Foto: Freepik
Izraz „mokraćni putevi“ iako nije baš najprikladniji se odomaćio i uključuje sve navedene organe, pa ćemo ga koristiti u ovom tekstu.
U nomalnim okolnostima, dakle kod zdrave dece NEMA bakterija u mokraćnim putevima, pa bubreg i ostali delovi uro-trakta rade nesmetano!
• Koje su vrste infekcija mokraćnih puteva
Ako infekcija napadne samo mokraćnu bešiku naziva se cistitis, a ako je zahvaćen bubreg – pijelonefritis. On se ređe javlja, ali je ozbiljan, jer može da utiče na pojavu ožiljaka na bubregu i dovede do trajnih oštećenja njegovog tkiva. Kod dece se ređe sreće izolovani uretritis – infekcija završnog dela mokraćnih puteva (uretre).
• Kako nastaju infekcije uro-trakta kod dece
Jednostavno – bakterije prodru u mokraćne puteve, tamo se razmnožavaju i eto infekcije.
Postoje dva najčešća načina da bakterije stignu u mokraćne puteve i bubreg:
Prvi je put bakterija SPOLJA preko uretre (kanal putem koga mokraća izlazi iz organizma), a najčešće vode poreklo iz debelog creva (Escherichia coli, Enterokoke…). Bakterije se zatim prenose do mokraćne bešike (organ u kome se mokraća skuplja pre mokrenja), a ponekad i do bubrega.
Kada infekcije nastaju u prvim mesecima života u velikom broju slučajeva deca imaju neku anomaliju mokraćnog sistema. Tada infekcija nastaje „iznutra“. Najčešće su suženja (opstrukcije) mokraćnih puteva koje dovodi do blokiranja normalnog oticanja mokraće i vezikoureteralni refluks – stanje u kome se jedan deo mokraće vraća iz mokraćne bešike ka bubrezima, umesto da teče od bubrega ka bešici i van organizma. Čim postoji usporena eliminacija mokraće nastaje infekcija. Obe ove anomalije, ako se ne otkriju na vreme, mogu da dovedu do ozbiljnog oštećenja bubrega.
Daleko ređe se dešava da bakterije stigne iz nekog udaljenog dela tela (putem krvi) i naseli se u bubregu.
• Kada posumnjati na infekciju – koji su simptomi i znaci koji je prate
Na infekciju mokraćnog sistema kod beba uvek treba posumnjati ako dete ima povišenu temperaturu, a nema drugih tegoba kao što su: curenje nosića, kašalj, znaci upale grla… One su češće kod devojčica jer je izvodni mokraćni kanal (tzv. uretra) kod njih mnogo kraći nego kod dečaka. Bakterijama je mnogo lakše da kroz kratak kanal stignu u mokraćnu bešiku, nego ako je on duži (kao kod dečaka). Zato je pravilo da se svaka neobjašnjiva povišena temperatura kod beba MORA „ispratiti“ pregledom urina!
Starija deca se uglavnom žale na pečenje prilikom mokrenja i bol u donjoj polovini abdomena i leđa, kao i učestao nagon na mokrenje. Međutim, manja deca ne mogu da kažu šta im smeta, pa je tada uloga roditelja u prepoznavanju ove infekcije veoma važna. Povišena temperatura, uznemirenost deteta, slab apetit, neprijatan miris urina, isprekidan mlaz mokraće, ili gnojav trag na peleni, su prvi znaci koji treba da izazovu sumnju roditelja.
• Kako se postavlja dijagnoza
Jednostavni laboratorijski testovi mogu da pokažu da li je u pitanju infekcija. Važan test je pregled mokraće. Uzorak urina mora da se uzme kako treba – prvo da se genitalije dobro operu (najbolje da se posle pranja isperu 3% rastvorom borne kiseline), i da se donese u sterilnoj bočici, unutar 60 minuta od mokrenja deteta. Ako je mališan loše pripremljen ili uzorak stoji duže vreme pre pregleda, rezultati mogu biti „lažno“ pozitivni.
Kod beba se uzorak urina uzima u specijalnim samolepljivim kesicama. Kod beba je posebno važno da se dobro „odmasti“ temeljnim pranjem, pre stavljanja kesice.
Lekar će prvo tražiti pregled sedimenta urina u kome se lako mogu videti brojni leukociti (leukociturija), ali i bakterije koje ukazuju na postojanje infekcije mokraćnih kanala. Ako se na osnovu sedimenta urina posumnja da postoji infekcija, lekar će tražiti da se iz urina uradi urinokultura. Njen zadatak je da se izoluje bakterija koja je uzrok infekcije, ali i da se odredi najefikasniji antibiotik za lečenje. Dakle, BEZ pregleda mokraće NEMA dijagnoze infekcije mokraćnih kanala.
