokraćnih kanala.
Neretko je potrebno uraditi i krvnu sliku (sa CRP-om) koja pomaže u proceni težine infekcije.
• Da li se mora uzeti isključivo prvi jutarnji urin
NE MORA!
Pošovani,
Imam devojčicu od 16 meseci koja je sa 10 meseci imala urinarnu infekciju i zbog toga provela 10 dana u bolnici. Od tada stalno ima bakterije u mokraći, čim prestane da pije antibiotike dobije bakterije u mokraći i to preko 100.000, dok je nalaz mokraće uredan. Ultrazvuk bubrega smo radili 2 puta i sve je bilo u redu.
Kada smo bili na kontroli kod nefrologa rečeno nam je da ona ima asimptomatsku bakteriuriju i da se ona ne leči.
Skoro je bila prehlađena, imala je povišenu temperaturu pa smo uradili nalaz urina. Moja devojčica i sada ima noramalan nalaz urina, leukociti u granici normale (2-6), sve vrednosti su normalne u nalazu urina osim što ima masu bakterija i antibiogram je pokazao da ima preko 100.000 bakterija. Mene zanima da li se te bakterije mogu povući samo pojačanom higijenom i što većim unosom tečnosti i koja je verovatnoća da asimptomatska bakteriurija pređe u simptomatsku? Bojim se da ponovo ne završimo u bolnici.
Hvala unapred.
JASNO je da ove bakterije NE potiču IZ mokraćnih kanala, pošto NEMA znakova urinarne infekcije (leukociti su OK).
Dakle, bakterije stižu SPOLJA, pa je inteziviranje genitalne higijene (uključujući STRIKTNO izbegavanje vlažnih maramica i redovno ispiranje 3% bornom kiselinom) NAJVAŽNIJE. ukoliko ima crvenila vulve – da se uradi BRIS vulve i primenjeuje odgovarajuća antibiotska mast (prema antibiogramu).
Postovani…
Moja djevojcica ima 5.godina,,,,desava joj se cesto da umokri malo u gacice….
Vodila sam je pedijatru…nocno umokravanje je slabo..ponekad se desi…ali kad se ne umokri ustane suha nema tragova mokrace na gacicama i nece da ode na wc solju dok joj ja ne kazem…ponekad se budi u noci i ode sama ….zaista je cudna ..uradila je nalaze i uredni su…
fizikalni nalaz na trbuhu uredan
Lokalno,vulva uredno formirana.Male stidne usne uredno razvijene,u predjelu prednje komisure malih stidnih usana se verificira razdvojenost klitorisa koji se doima formiran iz dva dijela.introitus vagine i vanjsko ucesce uretre razdvojeni i urednog makroskopskog izgleda…
uspostavljena je dijagnoza anomalija zenskih genitalija…..
vodila sam je i drugom doktoru da cujem i njegovo misljenje rekao je da ne panicarim jer djevojcica ima uredne laboratorijske nalaze…ali problem je i dalje tu…ne znam sta da uradim dalje..jako sam ocajna..pomozite mi..molim vas…hvala unaprijed od srca
Nema mesta za očajavanjem!
Vašu devojčicu treba da prati (periodične komtrole) dečji hirurg – urolog i da se vidi kako će se ovo razvijati.
Postovani,
Moja devojcica od dve godine je imala pre 5 dana visoku temperaturu 39.6 i odmah sam je odvela lekaru i s obzirom da joj nisu nista nasli, rekli su mi da je virus i da joj samo spustam temperaturu. Medjutim, posle dva dana njoj temp. skoci na 41C i ja je opet hitno odvedem lekaru. Uradili su joj pregled krvi i rezultat je pokazao da je jako bolesna. Lekar mi propise antibiotik Ospamox 3x5ml, i kontrolu nakon dva dana. Juce sam je vodila i s obzirom da su opet rezultati bez ikakve promene na bolje, uzeli su joj urin, i ustanovili da ima jaku upalu, i propisali jos jedan antibiotik Azithromycin 1x5ml- 3 dana.
Moje dete je bledo, iscrpljeno, nervozno i jos uvek nocu joj skace temperatura.
Ocajna sam.. Da li trebam uraditi jos neke analize?
Hvala od srca!
Ako sutra NE bude bolje – mora se uradi pregled mokraće i obaviti kontrolni pregled.
Poštovani,
Molim Vas mišljenje, radi se o dečkiću 9 mjeseci starosti. Radili smo laboratorijski nalaz urina. Kada sam uzimala uzorak vrećica je ćirila dolje na spoju, pa sam sadržaj pretresla u posudicu. Taj nalaz je bio:
Izgled: zamućen
Boja: svijetlo žuta
ph: 5.0
Relat. vol. masa: 1.005
Glukoza, bilirubin, ketoni, Etc/Hb, proteini: neg
Urobilinogen: norm
Nitriti: 3
Leukocit. esteraza: neg
Leukociti: 2-4
Eritrociti: 1-2
Bakterije: masa
Zbog okolnosti prilikom uzimanja uzorka sutradan smo ponovili urin, nalaz je:
Izgled: zaprašen
Boja: žuta
ph: 5.0
Relat. vol. masa: 1.005
Glukoze, bilirubin, ketoni, Erc/Hb, proteini: neg
Urobilinogen: norm
Nitriti: neg
Leukocit. esteraza: 3
Leukociti: mnogo
Eritrociti: 2-4
Bakterije: dosta
Dobio je Cefixim sirup. Ja sumnjam u te uzorke , tj. Da bude kontaminirano kada se uzima s tim vrećicama, iako sam se držala svih uputa o higijeni. Što mislite kako je moguće da u prvom uzorku koji je vjerojatno kontaminiran nije bilo leukocita i eritrocita, tj bili su u normalu dok u drugom nalazu leukocita ima mnogo? Unaprijed se puno zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam!
Ovo se zaista NE uklapa!
Ipak, posle DRUGOG nalaze je dete moralo dobiti antibiotik.
Postovani, nasa devojcica od 4 godine vec 2 nedelje cesce piski – ne boli je, ali su u pitanju piskenja na 20tak minuta, bez temperature, miris urina mozda malo cudniji nego obicno. Pre deset dana so joj uradili urin I urinokulturu, nalaz urina je bio normalan, ‘malo’ bakterija, leukociti normalni. urinokultura -nema patogenih bakterija. Nismo joj davali nikakvu terapiju, a tegobe su se nastavile. Ponovo smo danas uradili urin – malo bakterija I sve ostalo je u redu, ali ima aceton u urinu +1. Imate li neki savet za nas? Hvala vam.
Samo da se INTEZIVIRA higijena genitalija – prvo temeljno pranje, pa ispiranje 3% bornom kiselinom. To treba raditi 2 puta na dan, 10-14 dana.
Ako ima crvenila – PRE svega ovoga treba uraditi bris vulve.