Neretko je potrebno uraditi i krvnu sliku (sa CRP-om) koja pomaže u proceni težine infekcije.
• Da li se mora uzeti isključivo prvi jutarnji urin
NE MORA!
Postovani doktore,beba od 6 meseci je imala visoku temperaturu 17 novembra,dobila je palitres zbog crvenog grla,ali posto se osula doktorka je iskljucila lek posle 4 dana uzimanja. Na redovnoj kontroli je dobila uput za vadjenje krvi i urina,i krva slika je uredu ali nalaz utina nije. Nslaz je sledeci: Urin malo zamucen,zite bole,1005 je gustina,bazna,i leukocite ima od 15 do 20,bakterija nema. Da li je moguce da je urinarna infekcija? I da li moze da utice to sto je 2 nedelje pre radjenja rezultata pila antibiotik? Unapred hvalay
Antibiotik koji je dve nedelje ranije obustavljen, NE utiče na nalaz urina.
Dete treba da se dobro opere dole, pa da.se nalaz urina ponovi i da se.uradi i urinokultura.
Moja beba ima 3 meseca i bili mso na pregled kod pedijatra kaze da beba slabo napreduje dali smo mokracu na pregled i pise izgled zamucen i da ima puno bakterija cekamo rezultate urinokulture dali moze mali savet za majku koja je zabrinuta
Nemoguće je dati komentar bez uvida u SVE parametre urina. Najvažniji je broj LEUKOCITA u mokraći!
Poštovani, opštim pregledom urina kod ćerkice 5 god., ustanovljeno da postoje retki leukoci i retke bakterije, ph vrednost neutralna 7. Ostali parametri uredu. Da li ovo znači da postoji urinarna infekcija? Hvala
NEMA ovde urinarne infekcije!
Budite bez brige.
Postovani imam devojcicu 4.5god od maja ove god se lecimo od eserihije i nikako da se izlecimo samo pancef pomogne malo i caj pa cuci za decu i onda ponovo nista..strah ne da ne stradaju bubrezi obzirom da juce i prekljuce place kaze da je boli ribica…
Najvažnije je da se uradi (ako do.sada to nije obavljeno) ultrazvučni pregled bubrega i mokraćnih puteva.
Ako je to ok, onda se morate boriti sa infekcijom vulve – temeljnim pranjem, posle toga ide ispiranje 3% bornon kiselinom, pa na suvu kožu da se maže antibuotska.mast – po antibiogramu.
Meni doktorka nista od toga nije dala da radim samo urin..urin kulturu i onda da povani da pancefom i u krug ponovo..mogu li ja da trazim sam a da radim to??
Sve to mora da odobri Vaš pedijatar
Postovani,
Pre 5 dana je nas decko od 4.5 godine dobio temperaturu do 37.9. Tokom dana odbijao je da jede, vodu i elektrolite je hteo da pije ali je i povracao 6 puta jer bi ga zaboleo zeludac. Par dana pre toga mu je nosic bio suv ali zapusen. CRP mu je bio 18.9. Ceo dan je zevao i cak i zaspao poslepodne (sto obicno ne radi). Nije imao dijareju. Trazio je da piski 3-4 puta ali je izuzetno malo piskio i nije se zalio na bl. Po pregledu grla i opisu simptoma, pre brisa, pedijatar je prepisao Ospamox zbog sumnje da je u pitnju streptokoka. On je zivnuo, nema povisenu temperaturu. Medjutim, bris grla je cist a nosu je mali broj streptokoke.
Da li ima smisla uraditi analizu urina (ne i urinokulturu) pod postojecom terapijom antibiotikom da bi se resila sumnja da nije u pianju urinarna infekcija?
Pre 7 meseci je imao urinarnu infeciju izazvanu E. Coli. Lecen je longacefom i tridoxom. Posle smo 6 meseci radili analize urina i urinokulture. Bakterija bi bilo malo a urinokultura bi uvek bila negativna tako da je pefijatar ocenio da je infekcija izlecena.
Hvala, pozdrav.
Da dodam da je pregledom posle prve ( i jedine) urinarne infekcije koju je imao utvrdjeno UZ pregledom da nema anomalija bubrega, besike i mokracnih kanala. Nalaz je bio uredan.
Ako temperatura potraje i sutra – ima smisla, ali UVEK uradite urin i urinukulturu PRE antibiotika